Biztató adatok. Látszik a fény az alagút végén, lassul a járvány terjedése
Fotó: Veres Nándor
A héten tetőzik az új koronavírus-fertőzöttek száma, azaz nem fog tovább növekedni az esetszám – figyelmeztettek a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) kutatói. Gazda Árpád újságíró számításai szerint az egyhetes összehasonlításban szerdán már 5,47 százalékkal kevesebb volt az új koronavírus-fertőzött.
2021. október 28., 08:002021. október 28., 08:00
„Előrejelzési modellünk úgy becsüli, hogy ezen a héten elérjük a negyedik hullám tetejét, amellyel együtt a napi esetszámok stagnálására vagy akár enyhe csökkenésére számíthatunk az előző héthez képest” – közölte Facebook-oldalán kedden a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) kutatócsoportja. A felsőoktatási intézmény kutatói – matematikus, adatvizualizációs szakember, közgazdász stb. – a járvány kezdete óta végeznek különböző számításokat, amelyek révén előrejelezhető a pandémia alakulása, hatása a gazdaságra, társadalomra.
azaz nem fog tovább emelkedni az új fertőzöttek száma, sőt enyhe csökkenés is elképzelhető. Kolozsváron és Bukarestben már pár napja csökken a fertőzöttségi mutató, jelentették a hatóságok.
A BBTE kutatóinak a modellje is csökkenést mutat
Fotó: Facebook/Covid-19: Romanian Economic Impact Monitor
Csökkenést jeleznek Gazda Árpád kolozsvári újságíró számításai is. A Magyar Távirati Iroda (MTI) tudósítója munkája miatt kezdte el táblázatba vezetni a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS) által naponta ismertetett adatokat, és ezek alapján végzett kéthetes és hetes összehasonlítást, hogy ezek alapján jelenthesse a romániai járványhelyzet alakulását a magyarországi hírügynökségnek.
„Van egy táblázatom, amelybe másfél éve mindennap beírom a napi adatokat. Aki kicsit is ért az Excelhez, az tudja, hogy a táblázatkezelő programmal mindenféle számításokat el lehet végezni” – magyarázta a Krónikának. Elmondta, a GCS a napi összesetek számát adja meg, szerdán azt közölte, hogy 1 602 830 esetben állapították meg a koronavírus-fertőzést, és ebből a szerdai számot kivonva látni, hogy 14 950 új eset van.
Ily módon ki lehet számolni az elmúlt két, illetve egy hét mozgóátlagát is, és össze lehet hasonlítani, hogy az új adat magasabb vagy alacsonyabb a két vagy egy héttel korábbinál.
– mondta Gazda Árpád.
Mint kifejtette, a kéthetes átlag azt mutatja, hogy a szerdai adat több kicsivel az elmúlt két hét átlagánál (akkor 14 668 eset volt átlagosan naponta), de az egyhetes összegnél már a csökkenés jelei mutatkoznak.
Azonban, ha a múlt szerdaihoz viszonyítjuk a szerdai adatokat, csökkenés tapasztalható. „Ez a görbe kedden fordult át negatívba, hétfőn 2 százalékkal több új fertőzött volt egyhetes összehasonlításban, kedden viszont már 2,04 százalékkal kevesebb, és szerdán már 5,47 százalékos volt a csökkenés.
– jelentette ki az újságíró.
Kevesebb új fertőzötthez kell kiszállni ezután a mentőknek, ígérik az adatok
Fotó: Pinti Attila
Gazda Árpád hangsúlyozta, hogy most az országos adatokról beszélünk, melyet a nagy megyék, nagyvárosokkal rendelkező térségek inkább alakítanak. Bukarestben és környékén, illetve Kolozsváron – ahol hetek óta súlyos a helyzet – pár napja csökken a fertőzöttségi arány, míg a székely megyékben csak pár hete kezdett felfele ívelni.
– mondta. Az adatok alapján elmondta, hogy az új esetek görbéje a szeptember 18-án zárult héten (az első iskolai hét) volt a legmeredekebb, akkor 91,13 százalékkal többen kapták el a fertőzést, mint egy héttel korábban, szinte kétszeresére nőtt az új esetek száma.
Azóta ez a szám kisebb megtorpanásokkal folyamatosan csökken, így jutottunk el keddig, amikor átfordult negatívba. „Ez azt jelenti, hogy továbbra is terjed a járvány, de már nem gyorsul a terjedés, hanem lassul.”
„Az, hogy a platót elértük, még nem jelenti azt, hogy már túl vagyunk a nehezén” – jelentette ki az újságíró, hozzátéve, a járvány korábbi hullámainak az elemzéséből az derül ki, hogy a súlyos esetek és az elhalálozások száma hetekkel később kezd el csökkenni. Hiszen akiről szerdán kiderült, hogy fertőzött, hetekkel később kerül kórházba, intenzív terápiára, így kéthetes eltéréssel fog megjelenni a kórházi, illetve intenzív terápiás vagy legrosszabb esetben az elhalálozási statisztikában.
– mondta Gazda. Szerdán például 508 elhalálozást jelentettek, a kétheti átlag pedig 383 volt, tehát itt még nőnek a számok.
Az eddigi tendencia szerint az intenzív osztályokon még hetekig kitart a nyomás
Fotó: Beliczay László
„A szerdán befejeződött egy hétben 27 százalékkal több haláleset volt, mint az eggyel korábbi héten” – mutatott rá. Itt a legmeredekebb emelkedés szeptember 25-én volt, ekkor 79 százalékkal volt nagyobb a heti halálesetek száma az egy héttel korábbinál. „Azóta ez a szám is folyamatosan csökken, 79 százalékról eljutottunk 27-re, de itt még mindig messze a tetőzés.”
Az újságíró szerint a korábbi hullámokban tapasztalt tendencia segít előrejelezni, hogy mi várható. A harmadik hullámban az új fertőzöttek száma április 1-jén tetőzött. Az elhalálozásoknál a csúcsérték április 20-án volt 237 halálesettel, a görbe azonban csak május 2-án tetőzött, hetes összehasonlításban ekkor volt először kevesebb halott, mint egy héttel korábban.
Gazda Árpád szerint a kórházba utalt, illetve intenzív terápián kezelt betegek száma esetében már nem lehet tendenciákról beszélni, hiszen október 8-ától szinte naponta megdőlt minden rekord.
– tette fel a retorikai kérdést az újságíró. Mint mondta, az, hogy mennyi beteg van az intenzív osztályon, nem azt jelenti, hogy hányan szorulnak intenzív terápiás ellátásra. „Ez a szám elveszítette a relevanciáját, tulajdonképpen a román egészségügyi rendszer kapacitásának a határát jelzi, erre képes most, de az igény jóval nagyobb lenne. Ugyanez a helyzet a kórházi ágyakkal is” – vont le következtetést Gazda Árpád.
Gazda Árpád újságíró a járvány kezdete óta vezetstatisztikát
Fotó: Bíró István
Ez a szám egyébként a korábbi hullámokban tapasztaltak szerint tíz nappal később tetőzik, mint az új fertőzötteké. Az újságíró ugyanakkor figyelmeztetett, hogy
Utóbbiakra Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter is felhívta a figyelmet, rámutatva: a hivatalos adatok nem tükrözik a rejtőzködő vagy tünetmentes fertőzöttek számát, és az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás még mindig nő. Romániában július közepe óta nő az újonnan diagnosztizált fertőzések mozgóátlaga.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
3 hozzászólás