Gyökeres váltást sürget a tömegtermelésre berendezkedett mezőgazdaságban az agrárkutató

Gabonából csak a legjobb minőségű fajták termesztésének van jövője a Kárpát-medencében •  Fotó: Veres Nándor

Gabonából csak a legjobb minőségű fajták termesztésének van jövője a Kárpát-medencében

Fotó: Veres Nándor

Alternatív, környezetkímélő gazdálkodást folytató szegedi gazdaközösség tagjaként tartott előadást a Hargita megyei Csíkszentgyörgy gazdanapján dr. Petróczi István gabonakutató a szántás nélküli talajművelésről. A magyarországi szakembert a mezőgazdaság átállásáról, az alternatív földművelési módszerekről, az új gazdálkodási lehetőségek jövedelmezőségéről kérdeztük.

Makkay József

2024. május 03., 09:592024. május 03., 09:59

2024. május 03., 17:532024. május 03., 17:53

– Nyugalmazott gabonakutatóként a szegedi gazdaközösségben keresi az alternatívákat a gazdálkodás mai nehéz helyzetére. Mi a célja az útkeresésnek?

– Mindannyian látjuk, hogy egyre nehezebb a mezőgazdasági termelő élete: sokasodnak a piaci szélsőségek, a klimatikus nehézségek, és egyre drágább az energia. Amikor úgy gondoltuk, hogy kissé egyenesbe jöhetne a gazdálkodás, akkor ukrán gabona árasztotta el az országot. A vidék mindig a nemzet lelke volt, és ha a gazdálkodókra sötét napok jönnek, azt megérzi az egész ország. A keresztényi és szakmai alapon verbuválódott szegedi gazdakör, gazdaközösség arra törekszik, hogy saját eszközeivel próbáljon valamit fordítani a mai helyzeten. Nem csak személyes hasznunkat nézzük, de talpon kell maradnunk, fontos, hogy gazdálkodásunk jövedelmező legyen.

Idézet
A gazdakör tagjai széles palettán foglalkoznak mezőgazdasággal: van közöttünk 1200 hektáron termelő agrárvállalkozó és 0,7 hektáros málnaültetvénnyel rendelkező kertész is.

Közös bennünk, hogy új utakat keresünk a mezőgazdasági termelésben. Olyant, ami nagyapáinknak már sikerült, amikor nem kellett évente tizenhatszor vagy hússzor permetezni az almást. Hagyományos eljárásokat karolunk fel, amelyek száz évvel ezelőtt működtek, és azt keressük, hogyan lehet ezeket mai modern körülmények között is hasznosítani.

– Előadásában a szántás nélküli talajművelés, illetve a takarónövények termesztésének fontosságáról beszélt. Mennyire népszerűek ezek a módszerek a gazdák és a mezőgazdasági szakemberek körében?

– Sok ellenérzéssel találkozunk, mert a mai megszokott talajművelés hosszú évtizedeken át rögzült az emberek tudatában. Sokak számára elképzelhetetlen a kapás növények – elsősorban a kukorica – mélyszántás nélküli talajba vetése. A váltás igényét azonban nem valamiféle ,,hóbort” indította el, hanem igen komoly gazdasági és környezetvédelmi okai vannak. A talajművelésben is energiatakarékosságra van szükség, a sekélyebb műveléssel a kevesebb gázolaj-felhasználásra törekszünk. Nemzetközi mezőgépészeti cégek már kifejlesztették az új, hatékony gépparkot.

A szakma egy része kezd ráébredni, hogy mélyszántással, mély talajforgatással túlságosan sokat veszítünk a mikroorganizmusokból, a teljes talajflóra károsodik és nagyon sok szén-dioxid szabadul fel.

Az uniós irányzatok is arra törekszenek, hogy valamilyen formában lehessen megtartani az egészséges talajéletet: a mikroorganizmusok minél több nitrogént kössenek meg a talajban, ezt viszont csak újfajta talajműveléssel lehet elérni.

