Fotó: Haáz Vince
A központi közigazgatásban a nettó átlagfizetés 7000 lej, ami csaknem 2000 lejjel több, mint az országos nettó átlagfizetés – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. Marcel Boloș pénzügyminiszter azzal nyugtatja a kedélyeket, hogy az egységes bérreform majd megszünteti a jövedelmek közötti különbségeket.
2024. augusztus 19., 20:042024. augusztus 19., 20:04
Újságírók kérdezték meg minap a pénzügyi tárca vezetőjét, mivel magyarázza azt, hogy a központi közigazgatásban dolgozók nettó átlagfizetése csaknem 2000 lejjel magasabb, mint az országos átlagbér.
„Azért van egy reformunk, amit egységes bérreformnak hívunk, hogy véget vessünk ezeknek a néha jogosnak tűnő döntéseknek, amelyek a közszféra alkalmazottainak tiltakozásai nyomán születnek. Ezért kell ezt az egységes bértörvényt teljesítménymutatókhoz kötni, majd összhangba hozni azzal, ami a versenyszférában történik” – mondta a miniszter a News.ro hírügynökség szerint.
„Amikor egy gazdasági elemző ilyen eltérést lát a kétféle bértípus, a közszféra és a magánszféra átlagbére között, az első kérdés, amit feltesz, az, hogy mi az oka ennek a különbségnek. Az Európai Unió minden modern országaiban a kétféle bér összhangban van, de nálunk nem voltak kiszámítható mechanizmusaink a bérek megállapítására – ez mindig azok nyomására történt, akiknek követeléseik voltak, és azt mondták, hogy most fizetésemelést akarunk. Ha olyan bérmechanizmusunk lesz, amely összhangban van az európai mechanizmusokkal, és teljesítménymutatókhoz lesz kötve, és korrelál a magánszektorral, akkor ezt a különbséget ki kell javítani, mert ez nem természetes. Ezen mechanizmusok hiányában kerültünk ebbe a helyzetbe, de ismétlem, ezek a közszféra jogos követelései, ahogy a magánszektor is arra törekszik, hogy megfelelő bérezési szintünk legyen, és ez csak magas hozzáadott értékű beruházásokból származhat” – hangsúlyozta a pénzügyminiszter.
Idén júniusban májushoz képest 58 lejjel (1,1 százalékkal) 5176 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Mint ismeretes, az Országos Statisztikai intézet legfrissebb adatsorai szerint
A bruttó átlagbér 8480 lej volt júniusban, 125 lejjel (1,5 százalékkal) több, mint az előző hónapban. A legnagyobb nettó átlagbért – 11 614 lej – a szoftvertermékekre is kiterjedő tevékenységek ágazatában jegyezték, a legkisebbet – 2798 lej – a ruhagyártásban.
Ami a közszférát illeti, a szociális ellátásban 4,3 százalékos, a közigazgatásban 3,9 százalékos növekedést jegyeztek, míg a tanügyben 5,8 százalékkal csökkent az átlagkereset.
Romániában az elmúlt 10 évben csaknem megháromszorozódtak a bérek, és az átlagjövedelmek vásárlóereje is majdnem megduplázódott ebben az időszakban, de jelentős területi egyenlőtlenségek is tapasztalhatók – derül ki a BBTE elemzéséből.
Nem meglepő ma már senkinek sem, hogy milyen hatalmas különbségek vannak az Európa különböző országaiban regisztrált nettó átlagkeresetek között – egy friss elemzés is azt mutatja: az észak- és nyugat-európai országokban a legmagasabb a nettó átlagbér.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!