2013. február 15., 08:282013. február 15., 08:28
Cioloş hangsúlyozta: a Biofach nevet viselő nemzetközi vásár kiváló lehetőség a romániai termékek népszerűsítésére. „Az ország jelentős fejlődésen ment keresztül a természetes készítmények alapanyagainak előállítása terén, azonban nem szabad itt megállni. Az állampolgárok többsége például tisztában van azzal, hogy mi számít bioterméknek, de nem tudja, hogy ezeket hol szerezheti be” – hívta fel a figyelmet Cioloş. Az illetékes szerint Romániában még nem alakult ki a gyártók és a forgalmazók közötti bizalom, sok üzlet vezetője így nem vásárol rendszeresen bioárut. Az EB biztosa ugyanakkor nem tekinti problémának, hogy a zöldtermékek drágábbak, szerinte ugyanis a fogyasztók számára a minőség az elsődleges szempont. Rámutatott, ő maga elsősorban gyógynövényeket, gyümölcsöt, mézet és kenyérsütésre alkalmas lisztet szokott vásárolni a bioüzletekben.
A nürnbergi vásáron szintén jelen lévő Victor Ponta miniszterelnök úgy nyilatkozott: a bio-mezőgazdaság hatalmas jövőbeli potenciállal rendelkezik az egész Európai Unióban. „A hatóságoknak mindenképpen támogatniuk kell a biotermékeket. Ugyanakkor közös uniós programokat kell szervezni a gyártók számára, hogy minél szélesebb körben népszerűsíthessék készítményeiket, termékeiket” – vélekedett a kormányfő. A szerdán megnyitott és szombatig tartó nemzetközi vásáron az ország 55 biotermék-előállítója mutatja be portékáját. A látogatók többek között természetes, vegyszermentes mézet, pálinkát, gyümölcslevet, pék- és tejtermékeket kóstolhatnak meg. A Biofach vásáron egyébként összesen közel 2500 gyártó van jelen a világ 130 országából, a szervezők pedig körülbelül 40 ezer látogatóra számítanak. A rendezvény megnyitóján Marian Cioceanu, a Bio-Románia Egyesület elnöke elmondta: Románia számára kettős célja van a vásárnak. „Egyrészt nemzetközileg népszerűsítjük az országot, ugyanakkor pontos adatbázist készítünk a romániai termékek lehetséges importőrjeiről” – magyarázta az illetékes. Az egyesület adatai szerint a biotermékek hazai exportja eléri a 200 millió eurót. A hazai gazdák leginkább gabonaféléket, mézet és erdei gyümölcsöt adnak el külföldön, elsősorban Németországban, Ausztriában és Belgiumban.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.