Dr. Petróczi István gabonakutató a csíkszentgyörgyi gazdanapon. A mezőgazdasági szakember váltást szorgalmaz a tömegtermelésre berendezkedett mezőgazdaságban •  Fotó: Sharp Production Galéria

Dr. Petróczi István gabonakutató a csíkszentgyörgyi gazdanapon. A mezőgazdasági szakember váltást szorgalmaz a tömegtermelésre berendezkedett mezőgazdaságban

Fotó: Sharp Production

– A régi, hagyományos gazdálkodás alapfeltétele, a szerves trágyázás napjainkra szinte teljesen kiveszett. Sok erdélyi szántóföldbe három évtizede nem került istállótrágya. Mennyire fenntartható ez a fajta talajművelés?

– Egyik alapvető hátránya, hogy a műtrágyázásnak egyre magasabbak a költségei. A földgáz árának emelkedésével nő a műtrágya ára is, aminek van ugyan egy hullámzása, de az árnövekedés évek óta állandó tendenciát mutat. Nagyapáink szervestrágyázásra épülő mezőgazdaságát régi formájában már nem tudjuk visszahozni, hiszen nincs hozzá állatállomány. A szerves trágya egyik hatékony alternatívája a gyökértrágyázás, takarónövények vetése. Ez sem új keletű megoldás, mert régen ismerték és használták, de most sokkal nagyobb szerepe lehet a mezőgazdasági termelés megújításában. Minden új megoldásban – amiben van ráció és okszerűség – helyet kap az üzlet is. Megjelentek a vetőmag-előállító cégek is, amelyek 15-20-30 növényes keveréket kínálnak takarónövényként. Ezzel a befektetéssel gázolajban hektáronként megspórolunk mondjuk 30 ezer forintot (384 lej), amit takarónövényekre fordítunk, és növeljük a talaj egészséges életét.

– Hogyan látja a gabonatermesztés jövőjét? Az olcsó ukrán gabonával meddig lehet Kelet-Európában versenyezni?

– Tulajdonképpen az egész európai mezőgazdaság veszélyben van, mert a nagy felületen termesztett olcsó és gyenge minőségű ukrán gabona a kontinens összes gazdáját érinti, ezért voltak a gazdatüntetések. Mindannyiunk számára világos, hogy a nagy volumenben termelhető, nem minőségi kommersz búza, illetve más gabona szerepe leáldozóban van, mert nem piacképes.

Idézet
Speciális termékekre van szükség a piacon maradás szempontjából. Mi most durumbúza termesztésével próbálkozunk, szép eredményeink vannak.

A piacon nagy a kereslet erre a fajta jó minőségű búzára. A magyar agrárkormányzat komoly lépéseket tesz ellenőrzések és kommunikáció terén, hogy megakadályozza az olcsó ukrán gabona behozatalát, de ezek az intézkedések sajnos nem hatékonyak, mert nehéz felvenni a versenyt a kereskedelmi lobbival. Az ukrán termékek így is, úgyis bejutnak az európai piacra, és onnantól fogva csak idő kérdése, hogy milyen formában és „átcsomagolásban” jelennek meg a magyar vagy a román piacokon.

Bár sokak számára elképzelhetetlen a kapás növények – köztük a kukorica – mélyszántás nélküli  vetése, a talajművelésben is energiatakarékosságra van szükség •  Fotó: Beliczay László Galéria

Bár sokak számára elképzelhetetlen a kapás növények – köztük a kukorica – mélyszántás nélküli vetése, a talajművelésben is energiatakarékosságra van szükség

Fotó: Beliczay László

– Az új termékstruktúra lehetne erre a hatékony válasz?

