A kígyók érzik a földön, hogy túrázócsapat közeledik, és visszahúzódnak, elbújnak
Fotó: Rostás Szabolcs
Románia hegyvidéki területein bárhol találkozhatunk viperákkal – hívta fel a figyelmet a Krónika megkeresésére Kovács Zoltán Róbert. A Maros megyei hegyimentő-szolgálat vezetőjét a nálunk előforduló egyetlen mérges kígyófaj támadásának elkerüléséről, szerencsétlen esetben a megmart személy kezeléséről faggattuk. A szakember ugyanakkor a vaddisznók, medvék és pásztorkutyák jelentette veszélyről is beszélt lapunknak.
2024. május 11., 19:082024. május 11., 19:08
A meleg idő miatt egyre több helyen jelennek meg viperák. Nemrég a Beszterce-Naszód megyei Salvamont figyelmeztette a Kelemen-havasokba készülő kirándulókat, néhány napja pedig a Kolozs megyei Havasnagyfalu környékén kapták lencsevégre a mérges kígyófaj egy példányát. A leggyakoribb előfordulásuk után érdeklődve lapunk megkereste a Maros megyei hegyimentő-szolgálat vezetőjét, aki kijelentette, hogy
Kis számban előfordulnak lakott területeken, olykor falusi lakosok jelzik, hogy vipera van az udvarukon, de leginkább a hegyvidéken túrázók találkoznak a hüllővel. „Megelőzés által nagy eséllyel elkerülhetjük a viperamarást. Semmiképp se menjünk rövid szárú nadrágban hegyvidékre túrázni, hiszen ezek a kígyók főként a láb környékén támadják meg az embert. Továbbá, ha le szeretnénk ülni egy kőre, vagy fűbe, előtte ellenőrizzük ezt a helyet” – magyarázta Kovács Zoltán Róbert.
A hegyvidéken túrázók nagy eséllyel találkozhatnak viperákkal
Fotó: Milvus Csoport
Rámutatott, nem kell pánikszerűen gondolni ezekre az állatokra, hiszen nagyon kevés alkalommal ért viperatámadás természetjárót. Mint kifejtette, a kígyók érzik a földön, hogy túrázócsapat közeledik, és visszahúzódnak, elbújnak. „Ha mégis találkozunk egyel a túraösvényen, és el kell mennünk mellette, mindenképpen azt javasolom, hogy ne háborgassuk, ne hajoljunk közel például fotót készíteni, hanem tartsuk meg a megfelelő távolságot, és kerüljük el.
Arra a kérdésünkre, hogy ha mégis megmar egy vipera, miként ismerjük fel, illetve milyen tünetek jelentkezhetnek, a szakember azt válaszolta, az első jól látható jel két piros pont egymástól körülbelül egy centiméter távolságra, amely akár vérezhet is, ugyanakkor fájdalommal társul. „Ilyenkor a legfontosabb, hogy a megmart személy mielőbb biztonságos helyre kerüljön, és ne végezzen gyors mozdulatokat, hiszen minél gyorsabban mozog, annál jobban terjed el a méreg a szervezetében” – hangsúlyozta a Maros megyei Salvamont Salvaspeo vezetője.
Kovács Zoltán Róbert szerint a viperamarás inkább a gyerekek és idősek esetében veszélyes
Fotó: Sándor Bereczky
Hozzátette, ezen kívül ajánlott az illető személyt árnyékos helyre fektetni, és természetesen hívni a mentőszolgálatot, amely sürgősségi kórházba szállítja az áldozatot. Kovács Zoltán Róbert fontosnak tartotta kiemelni, hogy
„Mivel nagyon rövid idő alatt lejár a szavatossági ideje ezeknek a szérumoknak, a hegyimentő-szolgálatoknál nem is található, ugyanis havonta kellene cserélni. Viszont a Maros megyei hegyimentő-szolgálat működésének 20 éves történetében csak egyszer fordult elő viperamarás, és ez az egyetlen mérges kígyófaj Romániában, a többi mind ártalmatlan” – részletezte a hegyimentő.
