Fotó: Barabás Ákos
Kizárná a jegybank a magasabb jövedelműeket az Első otthon program haszonélvezői közül.
2017. szeptember 29., 15:552017. szeptember 29., 15:55
Úgy tűnik, a Román Nemzeti Bankon (BNR) belül is megoszlanak a vélemények a fiatalok lakásvásárlását segítő Első otthon programról: míg a napokban Liviu Voinea, a jegybank alelnöke egy elemzésben több ponton is bírálta a kedvezményes hitelkonstrukciót, Florin Georgescu első alelnök szerdán, a szenátus gazdasági bizottsági meghallgatásán „rendkívül hasznosnak” nevezte azt.
Mint hangsúlyozta, az Első otthon főként az alacsony vagy közepes jövedelemmel rendelkezőknek van segítségére. De – tette hozzá –
Georgescu abban látja a megoldást, hogy egy módosítással vegyék ki a potenciális jogosultak köréből azokat, akik nagyobb jövedelemmel rendelkeznek. Ő maga a határt 3000-4000 lejes jövedelemben húzná meg, hiszen meglátása szerint, akik ennél többet keresnek, azok számára hozzáférhetőek a piacon kínált ingatlanhitelek.
Mint ismeretes, a piacinál alacsonyabb törlesztőrészlet mellett az Első otthon program egyik legnagyobb előnye, hogy alig 5 százalékos önrész is elég, miközben a piaci szint 20-25 százalék, amit az albérletben lakó fiatalok nehezen tudnak előteremteni. Georgescu a parlamenti meghallgatáson emlékeztetett,
Amint arról a napokban írtunk, egyre több jel utal arra, hogy a szociálliberális kormány meg kívánja szüntetni az Első otthon programot. Az máris biztosnak látszik, hogy akik abban bíztak: az év hátralevő időszakában jutnak az állam által felerészt garantált hitelhez, nem is reménykedhetnek, hogy a tavasz előtt sorra kerülnek.
A 2017-es esztendőre előirányzott keret ugyanis már kimerült, és eltérően az előző évek gyakorlatától, a Tudose-kormány a szeptemberi költségvetés-kiigazításkor nem utalt ki újabb összegeket, a hiteleket garantáló állami garanciaalap illetékesei pedig jelezték, nem is bővítik már idén a keretet.
{K1}
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!