A hitelesek megsegítéséről tárgyal a kormány a pénzintézetek képviselőivel

Befagyasztanák a kölcsönök törlesztését. Sok romániai hiteles vár a bankok segítségére •  Fotó: Jakab Mónika

Befagyasztanák a kölcsönök törlesztését. Sok romániai hiteles vár a bankok segítségére

Fotó: Jakab Mónika

Az eddig bejelentetteknél nagyobb segítséget remélnek a polgárok és az üzleti szféra a bankoktól a koronavírus-válságban, Florin Cîțu pénzügyminiszter szerint két napon belül sikerül megállapodásra jutni a témában a pénzintézetek képviselőivel. Közben kedvezményes hitelek állnak a vállalkozások rendelkezésére.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. március 24., 18:212020. március 24., 18:21

 Legtöbb 48 órán belül előrukkolnak a kormány, a Román Nemzeti Bank (BNR) és a kereskedelmi bankok képviselői egy megoldási javaslattal a hitellel rendelkező polgárok és cégek megsegítésére – jelentette be hétfői Facebook-bejegyzésében Florin Cîțu pénzügyminiszter, miután az ellenzék és a vállalkozók is bírálták az Orban-kabinetet amiatt, hogy viszonylag szerény segítőcsomagot fogadott el a koronavírus-járvány nyomán kialakulóban levő gazdasági válság hatásainak enyhítésére.

Nagyon sokan az Orbán Viktor kormánya által elfogadott intézkedéseket hozták fel példának arra, hogy a jelenlegi nehéz helyzetben hogyan kellene egy kormánynak eljárnia. Ezek közül a legtöbben azt emelték ki, hogy Magyarországon mind a cégek, mind a magánszemélyek esetében felfüggesztették az idei év végéig a hiteltörlesztést. Florin Cîţu a közösségi oldalon közzétett hétfői videóüzenetében úgy nyilatkozott,

közel állnak a megoldáshoz a kereskedelmi bankokkal a romániai lakosság hiteltörlesztő részletei kapcsán a kialakult egészségügyi válságban, amelyet minden valószínűség szerint gazdasági krízis fog követni.

Amint arról lapunkban korábban már írtunk, a román kormány és a bukaresti jegybank első körben a kereskedelmi bankokra bízta, hogy milyen intézkedésekkel sietnek ügyfeleik megsegítésére. Tény, hogy több bank is úgy válaszolt, hogy egyedi kérésre egy-két-három hónapra lehetővé teszi egyes hitelek törlesztésének felfüggesztését, de a magyarországihoz hasonlót egyik hitelintézet sem lépett meg.

Mindenkinek ki kell vennie a részét

„Ez egy összetett kérdés, a bankok szövetsége, de külön-külön több bank is jelezte, hogy hajlandó felfüggeszteni a hiteltörlesztéseket. Még megválaszolatlan kérdés, hogy három-hat hónapra minden hitel esetében vagy csak a lakossági hitelek esetében, illetve ezen belül is csak a jelzáloghiteleket” – erősítette meg megkeresésünkre a pénzügyminiszter által elmondottakat Bordás Attila, a LAM Mikrohitel Rt. igazgatóhelyettese.

Mint rámutatott, ezekre a kérdésekre a következő időszakban születnek megoldások, válaszok, amikor kiderül, hogy mit tudnak felvállalni a cégek, a lakosság. Az is döntő tényező, hogy a kormány gazdaságélénkítő intézkedései mikorra fejtik ki a hatásukat, mert egyértelmű, hogy ezek hatása nem lesz azonnali. „Az államnak ebbe a folyamatba mindenképpen be kell avatkoznia” – szögezte le Bordás Attila.

Emlékeztetett, hogy a 2008-as gazdasági válság idején előfordult, hogy a hiteltörlesztéseket felfüggesztették. Ilyenkor büntetőkamatot vagy nagyobb kamatot nem kérnek a bankok, de a kamatfizetés ideje eltolódik, hiszen a felfüggesztés időszakára is felszámolják.

Idézet
A helyzet súlyosságát még nem lehet megítélni, nagyban függ attól, hogy meddig húzódik el a járványfenyegetettség. Minél hosszabb ideig tart, annál nehezebb lesz újra mozgásba hozni a pénzügyi rendszert, és annál súlyosabb, krónikusabb egyedi esetek lesznek”

– vetítette előre Bordás Attila. Meglátása szerint ugyanakkor a bankok mellett a társadalom minden szereplőjének „fel kell vállalnia a járványhelyzet árát, így a bankrendszernek is”. Hangsúlyozta: járványhelyzetben a leállásnak költségei vannak, „ezt nem lehet csak a pénzügyi rendszerre terhelni, meg kell találni a megoldást a közös teherviselésre”. A bankokban a tőke nem tűnik el, viszont a pénzáramlás, tehát a vér a rendszerben leáll – vallja a szakember.

