A légkondik használata 2024-ben 4 százalékkal növelte a villamosenergia-fogyasztást Romániában
Fotó: Haáz Vince
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez, a fűtés és a légkondik használata jelentős áramhasználatot eredményezett. Márpedig a megnőtt fogyasztás nagyobb számlákat jelent, ráadásul idén nyáron garantáltan emelkedni fog az elektromos energia ára a romániai fogyasztók számára.
2025. március 25., 15:182025. március 25., 15:18
A légkondicionáló berendezések használata 2024-ben 4 százalékkal növelte a villamosenergia-fogyasztást Romániában és világszerte. A globális áramigény rekordszintű növekedést mutatott, amit főként a klímaberendezések és más nagy energiafogyasztók működése idézett elő – derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) friss jelentéséből.
A világszintű villamosenergia-kereslet tavaly 4,3 százalékkal emelkedett 2023-hoz képest, ami majdnem kétszerese az elmúlt évtized átlagos növekedési ütemének. A legnagyobb energiafogyasztás-növekedést India és Kína extrém hőhullámai idézték elő, ahol a klímaberendezések elengedhetetlenné váltak a mindennapi életben.
A tanulmány szerint a keresletbővülés több mint 80 százalékát a fejlődő gazdaságok és feltörekvő országok generálták. A megnövekedett energiaigény kielégítésére a megújuló energiaforrások és a földgáz felhasználása jelentősen nőtt. Bár lassabb ütemben, de a szén és a kőolaj alapú termelés szintén tovább bővült. A nukleáris energia szerény növekedést mutatott: világszerte hat új reaktor lépett működésbe, köztük kettő Kínában, ami egyharmadával növelte a 2023-as nukleáris kapacitást.
Jelentősen nő a villamos energia ára a fogyasztók számára július elsejétől, amikor érvényét veszti a bukaresti kormány által alkalmazott, áprilistól csupán három hónappal meghosszabbított árplafon.
A Transelectrica szerint
A prosumerek – akik saját maguknak termelnek áramot – növekvő száma szintén befolyásolhatja az országos fogyasztási adatokat. A jelentés rámutat arra is, hogy a villamosenergia-igény növekedése a jövőben is folytatódhat, különösen, ha az időjárás szélsőséges marad, és egyre több, energiát igénylő berendezést használunk a mindennapi életünkben – részletezi a Hotnews.ro portál.
Márpedig a megnőtt fogyasztás nagyobb számlákat jelent, ráadásul idén nyáron garantáltan emelkedni fog az elektromos energia ára a romániai fogyasztók számára. Mint arról beszámoltunk, a Ciolacu-kormány csak 3 hónappal hosszabbította meg a jelenlegi, április elsejéig tartó árplafon-kompenzációs rendszert; a földgázét egy évre hosszabbították meg. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter korábban kijelentette: már most drasztikus mértékben nőnének a villanyszámlák, amennyiben a kormány nem hosszabbítaná meg három hónappal az elektromos áram ársapkáját. „Ha most liberalizáltuk volna a piacot, akkor a fogyasztók 95 százalékánál 60-100 százalékos növekedés lett volna, csak 5 százalékuk esetében lett volna hasonló vagy alacsonyabb ár” – mondta még februárban a miniszter, aki azonban arra nem tudott választ adni, mi várható július után.
Mint megírtuk, jelentősen nő a villamos energia ára a fogyasztók számára július elsejétől, amikor érvényét veszti a kormány által alkalmazott, áprilistól csupán három hónappal meghosszabbított árplafon. A jelenlegi piaci ajánlatok szerint az áramszolgáltatók többsége mintegy kétszeres díjszabást alkalmazhat az árplafon eltörlése után.
Drasztikus mértékben nőnének a villanyszámlák, amennyiben a kormány nem hosszabbítja meg három hónappal az elektromos áram ársapkáját – jelentette ki szerdán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!