Fotó: Pixabay.com
Figyelmen kívül hagyták három intézkedés együttes hatását azok az adótanácsadók, akik azt mondták, hogy csökkenni fognak a fizetések, ha a társadalombiztosítási hozzájárulás kifizetését a munkáltatóról teljesen a munkavállalóra ruházzák át – közölte Ionuț Mișa pénzügyminiszter.
2017. augusztus 06., 15:442017. augusztus 06., 15:44
„Követtem a sajtóban megjelent híreket és az adótanácsadók véleményét, és úgy gondolom, nem értették meg, hogy lesz három intézkedés, amelyek együttesen fejtik ki hatásukat: 39 százalékról 35 százalékra csökken a járulékok mértéke, 16 százalékról 10 százalékra csökken a jövedelemadó, a tb kifizetése pedig a munkáltatóról a munkavállalóra hárul” – fejtette ki.
Akár 22 százalékkal is csökkenhetnek a bérek, ha a román kormány teljesen a munkavállaló hatáskörébe utalja a társadalombiztosítási járulék kifizetését, és nem ellensúlyozza adócsökkentéssel az intézkedést. A magáncégek nem kötelezhetők béremelésre.
Konkrét példával is előrukkolt. „Egy 10 000 lejes bruttó fizetés után a munkáltató 22,75 százalékot, vagyis 2275 lejt fizet be járulékként, s további 16,5 százalékot, vagyis 1650 lejt fizet a munkavállaló, így 8350 lej marad. Miután levonjuk a 16 százalékos jövedelemadót, 7014 lejt vihet haza. Január elsejétől a bruttó fizetés 12 275 lej lesz, mivel a munkáltatónak nem kell járulékot fizetnie. A munkavállalónak 35 százalékot, vagyis 4296 lejt kell befizetnie, a 10 százalékos jövedelemadó befizetése után pedig a nettó fizetése 7081 lej lesz.
– magyarázta Ionuț Mișa. Leszögezte továbbá, hogy a kormány felvállalja a költségvetésre gyakorolt „többmilliárdos” hatást, amit a jövedelemadó 10 százalékra történő csökkentése fog okozni.
2024-ben a romániai kereskedelmi szálláshelyek összesen 2,178 millió külföldi turistát fogadtak, akik összesen 6,588 milliárd lejt – fejenként 3024,1 lejt – költöttek el – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A bukaresti értéktőzsdén (BVB) jegyzett vállalati kötvényeket bocsáthat ki forrásbevonási céllal a kolozsvári nemzetközi repülőtér, hogy meg tudja valósítani azokat a beruházásokat, amelyekkel évi 20 millió utasra növelhető a forgalma.
Állami garanciavállalás mellett támogatott kamatú agrárhiteleket ígér a következő hónapokra Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Florin Barbu szerint idéntől húszéves futamú beruházási agrárhiteleket is kínálnak a bankok.
Közel 45 százalékkal többet fizettek tavaly a szülők gyermekeik taníttatására 2021-hez viszonyítva, 2018-hoz képest pedig ez az összeg megháromszorozódott – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezetének kedden közzétett felméréséből.
Az üres álláshelyek aránya a múlt év utolsó negyedévében az euróövezetben 2,5 százalék, az Európai Unióban pedig 2,3 százalék volt, a tagállamok közül pedig Romániában, Bulgáriában és Lengyelországban volt a legalacsonyabb.
Csaknem 14 000 munkavállalási engedélyt bocsátottak ki Romániában külföldi állampolgárok számára az év első két hónapjában – tájékoztatott kedden az országos bevándorlási felügyelőség (IGI).
Több mint 2,2 milliárd lej értékben vásároltak Fidelis állampapírokat a romániaiak a március 7–14. közötti kibocsátási időszakban – tájékoztatott hétfőn a pénzügyminisztérium.
Az OMV Petrom vállalat képviselőit fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság arra kötelezné a gazdasági szereplőket, hogy a forgalmazott termékeiken tüntessék fel az árképzésnél alkalmazott kereskedelmi árrést.
Románia folyó fizetési mérleghiánya januárban 1,646 milliárd eurót ért el, éves összevetésben 15,9 százalékkal nőtt – közölte hétfőn a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!