2012. március 21., 14:492012. március 21., 14:49
Cătălin Predoiu román igazságügyi miniszter kijelentette, hogy minisztériuma tüzetesen átvizsgálta a Hidroelectrica állami energiatermelő vállalat által korábban megkötött szerződéseket, és a következtetések alapján tárgyaltak a minisztérium és a vállalatot birtokló gazdasági tárca képviselői a szerződések felbontásáról. A végső álláspontot viszont a miniszterelnök fogja majd közölni - mondta Predoiu.
A Hidroelectrica az egyik legértékesebb állami energiatermelő vállalat, amelynek a különböző cégekkel megkötött, a román állam számára előnytelen szerződései már hosszabb ideje ismertek. Traian Băsescu államfő 2007-ben vetette fel e megállapodások felülvizsgálatát, de ez nem történt meg. Februárban ezt a Nemzetközi Valutaalap is kérte Romániától. A Hidroelectrica ugyanis 2013-ig és 2014-ig érvényes szerződések révén a piaci átlagár alatt ad el áramot.
Lucian Bode gazdasági miniszter a hotnews.ro portálnak elmondta: hibás taktika volt, hogy a román állam csak az ár alapján döntött a szerződésekről, szerinte a megállapodások időtartamát, az eladott energiamennyiséget és egyéb fontos szempontokat is figyelembe kellett volna venni szerződéskötéskor. A portál piaci forrásokra hivatkozva azt írta, hogy az ilyen előnytelen szerződések a román energiapiac 22 százalékát teszik ki.
Emellett Traian Băsescu államfő síkra szállt amellett, hogy Romániának felül kell vizsgálnia az ásványkincsek kitermelése után fizetendő járadékok esetében alkalmazott politikáját. Az ásványkincseket kitermelő vállalatok ugyanis szerinte túl keveset fizetnek az államnak a kitermelés után.
Băsescu a múlt héten nekiment a Petrom olajvállalatnak amiatt, hogy folyamatosan drágítja a benzint, és tavaly rekordprofitra tett szert a gazdasági válság közepette. Kijelentette, hogy ő személyesen megszakította a kapcsolatait a Petrommal, és nem náluk tankol, ezzel tiltakozva a vállalat szerinte „erkölcstelen” üzletpolitikája ellen.
Băsescu most ismét az osztrák OMV tulajdonában lévő Petromnak üzent. Kijelentette, hogy az olajvállalatnak tudnia kell már most, nem fog kevesebb járadékot fizetni a Romániában kitermelt kőolajért, mint az arab országokban 2014-től, amikor újratárgyalják a vállalat 2004-ben lezárult privatizációjakor megkötött, erre vonatkozó tíz éves szerződést. Băsescu nem csak az olaj, hanem a kavics és az ásványvizek kitermelése után fizetendő járadékok felülvizsgálatát is szorgalmazza.
Nem hagyta egyébként válasz nélkül a Petrom az államelnök kijelentéseit. Mariana Gheorghe, az olajipari társaság vezérigazgatója bejelentette: ha nő a járadék, akkor az meglátszik majd az üzemanyagárakon is.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.