Fotó: Pál Árpád
A tervezett béremelésekkel néhány év múlva elérheti az ezer lejt is a közszféra és a magánszektor átlagfizetése közötti különbség.
2017. március 28., 23:302017. március 28., 23:30
A romániai közalkalmazottak átlagfizetése 56 százalékkal haladja meg az országos átlagbért – nálunk a legmagasabb ez az arány a közép-kelet-európai országok – Magyarország, Lengyelország, Csehoroszág, Bulgária és Szlovákia – közül – derül ki a Pénzügyi Tanács elnöke, Ionuț Dumitru által készített elemzésből.
Ugyanakkor a közszférában dolgozók átlagosan 12 százalékkal visznek haza havonta több pénzt, mint a magánszektorban dolgozók – ebben az esetben is Romániában a legmagasabb az eltérés. Egyébként 2013 óta Romániában a legmagasabbak a közalkalmazotti fizetések a térség országai közül, Ionuț Dumitru azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy a központi közigazgatásban, főként a minisztériumban nyújtott nagy fizetések húzzák felfelé a számokat. A tanárok például kevesebbet keresnek, mint magyarországi vagy lengyelországi kollégáik, ha az összeget az átlagbérhez viszonyítjuk, az egészségügyben dolgozók helyzeténél pedig csak magyarországi kollégáiknak van rosszabb dolguk.
Az elmúlt öt év gyors ütemű minimálbér-emelései különben az elemzés szerint oda vezettek, hogy a minimálbér és az átlagbér közötti arány a 7. helyre helyezi Romániát a 28 tagú Európai Unióban, miközben 2012-ben még az utolsó helyen álltunk. A közeljövőben tervezett minimálbér-emelések pedig még tovább mélyíthetik a közszféra és a magánszektor közötti különbséget, Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter ugyanis nemrég, a szakszervezetekkel folytatott egyeztetésen azzal a javaslattal rukkolt elő, hogy megkülönböztetett minimálbér legyen, vagyis a közalkalmazottaknak nagyobb összeget garantálna a kormány, mint a magánszférára érvényes összeg.
Az Országos Előrejelzési Bizottság (CNP) legfrissebb becslése szerint 2017-ben 3131 lej lesz az országos átlagbér, a közszféra átlagfizetése viszont eléri a 3724 lejt, míg a magánszektorban 3003 lej lesz. A testület prognózisa szerint a különbség az elkövetkező években nőni fog, és meghaladhatja az 1000 lejt is.
Amint arról korábban beszámoltunk, a készülő egységes bérezési törvény szerint 2020-ig átlagosan 56 százalékkal tervezi emelni a szociálliberális kormány a közalkalmazottak fizetését. Az eddigi bejelentések értelmében a legnagyobb mértékben az egészségügyben dolgozók fizetése fog nőni, az intenzív osztályon dolgozó orvosok, illetve aneszteziológusok fizetése akár már 2018-ban 3600 euró lehet.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.