Dilemma. Sebastian Burduja szerint egyelőre nem tudni, mi lesz, miután lejár az áram meghosszabbított ársapkája
Fotó: Gazda Árpád
Drasztikus mértékben nőnének a villanyszámlák, amennyiben a kormány nem hosszabbítja meg három hónappal az elektromos áram ársapkáját – jelentette ki szerdán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2025. február 26., 12:202025. február 26., 12:20
Mint ismeretes, a kormány régóta vacillál, mi legyen az ársapka sorsa, és jelen állás szerint az eredetileg április elsején lejáró árkorlátozást az áram esetében három hónappal, a földgázéban egy évvel hosszabbítja meg.
– mondta a miniszter egy konferencián.
A miniszter ezzel indokolta a további hosszabbítás szükségességét az áram esetében – megjegyzendő ugyanakkor, hogy májusban tartják a megismételt elnökválasztást.
„Nehéz megmondani, nincs kristálygömbünk, a dolgok dinamikusak. Mi történne, ha az ukrajnai háború a közeljövőben megszűnne, ha az orosz gáz tranzitja folytatódna, vagy ha más események történnének?” – fogalmazott.
Elmondta azt is, hogy intézkedéseket terveznek, hogy három hónap múlva több likviditás legyen a romániai piacon.
„A fő intézkedések, amelyeket meg akarunk tenni, az energiapiac likviditásának növelésére irányulnak, olyan megállapodások ösztönzésére, amelyek nem csak az azonnali piacot célozzák, hanem a szükséges kereskedési tevékenység ösztönzésére is szolgálnak.
– mondta Burduja.
Ami a kiszolgáltatott fogyasztókat illeti, őket kártya- vagy utalványrendszer védi majd – tette hozzá a miniszter.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!