A fólia alatti zöldségtermesztők évek óta hozzájutnak de minimis támogatáshoz
Fotó: Makkay József
Az Európai Bizottság 2024 végéig meghosszabbította az ukrajnai háború okozta válság miatt bajban levő mezőgazdasági farmoknak nyújtandó támogatási lehetőséget a nemzeti kormányok költségvetéséből. Tizenöt tagállam mezőgazdasági minisztere viszont azt kérte, hogy a kistermelőknek szánt de minimis támogatások eddigi összegét lehessen megduplázni.
2024. május 03., 17:582024. május 03., 17:58
2024. május 03., 18:532024. május 03., 18:53
A 27 európai uniós tagállam kérésére az Európai Bizottság május 2-ai döntése értelmében 2024. december 31-ig meghosszabbította a 2022 márciusában hozott határozatának kifutási határidejét, amely a tagállamok számára lehetőséget biztosít arra, hogy saját költségvetési forrásból kiegészítsék az uniós agrártámogatásokat. A két évvel ezelőtt született brüsszeli döntés az ukrajnai háború negatív hatásait volt hivatott ellensúlyozni a mezőgazdasági termelésben.
A brüsszeli döntés összefüggésben áll az idei gazdatüntetésekkel, amelynek során a mezőgazdasági termelők az Európai Unió legtöbb országában utcára vonulva követelték az EU közös agrárpolitikájának (KAP) átalakítását. A gazdák követelései között az is elhangzott, hogy a jelenlegi uniós agrártámogatás nem elegendő az uniós piacokat elárasztó unión kívüli országokból – elsősorban Ukrajnából – érkező mezőgazdasági termények által okozott piaci zavarok ellensúlyozására.
Románia és többi kelet-európai állam esetében az Európai Bizottság által javasolt, maximálisan 270 ezer eurós segély odaítélése túl körülményes, és jórészt csak nagyobb agrárvállalkozások részesülnek belőle. Az uniós mezőgazdasági miniszterek legutóbbi, luxemburgi találkozóján
A hároméves de minimis programok büdzséjének megduplázásától a román szaktárca vezetője, Florin Barbu azt várja, hogy több fiatal kap kedvet a mezőgazdasághoz, illetve csökkenthető a beszűkülő értékesítési lehetőségek miatt az agrárágazatból kilépő mezőgazdasági termelők száma. Az elmúlt években Romániában több típusú de minimis támogatást is meghirdettek gazdák számára, ezek közül a fólia alatti zöldségtermesztésre nyújtott dotáció bizonyult a legsikeresebbnek.
A de minimis támogatások összegének megduplázásáról várhatóan még májusban dönt az Európai Bizottság.
Környezetkímélő gazdálkodást folytató szegedi gazdaközösség tagjaként tartott előadást Csíkszentgyörgy gazdanapján dr. Petróczi István gabonakutató a szántás nélküli talajművelésről. A magyarországi szakembert a mezőgazdaság átállásáról kérdeztük.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!