Fotó: Erdély Bálint Előd
Tánczos Barna pénzügyminiszter még az idén javaslatot kíván tenni a készpénzforgalom csökkentésére bizonyos területeken az adóelkerülés elleni küzdelem érdekében. Az RMDSZ-es tárcavezető azt is kérni fogja a parlamenttől, hogy módosítsa a fizetésképtelenségi törvényt, hogy ezt az eszközt ne lehessen többé adófizetési kötelezettség elmulasztására felhasználni.
2025. január 16., 18:192025. január 16., 18:19
Tánczos Barna a készpénzforgalom visszaszorításáról a Digi 24 hírtelevízió szerda esti műsorában nyilatkozott.
Amikor a műsorvezető arról faggatta, hogy fontolgatja-e a készpénzes tranzakciók felső határáról szóló tárgyalások folytatását, a pénzügyminiszter emlékeztetett arra, hogy ennek alkotmányos akadályai vannak, de azt mondta, hogy továbbra is látja a készpénzfizetések csökkentésének lehetőségét.
A kizárólag kártyás fizetésre való áttérés mind a beszedési költségek, mind a személyzeti költségek csökkenését jelentené.
A készpénzhasználat továbbra is alapvető fontosságú Romániában – mutat rá elemzésében a Román Nemzeti Bank (BNR).
Tánczos Barna elmondta, hogy a készpénzes adófizetés elhagyása mellett, amelyet még erre az évre kilátásba helyezett, néhány meghatározott tevékenységi területen a készpénzes tranzakciók megszüntetését fogja javasolni.
– idézte a tárcavezető televíziós nyilatkozatát a Hotnews.ro hírportál.
Visszakozni kényszerült a kormány a készpénzhasználat korlátozását célzó törvény kapcsán: Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden bejelentette, hogy a kormány következő ülésén felülvizsgálja készpénzlimitre vonatkozó javaslatokat.
A pénzügyminiszter elmondása szerint
amelyek összegét mintegy 124 milliárd lejre becsülte, de meglátása szerint ennek csak egy kis részét lehet még behajtani az állami költségvetés számára.
olyan cégekről van szó, amelyek csődbe mentek vagy a fizetésképtelenség különböző stádiumaiban vannak. A 124 milliárdból 19 milliárd az állami vállalatoknál van, a többi a magánszektorban. Be kell zárnunk azokat a kiskapukat, amelyeken keresztül egyesek fedezékbe húzódnak, amikor az adóhatóság üldözi őket. Néhányan visszaélnek a fizetésképtelenséggel. A fizetésképtelenségről szóló törvényt meg kell változtatni” – szögezte le Tánczos Barna.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
2 hozzászólás