Valamivel több mint 50 ezer állásra keresnek munkaerőt a romániai állami vállalatok, közintézmények és magáncégek.
Kevesebb betöltetlen állás volt a tavalyi év utolsó negyedében Románia-szerte: 54 700 üres posztot tartottak nyilván, ami 4200-as visszaesést jelent 2016-hoz képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból.
A feldolgozóiparban volt eközben a meghirdetett üres állások több mint negyede, szám szerint 14 600. Az előző negyedévhez mérten 2017 utolsó három hónapjában a feldolgozóiparban 2400-zal, az egészségügyben és szociális ellátásban pedig 800-zal csökkent a meghirdetett állások száma, félezres visszaeséssel pedig az IT-szektor és a távközlés következett.
Az előző év negyedik negyedéhez mérten eközben a közigazgatásban mérték a legnagyobb csökkenést: az üres posztok száma pedig 3700-zal esett vissza, miközben az egészségügy és szociális ellátás terén az állások száma 1800-zal zsugorodott. Eközben a legnagyobb növekedést a szállítás és raktározás terén mérték (700 üres poszt), majd a pénzügyi közvetítés és biztosítás (400 betöltetlen állás) és az építőipar (300 állás) következett.
Az építőiparban keresik a legtöbb munkást Maros megyében is, ahol jelenleg 186 szabad állásra várnak jelentkezőket. A munkaerő-elhelyező ügynökség megyei kirendeltségének honlapján minden hétköznap frissítik az állásajánlatokat tartalmazó táblázatot, jelenleg több tucatnyi ajánlat van szakképzetlen munkások és kezdők számára az építőiparban, autószerelő műhelyekben, készruhagyártásban.
A naponta frissített szabad állások jegyzéke ki van függesztve a munkaügy székhelyén, és meg lehet nézni a www.mures.anofm.ro oldalon is.
Ugyanakkor az ügynökség azzal is segítséget nyújt a munkanélkülieknek az elhelyezkedésben, hogy képzéseket tartanak számukra, márciusban Marosvásárhelyen és Nyárádszeredában is lehet jelentkezni az állástalanok számára ingyenes, a piaci igények alapján megszervezett oktatásra. Gheorghe Stef, a munkaerő-elhelyező igazgatójának tájékoztatása szerint mindkét Maros megyei városban pizzakészítőket képeznek, a megyeszékhelyen ezenkívül munkaügyifelügyelő- és manikűrös-pedikűrös tanfolyamot indítanak. Az igazgató egyúttal emlékeztetett,
Fotó: Pál Árpád
Idén 88 munkanélküli vesz részt a megszervezett tanfolyamokon, és ha sikeresen vizsgáznak, államilag elismert oklevelet is kapnak. Ezekre a képzésekre ugyanakkor jelentkezhetnek olyan személyek is, akik új szakmát szeretnének megtanulni, nekik azonban fizetni kell.
Maros megyében különben a legfrissebb kimutatások szerint 9314 munkanélküli van, ebből csupán 1440-en részesülnek segélyben. Az országban a munkanélküliségi ráta 4,02 százalék, Maros megyében 3,99 százalék, a legkisebb országos szinten Ilfov megyében van, ahol 0,64 százalék, de jól teljesít Kolozs megye is a maga 2,07 százalékával.
A székelyföldi megyékben az országos átlagnál valamivel több állástalant tartanak nyilván, Maros megyében 4,02 százalékos, Kovászna megyében 4,19 százalékos, míg Hargita megyében 4,83 százalékos a munkanélküliségi ráta.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!