A fólia alatti zöldségtermesztők évek óta hozzájutnak de minimis támogatáshoz
Fotó: Makkay József
Az Európai Bizottság 2024 végéig meghosszabbította az ukrajnai háború okozta válság miatt bajban levő mezőgazdasági farmoknak nyújtandó támogatási lehetőséget a nemzeti kormányok költségvetéséből. Tizenöt tagállam mezőgazdasági minisztere viszont azt kérte, hogy a kistermelőknek szánt de minimis támogatások eddigi összegét lehessen megduplázni.
2024. május 03., 17:582024. május 03., 17:58
2024. május 03., 18:532024. május 03., 18:53
A 27 európai uniós tagállam kérésére az Európai Bizottság május 2-ai döntése értelmében 2024. december 31-ig meghosszabbította a 2022 márciusában hozott határozatának kifutási határidejét, amely a tagállamok számára lehetőséget biztosít arra, hogy saját költségvetési forrásból kiegészítsék az uniós agrártámogatásokat. A két évvel ezelőtt született brüsszeli döntés az ukrajnai háború negatív hatásait volt hivatott ellensúlyozni a mezőgazdasági termelésben.
A brüsszeli döntés összefüggésben áll az idei gazdatüntetésekkel, amelynek során a mezőgazdasági termelők az Európai Unió legtöbb országában utcára vonulva követelték az EU közös agrárpolitikájának (KAP) átalakítását. A gazdák követelései között az is elhangzott, hogy a jelenlegi uniós agrártámogatás nem elegendő az uniós piacokat elárasztó unión kívüli országokból – elsősorban Ukrajnából – érkező mezőgazdasági termények által okozott piaci zavarok ellensúlyozására.
Románia és többi kelet-európai állam esetében az Európai Bizottság által javasolt, maximálisan 270 ezer eurós segély odaítélése túl körülményes, és jórészt csak nagyobb agrárvállalkozások részesülnek belőle. Az uniós mezőgazdasági miniszterek legutóbbi, luxemburgi találkozóján
A hároméves de minimis programok büdzséjének megduplázásától a román szaktárca vezetője, Florin Barbu azt várja, hogy több fiatal kap kedvet a mezőgazdasághoz, illetve csökkenthető a beszűkülő értékesítési lehetőségek miatt az agrárágazatból kilépő mezőgazdasági termelők száma. Az elmúlt években Romániában több típusú de minimis támogatást is meghirdettek gazdák számára, ezek közül a fólia alatti zöldségtermesztésre nyújtott dotáció bizonyult a legsikeresebbnek.
A de minimis támogatások összegének megduplázásáról várhatóan még májusban dönt az Európai Bizottság.
Környezetkímélő gazdálkodást folytató szegedi gazdaközösség tagjaként tartott előadást Csíkszentgyörgy gazdanapján dr. Petróczi István gabonakutató a szántás nélküli talajművelésről. A magyarországi szakembert a mezőgazdaság átállásáról kérdeztük.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!