A Torockógyertyános közelében található Kőközi-szoros túraútvonalán vaddisznó jelenlétére figyelmeztető táblákat helyeztek ki
Fotó: Soós Tamás
A természetjárók ugyanakkor sokszor szembetalálhatják magukat olyan táblákkal, amelyeken vaddisznó- vagy medveveszélyre hívják fel figyelmüket. Előbbivel kapcsolatban a Salvamont munkatársa elmondta, általában csak akkor támadnak, ha veszélyben érzik magukat, és főként vadászatok alkalmával fordult elő, hogy vaddisznó emberre támadt. Mint kifejtette, természetesen ilyen esetben is elővigyázatosan kell mozognunk, mert ha nagyon közel kerülünk az állathoz, és az megijed, az első reakciója az lesz, hogy megtámad minket. „Ha odafigyelünk kirándulás közben, és észrevesszük az állatot, akkor mindenképpen el tudjuk kerülni.
Mint mondta, például Maros megyében már nincs olyan erdő vagy túraösvény, ahol ne találkozhatnánk nagyvaddal, de a Somostető környékéről is napi szinten érkezik a medve jelenlétét jelző hívás a hegyimentő-szolgálathoz. Főként a Maros, Hargita, Kovászna, Brassó megyében kirándulók értesítik a diszpécsereket, hogy nagyvaddal találkoztak, vagy egy adott túraösvényen friss medvenyomokat észleltek.
A Kolozs megyei Magyarléta közelében kirándulók észleltek friss medvenyomokat
Fotó: Kiss Judit
„Ilyen esetben sem kell egyből bepánikolni, hiszen például Maros megyében az utóbbi 10 évben egyetlen egyszer fordult elő, hogy turistára támadt a medve, és akkor is azért, mert az illető piszkálta a nagyvadat, túl közel ment hozzá, aztán próbálta elkergetni. A medvetámadások leggyakrabban vadászokat érintenek, vagy olyan embereket, akik az udvarukon lévő állatokat védik” – magyarázta a marosvásárhelyi szakember.
Aki a túrázóknak mindenképpen azt ajánlja, hogy ne tartózkodjanak egyedül az ösvényeken, ugyanis csendben gyalogolva közelebb kerülhet az emberhez a nagyvad, nem veszik észre egymást és túl közel kerülnek egymáshoz. Viszont a kirándulócsapat tagjai általában beszélgetnek, zajt csapnak, és ennek hatására a vadállatok visszahúzódnak a túraösvényekről, így nagyon kevés eséllyel találkozhatunk velük.
Hozzátette, ha mégis közel kerülünk a medvéhez, a legfontosabb, hogy szép lassan visszahúzódjunk arról a helyszínről.
A Léta vára, Kalotaszeg legdélebbi vára felé vezető úton már jelezték a medve jelenlétét túrázók
Fotó: Kiss Judit
Ilyenkor is hasznos, ha nem esünk pánikba, és nem rohanunk el, ugyanis ez is olyan reakciót válthat ki a nagyvadból, ami támadást idézhet elő. Ezen kívül jó, ha beszélünk hozzá, de nem kell üvölteni. „Főként azoknak, akik sokat járnak túrázni, mindenképpen azt ajánlom, hogy szerezzék be a vadászboltokban található medve elleni spray-t. És ezt ne a táskájuk mélyén tartsák, gondolván, hogy majd lesz idejük elővenni. Ezt a derekunkra csatolva kell hordani, hogy minél gyorsabban hozzáférhessünk, ha medve- vagy kutyatámadás ér” – hangsúlyozta a hegyimentő.
Ugyanakkor mivel az ebeket nem táplálják megfelelően, agresszívebbé válnak, és gyakrabban támadják meg az idegen embereket. Kovács Zoltán Róbert ennek elkerülése érdekében azt javasolja, ha juhnyájat észlelünk, próbáljuk megfelelő távolságból elkerülni, és az említett spray-t is be lehet vetni a pásztorkutyák ellen.
A Maros megyei hegyimentő-szolgálat vezetője továbbá nagyon fontosnak tartja, hogy a kirándulók informálódjanak indulás előtt: nézzék meg az időjárás-előrejelzést, a túraútvonal nehézségi fokozatát, és ennek megfelelően tervezzenek, illetve készüljenek fel.
A Beszterce-Naszód megyei Salvamont hétfőn figyelmeztette a Kelemen-havasokba készülő turistákat, hogy a meleg idő miatt a Kis-Beszterce csúcs környékén már megjelentek a viperák.
Leginkább fizikai kihívást látnak az emberek a Via Transilvanicában, ahová azért indulnak el, mert szeretnék Románia kevésbé ismert régióit felfedezni, támogatni a helyi vendéglátókat, közösségi élményt átélni – osztotta meg tapasztalatait Maxim Orsolya.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
1 hozzászólás