– Olyan terménystruktúrára gondolok, amely lépéselőnybe hozhatja mezőgazdaságunkat. Biztos, hogy erre is lesz reagálóképessége a hatalmas termelőkapacitással rendelkező ukrán mezőgazdaságnak, de piaci előnyünk hozzásegít a túléléshez. Persze ez sem könnyű feladat. Magyarországon próbálkoztunk oregánóval (szurokfűvel), de amint a korábban igen keresett fűszernövény termesztéséhez többen is hozzáláttak, lement a felvásárlási ára. Ez nem kell kiábrándítson senkit, folyamatosan keressük az alternatívákat. Két évtizeddel ezelőtt elindult a Pannon-minőségű búzák termesztéséről szóló program, ami kiváló alternatívája lehetett volna a mai kommersz búza termelésének, de érdeklődés hiányában elakadt. Továbbra is úgy gondolom, hogy

Idézet
az igényes piacok keresletére jó válasz lehet néhány kiváló minőségű magyar búzafajta. A mostani kihívások mellett a tömegtermelésnek nincs jövője, nem tudunk versenyezni a százezer hektáros ukrajnai gabonafarmokkal.

– Milyen esélye van a sokat dédelgetett Kert-Magyarország programnak, ami helyzeti előnybe hozhatná a zöldség- és gyümölcstermesztést?

– Mint minden hosszú távú elképzelésnek, ennek is támogatási, ösztönzési és piaci háttér kell. Minél nagyobb hozzáadott értékű termékkel jelenünk meg a piacon, annál kedvezőbb a gazdák boldogulási lehetősége. Erre kiválóan alkalmas a zöldség- és gyümölcstermesztés, főleg, ha a termést sikerült feldolgozni.

Nem az a cél, hogy almából vagy gyökérzöldségből tömegtermelést folytasson a gazda, hanem különböző feldolgozottsági szinteken tudja értékesíteni.

Ennek a törekvésnek azonban gátat szab a munkaerőhiány. Éppen amiatt fogtak bele sokan gabonatermesztésbe, mert teljesen gépesíthető, azaz minimális munkaerőt igényel. Ez sem a zöldség- , sem a gyümölcstermesztésről nem mondható el.

A szegedi gazdaközösség tagjai, akik alternatív gazdálkodással közösen próbálnak kiutat keresni a mai nehéz helyzetből •  Fotó: Petróczi István Galéria

A szegedi gazdaközösség tagjai, akik alternatív gazdálkodással közösen próbálnak kiutat keresni a mai nehéz helyzetből

Fotó: Petróczi István

– Gondolom, erre is vannak pozitív példák a gazdaközösségből...

– Van egy Délvidékről származó gazdatársunk, aki a délszláv háború elől menekült Magyarországra, mindenét hátrahagyva. Három tő málnával kezdett el gazdálkodni, amit felvitt 0,6 hektáros ültetvényig. A termésből sikerült házat vásárolnia családjának. A málnát feldolgozza szörpnek, lekvárnak, termékei iránt óriási a kereslet. De éppen a munkaerőhiány miatt nem tud tovább fejleszteni: családjával meg pár segítővel csak ekkora terület megművelésére futja.

– Mennyire ragadós az önök szántás nélküli földművelést célzó gazdálkodási példája?

– Ezt nagyban Szeredi Attila mérnökkollégám gazdálkodása bizonyítja, akivel közösen jöttünk Erdélybe. 1200 hektáron gazdálkodik, és a teljes megművelhető területére bevezette a szántás nélküli növénytermesztést. Bebizonyította, hogy a termésátlagok nem csökkennek, nagyjából megegyeznek a hagyományos agrotechnikával megtermelt haszonnövények hozamával, miközben jelentősen feljavul a talajélet.

Idézet
Megalakult a Talajmegújító Gazdák Egyesülete, amelynek felfutóban a népszerűsége, egyre többen érdeklődnek a régi-új földművelés iránt.

Meggyőződésem, hogy nagy jövője van, ami az új termékstruktúrával párosítva jó irányt szabhat a magyar mezőgazdaságnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból