Fotó: Haáz Vince
A központi közigazgatásban a nettó átlagfizetés 7000 lej, ami csaknem 2000 lejjel több, mint az országos nettó átlagfizetés – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. Marcel Boloș pénzügyminiszter azzal nyugtatja a kedélyeket, hogy az egységes bérreform majd megszünteti a jövedelmek közötti különbségeket.
2024. augusztus 19., 20:042024. augusztus 19., 20:04
Újságírók kérdezték meg minap a pénzügyi tárca vezetőjét, mivel magyarázza azt, hogy a központi közigazgatásban dolgozók nettó átlagfizetése csaknem 2000 lejjel magasabb, mint az országos átlagbér.
„Azért van egy reformunk, amit egységes bérreformnak hívunk, hogy véget vessünk ezeknek a néha jogosnak tűnő döntéseknek, amelyek a közszféra alkalmazottainak tiltakozásai nyomán születnek. Ezért kell ezt az egységes bértörvényt teljesítménymutatókhoz kötni, majd összhangba hozni azzal, ami a versenyszférában történik” – mondta a miniszter a News.ro hírügynökség szerint.
„Amikor egy gazdasági elemző ilyen eltérést lát a kétféle bértípus, a közszféra és a magánszféra átlagbére között, az első kérdés, amit feltesz, az, hogy mi az oka ennek a különbségnek. Az Európai Unió minden modern országaiban a kétféle bér összhangban van, de nálunk nem voltak kiszámítható mechanizmusaink a bérek megállapítására – ez mindig azok nyomására történt, akiknek követeléseik voltak, és azt mondták, hogy most fizetésemelést akarunk. Ha olyan bérmechanizmusunk lesz, amely összhangban van az európai mechanizmusokkal, és teljesítménymutatókhoz lesz kötve, és korrelál a magánszektorral, akkor ezt a különbséget ki kell javítani, mert ez nem természetes. Ezen mechanizmusok hiányában kerültünk ebbe a helyzetbe, de ismétlem, ezek a közszféra jogos követelései, ahogy a magánszektor is arra törekszik, hogy megfelelő bérezési szintünk legyen, és ez csak magas hozzáadott értékű beruházásokból származhat” – hangsúlyozta a pénzügyminiszter.
Idén júniusban májushoz képest 58 lejjel (1,1 százalékkal) 5176 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Mint ismeretes, az Országos Statisztikai intézet legfrissebb adatsorai szerint
A bruttó átlagbér 8480 lej volt júniusban, 125 lejjel (1,5 százalékkal) több, mint az előző hónapban. A legnagyobb nettó átlagbért – 11 614 lej – a szoftvertermékekre is kiterjedő tevékenységek ágazatában jegyezték, a legkisebbet – 2798 lej – a ruhagyártásban.
Ami a közszférát illeti, a szociális ellátásban 4,3 százalékos, a közigazgatásban 3,9 százalékos növekedést jegyeztek, míg a tanügyben 5,8 százalékkal csökkent az átlagkereset.
Romániában az elmúlt 10 évben csaknem megháromszorozódtak a bérek, és az átlagjövedelmek vásárlóereje is majdnem megduplázódott ebben az időszakban, de jelentős területi egyenlőtlenségek is tapasztalhatók – derül ki a BBTE elemzéséből.
Nem meglepő ma már senkinek sem, hogy milyen hatalmas különbségek vannak az Európa különböző országaiban regisztrált nettó átlagkeresetek között – egy friss elemzés is azt mutatja: az észak- és nyugat-európai országokban a legmagasabb a nettó átlagbér.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
szóljon hozzá!