A fólia alatti zöldségtermesztők évek óta hozzájutnak de minimis támogatáshoz
Fotó: Makkay József
Az Európai Bizottság 2024 végéig meghosszabbította az ukrajnai háború okozta válság miatt bajban levő mezőgazdasági farmoknak nyújtandó támogatási lehetőséget a nemzeti kormányok költségvetéséből. Tizenöt tagállam mezőgazdasági minisztere viszont azt kérte, hogy a kistermelőknek szánt de minimis támogatások eddigi összegét lehessen megduplázni.
2024. május 03., 17:582024. május 03., 17:58
2024. május 03., 18:532024. május 03., 18:53
A 27 európai uniós tagállam kérésére az Európai Bizottság május 2-ai döntése értelmében 2024. december 31-ig meghosszabbította a 2022 márciusában hozott határozatának kifutási határidejét, amely a tagállamok számára lehetőséget biztosít arra, hogy saját költségvetési forrásból kiegészítsék az uniós agrártámogatásokat. A két évvel ezelőtt született brüsszeli döntés az ukrajnai háború negatív hatásait volt hivatott ellensúlyozni a mezőgazdasági termelésben.
A brüsszeli döntés összefüggésben áll az idei gazdatüntetésekkel, amelynek során a mezőgazdasági termelők az Európai Unió legtöbb országában utcára vonulva követelték az EU közös agrárpolitikájának (KAP) átalakítását. A gazdák követelései között az is elhangzott, hogy a jelenlegi uniós agrártámogatás nem elegendő az uniós piacokat elárasztó unión kívüli országokból – elsősorban Ukrajnából – érkező mezőgazdasági termények által okozott piaci zavarok ellensúlyozására.
Románia és többi kelet-európai állam esetében az Európai Bizottság által javasolt, maximálisan 270 ezer eurós segély odaítélése túl körülményes, és jórészt csak nagyobb agrárvállalkozások részesülnek belőle. Az uniós mezőgazdasági miniszterek legutóbbi, luxemburgi találkozóján
A hároméves de minimis programok büdzséjének megduplázásától a román szaktárca vezetője, Florin Barbu azt várja, hogy több fiatal kap kedvet a mezőgazdasághoz, illetve csökkenthető a beszűkülő értékesítési lehetőségek miatt az agrárágazatból kilépő mezőgazdasági termelők száma. Az elmúlt években Romániában több típusú de minimis támogatást is meghirdettek gazdák számára, ezek közül a fólia alatti zöldségtermesztésre nyújtott dotáció bizonyult a legsikeresebbnek.
A de minimis támogatások összegének megduplázásáról várhatóan még májusban dönt az Európai Bizottság.
Környezetkímélő gazdálkodást folytató szegedi gazdaközösség tagjaként tartott előadást Csíkszentgyörgy gazdanapján dr. Petróczi István gabonakutató a szántás nélküli talajművelésről. A magyarországi szakembert a mezőgazdaság átállásáról kérdeztük.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
szóljon hozzá!