A légkondik használata 2024-ben 4 százalékkal növelte a villamosenergia-fogyasztást Romániában
Fotó: Haáz Vince
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez, a fűtés és a légkondik használata jelentős áramhasználatot eredményezett. Márpedig a megnőtt fogyasztás nagyobb számlákat jelent, ráadásul idén nyáron garantáltan emelkedni fog az elektromos energia ára a romániai fogyasztók számára.
2025. március 25., 15:182025. március 25., 15:18
A légkondicionáló berendezések használata 2024-ben 4 százalékkal növelte a villamosenergia-fogyasztást Romániában és világszerte. A globális áramigény rekordszintű növekedést mutatott, amit főként a klímaberendezések és más nagy energiafogyasztók működése idézett elő – derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) friss jelentéséből.
A világszintű villamosenergia-kereslet tavaly 4,3 százalékkal emelkedett 2023-hoz képest, ami majdnem kétszerese az elmúlt évtized átlagos növekedési ütemének. A legnagyobb energiafogyasztás-növekedést India és Kína extrém hőhullámai idézték elő, ahol a klímaberendezések elengedhetetlenné váltak a mindennapi életben.
A tanulmány szerint a keresletbővülés több mint 80 százalékát a fejlődő gazdaságok és feltörekvő országok generálták. A megnövekedett energiaigény kielégítésére a megújuló energiaforrások és a földgáz felhasználása jelentősen nőtt. Bár lassabb ütemben, de a szén és a kőolaj alapú termelés szintén tovább bővült. A nukleáris energia szerény növekedést mutatott: világszerte hat új reaktor lépett működésbe, köztük kettő Kínában, ami egyharmadával növelte a 2023-as nukleáris kapacitást.
Jelentősen nő a villamos energia ára a fogyasztók számára július elsejétől, amikor érvényét veszti a bukaresti kormány által alkalmazott, áprilistól csupán három hónappal meghosszabbított árplafon.
A Transelectrica szerint
A prosumerek – akik saját maguknak termelnek áramot – növekvő száma szintén befolyásolhatja az országos fogyasztási adatokat. A jelentés rámutat arra is, hogy a villamosenergia-igény növekedése a jövőben is folytatódhat, különösen, ha az időjárás szélsőséges marad, és egyre több, energiát igénylő berendezést használunk a mindennapi életünkben – részletezi a Hotnews.ro portál.
Márpedig a megnőtt fogyasztás nagyobb számlákat jelent, ráadásul idén nyáron garantáltan emelkedni fog az elektromos energia ára a romániai fogyasztók számára. Mint arról beszámoltunk, a Ciolacu-kormány csak 3 hónappal hosszabbította meg a jelenlegi, április elsejéig tartó árplafon-kompenzációs rendszert; a földgázét egy évre hosszabbították meg. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter korábban kijelentette: már most drasztikus mértékben nőnének a villanyszámlák, amennyiben a kormány nem hosszabbítaná meg három hónappal az elektromos áram ársapkáját. „Ha most liberalizáltuk volna a piacot, akkor a fogyasztók 95 százalékánál 60-100 százalékos növekedés lett volna, csak 5 százalékuk esetében lett volna hasonló vagy alacsonyabb ár” – mondta még februárban a miniszter, aki azonban arra nem tudott választ adni, mi várható július után.
Mint megírtuk, jelentősen nő a villamos energia ára a fogyasztók számára július elsejétől, amikor érvényét veszti a kormány által alkalmazott, áprilistól csupán három hónappal meghosszabbított árplafon. A jelenlegi piaci ajánlatok szerint az áramszolgáltatók többsége mintegy kétszeres díjszabást alkalmazhat az árplafon eltörlése után.
Drasztikus mértékben nőnének a villanyszámlák, amennyiben a kormány nem hosszabbítja meg három hónappal az elektromos áram ársapkáját – jelentette ki szerdán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!