Fotó: Pixabay.com
Figyelmen kívül hagyták három intézkedés együttes hatását azok az adótanácsadók, akik azt mondták, hogy csökkenni fognak a fizetések, ha a társadalombiztosítási hozzájárulás kifizetését a munkáltatóról teljesen a munkavállalóra ruházzák át – közölte Ionuț Mișa pénzügyminiszter.
2017. augusztus 06., 15:442017. augusztus 06., 15:44
„Követtem a sajtóban megjelent híreket és az adótanácsadók véleményét, és úgy gondolom, nem értették meg, hogy lesz három intézkedés, amelyek együttesen fejtik ki hatásukat: 39 százalékról 35 százalékra csökken a járulékok mértéke, 16 százalékról 10 százalékra csökken a jövedelemadó, a tb kifizetése pedig a munkáltatóról a munkavállalóra hárul” – fejtette ki.
Akár 22 százalékkal is csökkenhetnek a bérek, ha a román kormány teljesen a munkavállaló hatáskörébe utalja a társadalombiztosítási járulék kifizetését, és nem ellensúlyozza adócsökkentéssel az intézkedést. A magáncégek nem kötelezhetők béremelésre.
Konkrét példával is előrukkolt. „Egy 10 000 lejes bruttó fizetés után a munkáltató 22,75 százalékot, vagyis 2275 lejt fizet be járulékként, s további 16,5 százalékot, vagyis 1650 lejt fizet a munkavállaló, így 8350 lej marad. Miután levonjuk a 16 százalékos jövedelemadót, 7014 lejt vihet haza. Január elsejétől a bruttó fizetés 12 275 lej lesz, mivel a munkáltatónak nem kell járulékot fizetnie. A munkavállalónak 35 százalékot, vagyis 4296 lejt kell befizetnie, a 10 százalékos jövedelemadó befizetése után pedig a nettó fizetése 7081 lej lesz.
– magyarázta Ionuț Mișa. Leszögezte továbbá, hogy a kormány felvállalja a költségvetésre gyakorolt „többmilliárdos” hatást, amit a jövedelemadó 10 százalékra történő csökkentése fog okozni.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!