Fotó: Barabás Ákos
Több termény esetében idén országos szinten történelmi termésátlagot sikerült megvalósítani – hívta fel a figyelmet Könczei Csaba.
2017. december 21., 15:042017. december 21., 15:04
A Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője sajtótájékoztatón elmondta, búzából hektáronként átlag 4836 kilogramm termett, repcéből 2844, borsóból 2776 árpából 4942, napraforgóból 2725 szójából 2381, kukoricából 5854, míg krumpliból 18 848 kilogrammos átlagtermést jegyeztek országos viszonylatban. Az igazgató szerint ez annak is tulajdonítható, hogy
Szintén előrelépésnek számít, hogy idén végre elérték, hogy a mezőgazdasági statisztikai adatok is jobban tükrözzék a valóságot. Korábban az adatgyűjtés nem volt a leghatékonyabb, mert az önkormányzatok mezőgazdasági referensei jelentettek. Petre Daea mezőgazdasági miniszter még tavasszal kérte, hogy javítsák a rendszert.
A mezőgazdasági igazgatóság átszervezésével lehetővé vált, hogy minden kistérségben legyen helyi képviselő, akik amellett, hogy segítenek a gazdáknak az ügyintézésben, az adott térség mezőgazdasági struktúráját figyelembe véve, a kis- és nagytermelők aránya alapján,
Különben a mezőgazdasági adminisztráció átszervezése folytatódik, tavasszal már a mezőgazdasági igazgatóság fennhatósága alá került az agrárkamara és az ellenőrzés, a következőkben alávonják az állatnemesítési intézetet, a növényvédelmet, a vetőmag- és szaporítóanyag-felügyelőséget, a talajtani intézetet, az állami földeket kezelő intézetet is.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!