A felmérés során megkérdezettek 77 százaléka mondta azt, hogy gondot jelentenek számára a megemelkedett üzemanyagárak
Fotó: Rostás Szabolcs
A romániai lakosság 58 százaléka gondolja azt, hogy a fogyasztás visszafogása jelentheti a megoldást a szárnyaló infláció által okozott anyagi nehézségekre – derül ki a Reveal Marketing Research felmérésének kedden nyilvánosságra hozott eredményeiből. A legtöbben a kormányt hibáztatják a pénzromlás üteme miatt.
2022. május 24., 11:432022. május 24., 11:43
Az alapszükségletek kielégítéséhez szükséges kiadások fedezése során érzik meg a leginkább az áprilisban csaknem 14 százalékos inflációt a közvélemény-kutatás során megkérdezettek.
Messze lemaradva, alig 17 százalékkal negyedik a következő termékkategória, az építőanyagoké.
Tízből hat válaszadó szerint a fogyasztás visszafogása megoldást jelenthet – az így vélekedők 63 százaléka férfi, 71 százalékuk elmúlt 55 éves, 65 százalékuk pedig a felmérés készítői szerint magasnak mondható jövedelemmel rendelkezik.
Amúgy a 18–24 éves fiatalok azok, akik a legkevésbé hajlandóak lemondani a jelenlegi életmódjukról, 53 százalékuk nem akarja módosítani fogyasztási szokásait, inkább fizetésemelést szeretnének (58 százalék).
Növekvő infláció, emelkedő kamatok, romló gazdasági kilátások – egyre több irányból érkeznek a korábbiaknál jóval pesszimistább forgatókönyvek Románia gazdaságának alakulását illetően.
Többségük az alacsony jövedelműek köréből kerül ki.
Az elégedetlenség és az állami intézmények iránti bizalmatlanság közben tetőfokára hág, a válaszadók 67 százaléka szerint a bukaresti kormány a hibás az infláció miatt. Ez a hozzáállás a leginkább – 77 százalékban – a 45 évesnél idősebb korosztályra jellemző. A konfliktushelyzetek és a háború is okolható a lakosság 60 százaléka szerint, ez az attitűd a leginkább – 70 százalékban – a magasabb jövedelemmel rendelkezők körében általános.
A koronavírus-világjárvány következik 42 százalékkal, 31 százalék pedig a multikra terelné a felelősséget – ezeket a válaszokat főként a 18–24 korosztály képviselői jelölték meg.
Felfelé módosította inflációs előrejelzését a Román Nemzeti Bank (BNR), 2022 végére 12,5 százalékos, jövő év végére 6,7 százalékos pénzromlással számol – ismertette az adatokat csütörtökön a jegybank kormányzója, Mugur Isărescu.
A márciusi 10,15 százalékról áprilisban 13,76 százalékra nőtt az éves infláció – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
szóljon hozzá!