A fólia alatti zöldségtermesztők évek óta hozzájutnak de minimis támogatáshoz
Fotó: Makkay József
Az Európai Bizottság 2024 végéig meghosszabbította az ukrajnai háború okozta válság miatt bajban levő mezőgazdasági farmoknak nyújtandó támogatási lehetőséget a nemzeti kormányok költségvetéséből. Tizenöt tagállam mezőgazdasági minisztere viszont azt kérte, hogy a kistermelőknek szánt de minimis támogatások eddigi összegét lehessen megduplázni.
2024. május 03., 17:582024. május 03., 17:58
2024. május 03., 18:532024. május 03., 18:53
A 27 európai uniós tagállam kérésére az Európai Bizottság május 2-ai döntése értelmében 2024. december 31-ig meghosszabbította a 2022 márciusában hozott határozatának kifutási határidejét, amely a tagállamok számára lehetőséget biztosít arra, hogy saját költségvetési forrásból kiegészítsék az uniós agrártámogatásokat. A két évvel ezelőtt született brüsszeli döntés az ukrajnai háború negatív hatásait volt hivatott ellensúlyozni a mezőgazdasági termelésben.
A brüsszeli döntés összefüggésben áll az idei gazdatüntetésekkel, amelynek során a mezőgazdasági termelők az Európai Unió legtöbb országában utcára vonulva követelték az EU közös agrárpolitikájának (KAP) átalakítását. A gazdák követelései között az is elhangzott, hogy a jelenlegi uniós agrártámogatás nem elegendő az uniós piacokat elárasztó unión kívüli országokból – elsősorban Ukrajnából – érkező mezőgazdasági termények által okozott piaci zavarok ellensúlyozására.
Románia és többi kelet-európai állam esetében az Európai Bizottság által javasolt, maximálisan 270 ezer eurós segély odaítélése túl körülményes, és jórészt csak nagyobb agrárvállalkozások részesülnek belőle. Az uniós mezőgazdasági miniszterek legutóbbi, luxemburgi találkozóján
A hároméves de minimis programok büdzséjének megduplázásától a román szaktárca vezetője, Florin Barbu azt várja, hogy több fiatal kap kedvet a mezőgazdasághoz, illetve csökkenthető a beszűkülő értékesítési lehetőségek miatt az agrárágazatból kilépő mezőgazdasági termelők száma. Az elmúlt években Romániában több típusú de minimis támogatást is meghirdettek gazdák számára, ezek közül a fólia alatti zöldségtermesztésre nyújtott dotáció bizonyult a legsikeresebbnek.
A de minimis támogatások összegének megduplázásáról várhatóan még májusban dönt az Európai Bizottság.
Környezetkímélő gazdálkodást folytató szegedi gazdaközösség tagjaként tartott előadást Csíkszentgyörgy gazdanapján dr. Petróczi István gabonakutató a szántás nélküli talajművelésről. A magyarországi szakembert a mezőgazdaság átállásáról kérdeztük.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!