Kilencedik a sörben. Évente 1,8 milliárd liternyi sör gördül le a romániai gyártósorokról
Románia a kilencedik helyen áll az Európai Unió legfontosabb sörgyártóinak sorában, évente 1,8 milliárd liter készül itt ebből az italból – írja az Agerpres, az Európai Statisztikai Hivatal (Eurostat) adataira hivatkozva.
2019. augusztus 02., 13:522019. augusztus 02., 13:52
2018-ban Németország termelte a legnagyobb mennyiségű sört, 8,3 milliárd litert, ezzel az EU sörgyártásának 21 százalékát fedi le. A sorban Nagy-Britannia következik 4,5 milliárd literrel, Lengyelország négymilliárd literrel, Spanyolország 3,6 milliárd literrel, Hollandia és Belgium egyenként 2,4 milliárd literrel, Franciaország 1,98 milliárd literrel, Csehország 1,95 milliárd literrel és Románia 1,8 milliárd literrel.
Hollandia exportálta a legtöbb alkoholtartalmú sört, 1,9 milliárd litert. Belgium és Németország egyenként 1,6 milliárd literrel exportált az italból. Az Európai Unió tagállamaiból az Unión kívülre exportált sör 29%-a az Amerikai Egyesült Államokba került az elmúlt évben, ez egymilliárd liter alkoholos sört jelent. Kínába 453 millió liter, Oroszországba 234 millió liter, Kanadába 217 millió liter, Dél-Koreába 198 millió liter, Svájcba 101 millió, Ausztráliába 99 millió, Tajvanba 91 millió liter, az EU-ban készült sör került.
Az EU-n kívüli országokból importált sörök 52 százaléka, 250 millió liter Mexikóból érkezik az Unióba. Szerbiából 57 millió, az Amerikai Egyesült Államokból 43 millió liter, Fehéroroszországból 23 millió liter, Ukrajnából 19 millió liter, Kínából 17 millió liter, Oroszországból 14 millió liter, Thaiföldről pedig tízmillió liter sört importáltak az uniós tagállamok.
Az Eurostat adatait a sör nemzetközi napja alkalmából tették közzé, amelyet minden év augusztusának első pénteki napján ünnepelnek 2008 óta.
A sör a harmadik legnagyobb mennyiségben fogyasztott ital szerte a világon a víz és a tea után.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
1 hozzászólás