A légkondik használata 2024-ben 4 százalékkal növelte a villamosenergia-fogyasztást Romániában
Fotó: Haáz Vince
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez, a fűtés és a légkondik használata jelentős áramhasználatot eredményezett. Márpedig a megnőtt fogyasztás nagyobb számlákat jelent, ráadásul idén nyáron garantáltan emelkedni fog az elektromos energia ára a romániai fogyasztók számára.
2025. március 25., 15:182025. március 25., 15:18
A légkondicionáló berendezések használata 2024-ben 4 százalékkal növelte a villamosenergia-fogyasztást Romániában és világszerte. A globális áramigény rekordszintű növekedést mutatott, amit főként a klímaberendezések és más nagy energiafogyasztók működése idézett elő – derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) friss jelentéséből.
A világszintű villamosenergia-kereslet tavaly 4,3 százalékkal emelkedett 2023-hoz képest, ami majdnem kétszerese az elmúlt évtized átlagos növekedési ütemének. A legnagyobb energiafogyasztás-növekedést India és Kína extrém hőhullámai idézték elő, ahol a klímaberendezések elengedhetetlenné váltak a mindennapi életben.
A tanulmány szerint a keresletbővülés több mint 80 százalékát a fejlődő gazdaságok és feltörekvő országok generálták. A megnövekedett energiaigény kielégítésére a megújuló energiaforrások és a földgáz felhasználása jelentősen nőtt. Bár lassabb ütemben, de a szén és a kőolaj alapú termelés szintén tovább bővült. A nukleáris energia szerény növekedést mutatott: világszerte hat új reaktor lépett működésbe, köztük kettő Kínában, ami egyharmadával növelte a 2023-as nukleáris kapacitást.
Jelentősen nő a villamos energia ára a fogyasztók számára július elsejétől, amikor érvényét veszti a bukaresti kormány által alkalmazott, áprilistól csupán három hónappal meghosszabbított árplafon.
A Transelectrica szerint
A prosumerek – akik saját maguknak termelnek áramot – növekvő száma szintén befolyásolhatja az országos fogyasztási adatokat. A jelentés rámutat arra is, hogy a villamosenergia-igény növekedése a jövőben is folytatódhat, különösen, ha az időjárás szélsőséges marad, és egyre több, energiát igénylő berendezést használunk a mindennapi életünkben – részletezi a Hotnews.ro portál.
Márpedig a megnőtt fogyasztás nagyobb számlákat jelent, ráadásul idén nyáron garantáltan emelkedni fog az elektromos energia ára a romániai fogyasztók számára. Mint arról beszámoltunk, a Ciolacu-kormány csak 3 hónappal hosszabbította meg a jelenlegi, április elsejéig tartó árplafon-kompenzációs rendszert; a földgázét egy évre hosszabbították meg. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter korábban kijelentette: már most drasztikus mértékben nőnének a villanyszámlák, amennyiben a kormány nem hosszabbítaná meg három hónappal az elektromos áram ársapkáját. „Ha most liberalizáltuk volna a piacot, akkor a fogyasztók 95 százalékánál 60-100 százalékos növekedés lett volna, csak 5 százalékuk esetében lett volna hasonló vagy alacsonyabb ár” – mondta még februárban a miniszter, aki azonban arra nem tudott választ adni, mi várható július után.
Mint megírtuk, jelentősen nő a villamos energia ára a fogyasztók számára július elsejétől, amikor érvényét veszti a kormány által alkalmazott, áprilistól csupán három hónappal meghosszabbított árplafon. A jelenlegi piaci ajánlatok szerint az áramszolgáltatók többsége mintegy kétszeres díjszabást alkalmazhat az árplafon eltörlése után.
Drasztikus mértékben nőnének a villanyszámlák, amennyiben a kormány nem hosszabbítja meg három hónappal az elektromos áram ársapkáját – jelentette ki szerdán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!