Fotó: Haáz Vince
Az idei második negyedévben 8210 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3274 lej az egy főre jutó bevétel; ez 2 százalékos növekedést jelent 2024 első negyedévéhez képest – tájékoztatott hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. október 07., 11:292024. október 07., 11:29
A közlemény szerint éves összevetésben a háztartások átlagjövedelme 18,3 százalékkal, az egy főre jutó átlagos havi jövedelem pedig 18,2 százalékkal nőtt idén április és június között.
Az INS adatai szerint a pénzbeli jövedelem háztartásonként átlagosan havi 7637 lejt (személyenként 3046 lejt), a természetbeni jövedelem pedig háztartásonként havi 574 lejt (személyenként 229 lejt) tett ki. Ez 2,2 százalékos, illetve 0,5 százalékos növekedést jelent az előző három hónaphoz képest.
Az átlagban 5567 lejes havi összegű bérjövedelmek és a hozzájuk kapcsolódó egyéb bevételek a háztartások összes jövedelmének 67,8 százalékát jelentették. Emellett a szociális ellátásokból származó, átlagban 1563 lejes jövedelem (19 százalék), valamint a természetbeni jövedelem (7 százalék) is hozzájárult a háztartások teljes jövedelméhez.
1,3-szor nagyobb mint a vidékieké. Az egy főre jutó bevétel a városi háztartásokban 3868 lej volt, és 1,5-ször nagyobb volt a vidéki háztartásokban regisztráltnál.
Városon a fizetések és a bér jellegű juttatások tették ki a teljes jövedelem 74 százalékát, vidéken ez az arány 16,9 százalékponttal kisebb volt. A szociális juttatásokból származó összegek vidéken a jövedelem 20,6 százalékát jelentették, városon ennél 2,5 százalékponttal kevesebbet. A természetbeni jövedelem az összbevétel 12,1 százalékát tette ki vidéken, ez az arány 3-szor nagyobb a városon jegyzettnél – írta az Agerpres.
A háztartások átlagos havi pénzbeni kiadása 2024 második negyedévében 6486 lej (személyenként 2587 lej) volt, és 1,8 százalékkal haladta meg az előző negyedévi kiadásokat.
33,4 százalékát (2308 lej) a helyi és központi adók, illetékek, társadalombiztosítási járulékok, 2,3 százalékát (162 lej) pedig a háztáji gazdálkodással kapcsolatos költségek (a tenyészállatok és baromfik etetésére, vetőmagra, állatorvosi szolgáltatásokra stb. fordított kiadások) – derül ki az INS adataiból.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
szóljon hozzá!