Idézet
Az biztos, hogy ha mindenki körömszakadtáig ragaszkodik ahhoz, ami a járványhelyzet előtt volt, az senkinek nem lesz jó. Ebben a helyzetben kulcsszereplő a bankrendszer, a bankoknak működniük kell, de rugalmasan kell kezelniük a felmerülő akadályokat”

– hangsúlyozta a pénzügyi szakértő, aki szerint azonnal lépni kell, hiszen amint egy vállalkozás leáll, és valaki elveszíti a munkahelyét, a jövedelemkiesés azonnal megmutatkozik. Ha egy vállalkozónak kiesik a piaca, leáll a termelése, ha egy alkalmazottnak megszűnik a munkahelye, már nem lesz jövedelme, amiből a bank felé törleszteni tudja a hitelét.

Kedvezményes hitelhez juthatnak a kereskedelmi társaságok

A román kormány azzal sietett ugyanakkor a cégek segítségére, hogy létrehozta a kedvezményes hitelhez való hozzáférés lehetőségét, és ehhez Florin Cîţu hétfői bejelentése értelmében nincs szükségük szükségállapot-igazolásra azoknak a kis- és közepes vállalkozásoknak, amelyek beruházásokhoz vagy forgótőkéhez az állam által akár 90 százalékban garantált hitelt igényelnek.

Debreczeni László sepsiszentgyörgyi adószakértő hétfőn a Krónika megkeresésére hangsúlyozta,

a pénzügyminisztérium által szombaton kibocsátott, 29-es számú rendelet értelmében akár 10 millió lej összegben lehet igényelni kedvezményes hitelt beruházásokra és forgótőkére.

A nagyvállalatok 10 millió lejig vehetnek fel hitelt úgy, hogy azt 80 százalékban garantálja az állam, és 100 százalékos kamattérítést kapnak. A kisvállalkozások 1 millió lejes hitelt kaphatnak forgóhitelre, úgy hogy az állam 100 százalékban állja a kamatköltséget, és a hitel 90 százalékban szavatolja.

A mikrovállalkozások ugyanilyen feltételek mellett 500 ezer lejes kedvezményes hitelt vehetnek fel. Minden esetben az ügyintézés költségeit is eltörölték a rendelettel. „Azt javasoljuk a vállalkozóknak, keressék fel a bankjaikat, érdeklődjenek, hogy mikortól indítják a programot, mert aki ebben az időszakban készpénzre tesz szert, másként tudja a járványhelyzetet átvészelni, és utána könnyebben tud újraindulni” – szögezte le Debreczeni László.


Zuhan a ROBOR, folytatódik a lejtmenet, történelmi csúcs közelében az euró

A Román Nemzeti Bank (BNR) több ízben is kénytelen volt beavatkozni az árfolyam alakulásába, miután hétfőn délelőtt a bankközi piacon az euró elérte a 4,89 lejes szintet. A BNR csak így tudta egy hajszállal a március 17-én beállított, 4,8448 lej/eurós történelmi csúcs alatt tartani az egységes európai fizetőeszköz árfolyamát. A hétfői referencia-árfolyam 4,8443 lej/euró. Az elmúlt napokban amúgy az euróárfolyam alakulását a pénzpiaci instabilitás és a külföldi devizák iránt megnövekedett kereslet miatt segítette a bukaresti jegybank. A román devizára nehezedő nyomás ugyanakkor fokozódott, miután a bukaresti központi pénzintézet igazgatótanácsa pénteken úgy döntött, 2,5 százalékról 2 százalékra csökkenti az alapkamatot. Ezúttal is gyengült ugyanakkor a lej a svájci frankhoz képest, megdöntve a pénteki 4,5964 lej/frankos történelmi csúcsot. A hétfői referencia-árfolyam 4,5972 lej/frank. Az amerikai dollárhoz képest is tovább esett a román deviza értéke: 4,5140 lej/dollárról 4,5316 lej/dollárra emelkedett az árfolyam. A dollár különben a világ legtöbb devizájához képest erősödött, ugyanis biztos befektetésnek tekintik. Az arany ára viszont enyhén csökkent a pénteki szinthez mérten: 219,0927 lej/grammról 217,7939 lej/grammra esett vissza. Közben hétfőn a pénteki 3,24 százalékról 2,61 százalékra csökkent a fogyasztási és az Első otthon program keretében felvett bankkölcsönök havi törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott kamatláb, a ROBOR 3M. A jelzáloghitelek havi törlesztőrészletek kiszámításánál alkalmazott hathavi ROBOR a pénteki 3,31 százalékról 2,70 százalékra zsugorodott.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban
2025. június 27., péntek

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját

A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját
2025. június 26., csütörtök

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is

A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is
2025. június 26., csütörtök

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?

Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?
2025. június 26., csütörtök

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt

Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt
2025. június 25., szerda

Beteges szokással magyarázzák a betegszabadságok megadóztatási tervét

Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.

Beteges szokással magyarázzák a betegszabadságok megadóztatási tervét
2025. június 25., szerda

Padlóféket nyomott a romániai autópiac

Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.

Padlóféket nyomott a romániai autópiac
Padlóféket nyomott a romániai autópiac
2025. június 25., szerda

Padlóféket nyomott a romániai autópiac