2013. január 30., 14:332013. január 30., 14:33
Nicolae Pavelescu, a Dacia szakszervezeti vezetője elmondta, a kormány egyáltalán nem veszi figyelembe, illetve nem tartja fontosnak a gyár tevékenységét, ezért a közeljövőben tüntetéseket szerveznek, amelyeken több ezren vesznek majd részt. Az alkalmazottak képviselői azt kérik az ország vezetőitől, hogy a romániai autógyártó ipar szempontjából elemezzék a helyzetet, és eszerint dolgozzanak ki új bélyegilletéket.
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) illetékesei szintén úgy vélik, a gépkocsi-regisztrációs adót ebben a formában nem szabad bevezetni, ugyanis egyrészt visszaszorítja a hazai autógyártást, egyúttal pedig a használt járművel importját támogatja. „Nem szabad elfelejtenünk, hogy a romániai gyárak közül továbbra is a Dacia exportál a legtöbbet. Ehhez képest a hazai személygépkocsi-állománynak alig negyedét teszik ki az országban gyártott járművek” – mutatott rá Dumitru Costin, a BNS elnöke. Az alkalmazottak eközben attól tartanak, hogy az eladások várható visszaesése miatt sorozatos elbocsátások lesznek a gyárakban, a tervezett tiltakozó akciókon ezért a munkások és családjaik és részt vesznek.
A Gépjármű-forgalmazók és -gyártók Szövetsége (APIA) ezzel szemben üdvözölte az új környezetvédelmi bélyegilletéket, amely a vezetőség elmondása szerint hatékony és megfelelő kritériumokon alapszik. Az APIA közleményben hívta fel a figyelmet, hogy a romániai autópiacnak tartós jogi keretre van szüksége, amely a befektetések megtérülését is biztosítja mind a gyártók, mind az importálók számára. „Sürgősen szükség van a hazai személygépkocsi-állomány megújítására, az állampolgárokat a minél környezetkímélőbb autók vásárlására kell buzdítani. A romániai gazdaságnak is a környezet védelmét szolgáló beruházásokat kell szorgalmaznia, ez pedig újabb munkahelyeket is jelent” – olvasható a gépjármű szövetség közleményében. Az APIA adatai szerint a hazai sofőrök átlagosan 11–12 éves járműveket vezetnek, míg az Európai Unió átlaga 8 év. Az illetékesek szerint a néhány éves eltérés miatt Romániában jóval magasabb a gépkocsik környezetszennyezése, mindez ráadásul a lakosság egészségi állapotára is káros. A szövetség illetékesei értékelik a környezetvédelmi minisztérium kezdeményezését, amely szerintük eleget tesz az európai uniós normáknak. „A regisztrációs adó régóta vitatott téma nemcsak Romániában, hanem az EU más tagállamaiban is. Most végre kielégítő megoldás született, ugyanakkor az is értékelendő, hogy a szakminisztérium előzetesen a különböző szövetségekkel is egyeztetett az ügyben” – olvasható a közleményben.
Amint arról korábban a Krónika is többször beszámolt, a gépkocsi-regisztrációs adó helyét átvevő környezetvédelmi bélyeg értékét a továbbiakban nem az autó hengerűrtartalma alapján, hanem szennyezési fokának függvényében határozzák meg. A törvénytervezet szerint a legrégebbi gyártású, így leginkább szennyező járművek után kell majd a legkevesebbet fizetni. Az illetékesek ezt azzal magyarázták, hogy a régi gépkocsik élettartama sokkal kisebb, mint az új autóké, így kevesebb ideig szennyezik a környezetet. Az Euro 4-es és Euro 3-as motorokkal felszerelt autók esetében így átlagosan körülbelül tíz százalékkal kell többet fizetniük a tulajdonosoknak, míg az Euro 2-es és Euro 1-es szabványt teljesítő, illetve a non-Euro típusú járművek esetében a bélyegilleték 60–90 százalékkal csökken. Az Euro 6-os, azaz hibrid vagy elektromos motorral felszerelt gépkocsik után továbbra sem kell illetéket fizetni, az Euro 5-ös kategóriába eső, tavaly gyártott gépkocsik többségének esetében pedig csökken az illeték.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.