Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.
A Föld klímája vészes tempóban változik, és a legfrissebb adatok szerint már 1,48 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti átlaghőmérsékletet. Románia is keményen szembesül a következményekkel.
Miként alkalmazkodnak a növények a klímaváltozáshoz, mennyire tekinthető „normálisnak” a jelenség, hogy ősszel is virágoznak fák?
A romániaiaknak mindössze 4 százaléka tartja az éghajlatváltozást napjaink legfontosabb kérdésének, szemben a megélhetési költségek és az infláció miatti aggodalmakkal, amelyeket a válaszadók 62 százaléka említett.
Számos erdélyi település, idegenforgalmi célpont húzhat hasznot a klímaváltozás elleni harcból, ugyanis a bukaresti hatóságok a globális felmelegedés veszélyei ismeretében módosítani kívánják az országos turizmusfejlesztési kerettervet.
A romániai polgárok többsége hisz a klímaváltozásban, és pozitívan értékeli az italos palackok visszaváltását szolgáló rendszert – derül ki egy friss felmérésből.
Közel kétmillió autó egy évre való forgalomkivonásával egyenértékű szén-dioxidot segíthetnek megkötni és tárolni a dél-erdélyi Szárkő-hegységbe újratelepített bölények – derül ki egy friss kutatásból.
Jelenleg egy hónapon át van természetes hó Brassópojánán, de tíz év alatt az is eltűnhet – figyelmeztetnek turisztikai szakemberek, akik szerint Európa számos síparadicsomához hasonlóan Erdélyben is befellegezhet a síelésnek.
Az idei lesz a legmelegebb év a világban, mivel az év első 11 hónapjában a globális átlaghőmérséklet rekordmagas szintet ért el, 1,46 fokkal haladta meg az 1850 és 1900 közötti átlagot – közölte az EU műholdas Föld-megfigyelési programja, a Copernicus.
A romániai lakosság megérzi a klímaváltozás hatásait; leginkább a hőségtől, az aszálytól, a viharoktól és az árvizektől tartanak – derül ki az IRES kedden közzétett felméréséből.
Zuzana Caputová szlovák államfő nem fogja kinevezni a környezetvédelmi tárca élére a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) által jelölt Rudolf Huliakot – derült ki az elnöki iroda sajtóosztályának a közleményéből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-nek.
Nőtt a személyszállítás egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátása Romániában 2010 és 2021 között, mintegy 67 százalék a személygépkocsikból származott. Az adatokat a 2Celsius Egyesület ügyvezető igazgatója, Mihai Stoica ismertette.
Megkezdődött Románia első klímapere. A Declic Egyesület által indított és más környezetvédelmi szervezetek által is támogatott pert Kolozsváron tárgyalják – olvasható a 2Celsius Egyesület sajtóközleményében.
Védelmébe vette a teheneket Petre Daea román mezőgazdasági miniszter, leszögezve: nem a szarvasmarha a „bolygó ellensége”, a légszennyezésért pedig az autók a felelősek, nem pedig az állatok.
Beperelte a Declic Közösség a román államot a klímaváltozást ellensúlyozó intézkedések elmulasztása miatt. Keresetében a civil szervezet többek között a kormányfő, a környezetvédelmi, valamint az energiaügyi miniszter megbírságolását kéri.
Az évszázad végére a gleccserek kétharmada eltűnhet, mivel egy új átfogó tanulmány szerint a klímaváltozás miatt gyorsabban olvadnak a vártnál.
A mezőgazdaságban is szembetűnőek az éghajlatváltozás következményei: a nagy nyári aszályt csapadékszegény, enyhe tél követi. A szakemberek szerint a gazdák új agrotechnikai módszerekkel ellensúlyozhatják a klímaváltozás negatív hatásai.
A holland kormány két új atomerőmű megépítését határozta el, az új erőműveknek 2035-ben kell üzembe állniuk, és Hollandia teljes villamosenergia-szükségletének legalább 13 százalékát kell előállítaniuk – írta vasárnap a Dutchnews hírportál.