Fotó: Pál Árpád
A tervezett béremelésekkel néhány év múlva elérheti az ezer lejt is a közszféra és a magánszektor átlagfizetése közötti különbség.
2017. március 28., 23:302017. március 28., 23:30
A romániai közalkalmazottak átlagfizetése 56 százalékkal haladja meg az országos átlagbért – nálunk a legmagasabb ez az arány a közép-kelet-európai országok – Magyarország, Lengyelország, Csehoroszág, Bulgária és Szlovákia – közül – derül ki a Pénzügyi Tanács elnöke, Ionuț Dumitru által készített elemzésből.
Ugyanakkor a közszférában dolgozók átlagosan 12 százalékkal visznek haza havonta több pénzt, mint a magánszektorban dolgozók – ebben az esetben is Romániában a legmagasabb az eltérés. Egyébként 2013 óta Romániában a legmagasabbak a közalkalmazotti fizetések a térség országai közül, Ionuț Dumitru azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy a központi közigazgatásban, főként a minisztériumban nyújtott nagy fizetések húzzák felfelé a számokat. A tanárok például kevesebbet keresnek, mint magyarországi vagy lengyelországi kollégáik, ha az összeget az átlagbérhez viszonyítjuk, az egészségügyben dolgozók helyzeténél pedig csak magyarországi kollégáiknak van rosszabb dolguk.
Az elmúlt öt év gyors ütemű minimálbér-emelései különben az elemzés szerint oda vezettek, hogy a minimálbér és az átlagbér közötti arány a 7. helyre helyezi Romániát a 28 tagú Európai Unióban, miközben 2012-ben még az utolsó helyen álltunk. A közeljövőben tervezett minimálbér-emelések pedig még tovább mélyíthetik a közszféra és a magánszektor közötti különbséget, Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter ugyanis nemrég, a szakszervezetekkel folytatott egyeztetésen azzal a javaslattal rukkolt elő, hogy megkülönböztetett minimálbér legyen, vagyis a közalkalmazottaknak nagyobb összeget garantálna a kormány, mint a magánszférára érvényes összeg.
Az Országos Előrejelzési Bizottság (CNP) legfrissebb becslése szerint 2017-ben 3131 lej lesz az országos átlagbér, a közszféra átlagfizetése viszont eléri a 3724 lejt, míg a magánszektorban 3003 lej lesz. A testület prognózisa szerint a különbség az elkövetkező években nőni fog, és meghaladhatja az 1000 lejt is.
Amint arról korábban beszámoltunk, a készülő egységes bérezési törvény szerint 2020-ig átlagosan 56 százalékkal tervezi emelni a szociálliberális kormány a közalkalmazottak fizetését. Az eddigi bejelentések értelmében a legnagyobb mértékben az egészségügyben dolgozók fizetése fog nőni, az intenzív osztályon dolgozó orvosok, illetve aneszteziológusok fizetése akár már 2018-ban 3600 euró lehet.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.