Fotó: Pixabay.com
Figyelmen kívül hagyták három intézkedés együttes hatását azok az adótanácsadók, akik azt mondták, hogy csökkenni fognak a fizetések, ha a társadalombiztosítási hozzájárulás kifizetését a munkáltatóról teljesen a munkavállalóra ruházzák át – közölte Ionuț Mișa pénzügyminiszter.
2017. augusztus 06., 15:442017. augusztus 06., 15:44
„Követtem a sajtóban megjelent híreket és az adótanácsadók véleményét, és úgy gondolom, nem értették meg, hogy lesz három intézkedés, amelyek együttesen fejtik ki hatásukat: 39 százalékról 35 százalékra csökken a járulékok mértéke, 16 százalékról 10 százalékra csökken a jövedelemadó, a tb kifizetése pedig a munkáltatóról a munkavállalóra hárul” – fejtette ki.
Akár 22 százalékkal is csökkenhetnek a bérek, ha a román kormány teljesen a munkavállaló hatáskörébe utalja a társadalombiztosítási járulék kifizetését, és nem ellensúlyozza adócsökkentéssel az intézkedést. A magáncégek nem kötelezhetők béremelésre.
Konkrét példával is előrukkolt. „Egy 10 000 lejes bruttó fizetés után a munkáltató 22,75 százalékot, vagyis 2275 lejt fizet be járulékként, s további 16,5 százalékot, vagyis 1650 lejt fizet a munkavállaló, így 8350 lej marad. Miután levonjuk a 16 százalékos jövedelemadót, 7014 lejt vihet haza. Január elsejétől a bruttó fizetés 12 275 lej lesz, mivel a munkáltatónak nem kell járulékot fizetnie. A munkavállalónak 35 százalékot, vagyis 4296 lejt kell befizetnie, a 10 százalékos jövedelemadó befizetése után pedig a nettó fizetése 7081 lej lesz.
– magyarázta Ionuț Mișa. Leszögezte továbbá, hogy a kormány felvállalja a költségvetésre gyakorolt „többmilliárdos” hatást, amit a jövedelemadó 10 százalékra történő csökkentése fog okozni.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!