A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme
Fotó: Borbély Fanni
A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3424 lej az egy főre jutó bevétel; a kiadások háztartásonként 7277 lejt, személyenként 2908 lejt tettek ki – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025. április 07., 12:232025. április 07., 12:23
A friss adatsorok szerint a pénzbeli jövedelem háztartásonként átlagosan havi 7958 lejt (személyenként 3181 lejt), a természetbeni jövedelem pedig háztartásonként havi 609 lejt (személyenként 244 lejt) tett ki tavaly október és december között. Ez 3 százalékos, illetve 15,2 százalékos növekedést jelent az előző három hónaphoz képest.
Az átlagban 5654 lejes havi összegű bérjövedelmek és a hozzájuk kapcsolódó egyéb bevételek a háztartások összes jövedelmének 66 százalékát jelentették. Emellett a szociális ellátásokból származó, átlagban 1802 lejes jövedelem (21 százalék), valamint a természetbeni jövedelem (7,1 százalék) is hozzájárult a háztartások teljes jövedelméhez.
Az egy főre jutó bevétel a városi háztartásokban 4045 lej volt, és 1,5-ször nagyobb volt a vidéki háztartásokban regisztráltnál.
Az idei második negyedévben 8210 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3274 lej az egy főre jutó bevétel; ez 2 százalékos növekedést jelent 2024 első negyedévéhez képest – tájékoztatott hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Városon a fizetések és a bér jellegű juttatások tették ki a teljes jövedelem 71,8 százalékát, vidéken ez az arány 14,8 százalékponttal kisebb volt. A szociális juttatásokból származó összegek vidéken és városon is a jövedelem 21 százalékát jelentették. A természetbeni jövedelem az összbevétel 11,6 százalékát tette ki vidéken, ez az arány 2,8-szor nagyobb a városon jegyzettnél.
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint a háztartások kiadásainak 61,3 százalékát (4462 lej) a fogyasztási kiadások tették ki a tavalyi negyedik negyedévben, 32 százalékát (2330 lej) a helyi és központi adók, illetékek, társadalombiztosítási járulékok, 1,9 százalékát (139 lej) pedig a háztáji gazdálkodással kapcsolatos költségek (a tenyészállatok és baromfik etetésére, vetőmagra, állatorvosi szolgáltatásokra stb. fordított kiadások).
A múlt évben 7175 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme és 2872 lej az egy főre jutó bevétel; ez 11, illetve 11,5 százalékos növekedést jelent a 2022-es évhez képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!