A kétnaposra kitolt referendum úgy pontosítaná az alaptörvényt, hogy a család „egy férfi és egy nő házasságán” alapul
Az igennel való szavazásra buzdít a román ortodox egyház a család meghatározásáról október első hétvégéjén rendezendő népszavazás kapcsán. A referendum ellenzői – köztük az erdélyi magyar LMBTQ+ közösség – bojkottra szólítanak.
2018. szeptember 30., 19:072018. szeptember 30., 19:07
2018. szeptember 30., 19:092018. szeptember 30., 19:09
Egyenesbe fordult a család alkotmányos meghatározásáról szóló, október 6-án és 7-én rendezendő romániai népszavazás kampánya, és a kétnapos esemény közeledtével egyre magasabbra hágnak az ellenérdekelt felek közötti indulatok. A román ortodox egyház hétvégi közgyűlése után arra szólította híveit, hogy vegyenek részt minél nagyobb számban, és szavazzanak igennel a referendumon.
– közölte a bukaresti patriarchátus, amely első alkalommal foglalt állást a referendum ügyében. A görögkeleti egyház egyúttal elítéli, és agresszívnak nevezi a referendum bojkottjára szólító felhívásokat, amelyek az ortodoxok szerint igyekszik jogtalanul lejáratni a népszavazást. Mint ismert, a népszavazás és a családmeghatározás mellett az erdélyi magyar történelmi egyházak is kiállnak.
A népszavazást a „hagyományos család védelmében” meghirdetett polgári kezdeményezés nyomán rendezik, amelyhez több mint hárommillió támogató aláírást gyűjtött össze a Koalíció a családért nevű egyházi hátterű ernyőszervezet. A kétnaposra kitolt referendum úgy pontosítaná az alaptörvényt, hogy
A hatályos alkotmányban a „házastársak” fogalom szerepel.
Miközben korábban teljes mellszélességgel felsorakoztak a kezdeményezés mellett, a román kormánypártok vezetői a múlt héten bejelentették, nem vesznek részt a kampányban. Viorica Dăncilă kormányfő brüsszeli látogatása során, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének (S&D) EP-frakciója előtt elmondta, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) nem fogja kampánnyal befolyásolni a választók döntését, mindössze azt tekinti kötelességének, hogy elmagyarázza, „miről lesz szó a referendumon". A kormányfő azt is leszögezte Brüsszelben, hogy a „népszavazás nem valamely szexuális orientáció ellen irányul”.
A Győzelem téren tartott megmozdulás mintegy 150 résztvevője – többek közt azt skandálva, hogy „A szerelmet nem szavazásra bocsátani” – egyház és állam szétválasztását követelte, azzal vádolva a Koalíció a családért mozgalmat, hogy gyűlöletet szít a homoszexuálisok ellen, akik emiatt félnek megjelenni a nyilvánosság előtt.
Megszólalt a témában a leszbikusok, melegek, biszexuálisok, transzneműek és queerek jogaiért kiálló LMBTQ Erdélyben csoport, bojkottra szólítva az általa feleslegesnek tartott referendummal szemben. A mozgalom egyúttal tiltakozik az ellen, hogy egy kisebbséget, az LMBTQ+ közösséget „politikai haszon- és imázsszerzés céljából pártok, egyházak és kétes hátterű érdekcsoportok” felhasználják és megbélyegezzék. A csoportosulás felhívja a figyelmet, hogy a polgári törvénykönyv jelenleg sem engedélyezi és nem is ismeri el az azonos neműek házasságát, ugyanakkor azt állítja: a romániai LMBTQ-közösségek fórumai soha nem követeltek házasságot az azonos nemű párok számára. Bojkottfelhívást tett közzé az ügyben a Transindex hírportál is, feleslegesnek és megalázónak nevezve a referendumot; a petícióként hirdetett tiltakozást vasárnapig ezren írták alá. Közben
A testület egy korábban hozott határozatának indoklásában fejtette ki álláspontját a homoszexuális párok jogairól egy Brüsszelben házasságra lépett román-amerikai azonos nemű pár romániai elismerésének megtagadása kapcsán. A több mint ötvenoldalas indoklásban az alkotmánybírák közölték, a tartós kapcsolatban élő azonos nemű pároknak is joguk van kapcsolatuk, valamint az ebből származó jogok és kötelezettségek (vagyonközösség, öröklés) törvényes elismerésére. „Mivel egyetlen országot sem lehet a melegházasság legalizálására kötelezni, az azonos neműek esetében egy számukra is nyitott alternatív jogintézmény, az „élettársi szerződés” bevezetése lehet a megfelelő módszer a megkülönböztetés nélküli jogegyenlőség elvének érvényesítésére” – ajánlotta a taláros testület.
A dokumentum szerint eddig 14 európai uniós állam tette lehetővé az azonos neműek házasságát, 8 másik pedig az élettársi szerződés valamilyen formáját intézményesítette. Az Európai Unióban hat olyan ország van – Románia, Bulgária, Lettország, Litvánia, Lengyelország és Szlovákia – amely semmilyen jogintézményt nem kínál az azonos nemű párok számára.
Nem kizárólag Klaus Iohannis államfőnek címezték, minden polgárra érvényes az a törvénymódosítás, amely lehetővé tenné az elnök számára, hogy elinduljon a választáson – állítja Nicolae Ciucă, a kisebbik kormánypárt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.
Több turista kórházba került csütörtökön hasi fájdalmakkal a tengerparti Olimp üdülőtelep Crişana szállodájából; a hatóságok aktiválták a vörös beavatkozási tervet.
Románia 920 millió dolláros hitel felvételéről kötött megállapodást az Amerikai Egyesült Államokkal védelmi képességei, valamint hadiipara korszerűsítése és fejlesztése érdekében – közölte szerdán a bukaresti kormány sajtóirodája.
Klaus Iohannis a parlamenti választásokon való indulását lehetővé tévő törvénytervezetről szerdán úgy nyilatkozott, hogy nem akar egy, a személyére szabott törvényt, és gondja lesz rá, hogy ne is történjen ilyen jogszabálymódosítás.
Nem csupán doktori disszertációja megírása során plagizált Gabriel Vlase, a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) vezetője: több tucatnyi másolt egy 2012-ben megjelent könyvében is – derült ki szerdán.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă szerdán kijelentette: a dolgok jelenlegi állása szerint „több mint valószínű”, hogy a mostani koalíció nem éli túl a választásokat.
A kormány szerdán határozatokat fogadott el az ország keleti részét sújtó árvizek károsultjai támogatásáról – számolt be a kormányszóvivő a bukaresti kabinet ülése utáni sajtótájékoztatóján.
A konstancai törvényszék szerdán elrendelte annak a két férfinak az előzetes letartóztatását, akiket nemzetközi kábítószer-kereskedelem miatt kedden őrizetbe vettek.
Az RMDSZ törvényhozói nem támogatják azt a tervezetet, amely lehetővé tenné Klaus Iohannis számára, hogy úgy is jelöltethesse magát a parlamenti választásokon, hogy nem mond le az államfői mandátumról – jelentette ki kedd este Kelemen Hunor.
Egyre fokozódik a koalíciós feszültség, és nyilatkozatháborúhoz vezetett a két koalíciós párt elnökei között a Klaus Iohannis államfő parlamenti választási indulását lehetővé tevő törvénymódosítás körüli vita.
1 hozzászólás