Nincs tragédia, de próbára tette a járvány a marosvásárhelyi orvosképzést

Visszatérés. Februártól fokozatosan visszavezetik a gyakorlati órákat a marosvásárhelyi orvosi egyetemen •  Fotó: Haáz Vince

Visszatérés. Februártól fokozatosan visszavezetik a gyakorlati órákat a marosvásárhelyi orvosi egyetemen

Fotó: Haáz Vince

Több szempontból is próbára tette a tavalyi év a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemen tanulókat és tanítókat. A járványhelyzet nemcsak az átszervezés alatt álló oktatás menetét, de a hagyományos vizsgáztatási módszert is felülírta – számoltak be lapunknak a felsőoktatási intézmény oktatói és hallgatói.

Oláh Eszter

2021. január 27., 08:042021. január 27., 08:04

2021. január 27., 08:212021. január 27., 08:21

Az elmúlt évben a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemnek

több, oktatást érintő változással is szembe kellett néznie, amelyek közül a koronavírus-járvány csak az egyiket jelentette.

A pandémia kitörését megelőzően ugyanis átszervezték a képzések szerkezeti felépítését: a két féléves struktúrát négy modulból álló rendszer váltotta fel – melyek külön-külön egy héthetes oktatási és egy kéthetes vizsgaidőszakot ölelnek fel. Ebbe az épphogy elindult, új rendszerbe „köszöntött be” márciusban a koronavírus, felforgatva a tanterv addigi menetét.

Kényszerű átszervezések

Dr. Ábrám Zoltán dékánhelyettes, egyetemi oktató a Krónikának elmondta, hogy mind az oktatás, mind pedig a vizsgáztatás sajátos megpróbáltatásokkal járt. Ami az előadásokat illeti, csak annyi változás történt, hogy nem élőben zajlottak: az előadók továbbra is PowerPoint-bemutatókkal és szemléltető videókkal segítették a tananyag átadását,

a gyakorlati oktatás minősége azonban jelentősen romlott. Ezek esetében ugyanis semmilyen online megoldás nem pótolhatja a személyes jelenlétet igénylő rutint.

„A tanár leleményességére, helyzetére, idejére és hozzáértésére volt bízva, hogyan tud megfelelni az online lehetőségeknek” – vázolta Dr. Ábrám Zoltán.

Dr. Baróti Beáta radiológus főorvos, az egyetem adjunktusa megkeresésünkre elmondta, a váratlan helyzet mind a tanárokkal, mind pedig a diákokkal szemben addig ismeretlen elvárásokat támasztott. A számítógépes felület használatának megtanulásán túl, egy újfajta oktatási stílust is el kellett sajátítaniuk a tanároknak. „Természetesen nehéz időszak volt, hiszen egy teljesen új kommunikációs környezet és stílus bevezetését jelentette” – idézte fel az egyetem tanára.

A rendelkezésre álló technológia által ugyanakkor lehetőség nyílt az információkat más szempontból is bemutatni, új forrásokat felhasználni és a szemléltető anyagokat gazdagítani.

A tananyag számonkérését illetően a vezetőség a modulzáró „nagy vizsgáztatást” egy ún. összegző vizsga keretében oldotta meg, ahol a diákok egyszerre több tantárgyból is levizsgázhattak. A tavalyi tanévben ez személyes jelenléttel zajlott, idén azonban a vizsgáztatást is virtuális térben kénytelenek lebonyolítani. Online körülmények közt a vizsgázás menete értelemszerűen nehezebben ellenőrizhető, ezenfelül számolni kell a diákok részéről érkező technikai panaszokkal is, amelyeket a vezetőségnek nehéz megfelelő módon kiszűrni.

Pótolhatatlan. Jelentősen romlott a gyakorlati oktatás minősége •  Fotó: Pixabay.com Galéria

Pótolhatatlan. Jelentősen romlott a gyakorlati oktatás minősége

Fotó: Pixabay.com

Boncterem és kórházi gyakorlat helyett virtuális előadások

Szalina Ákos harmadéves orvostanhallgató eleinte lelkesen fogadta az online oktatás gondolatát, örülve, hogy saját felelősségére oszthatja be az idejét. Elmondása szerint az első hónapokban bepótolhatott mindent, amire addig nem volt ideje és lehetősége. Hozzátette, hogy a jelenlegi körülmények között, otthoni környezetben a következetes tanulás rengeteg fegyelmet igényelt.

Hasznosnak találta, hogy az online térben beléphetett más évfolyamok és csoportok óráira is: újrahallgathatott előadásokat, bepillantást nyerhetett a felsőbb évek tananyagába.

Harmadéven azonban a gyakorlat szempontjából kulcsfontosságú lett volna a személyes jelenlét, ugyanis rendszerint ekkor történik a páciensekkel való első kontaktus. A klinikai orvoslás alapját képező tünettan keretén belül a hallgatók ekkor tanulják meg, hogyan kell kitölteni a kórlapot, hogyan ismerjék fel a páciens tüneteit. Csak a betegekkel történő beszélgetésből tanulhatja meg a diák, hogyan tegye fel a helyes kérdéseket – ami az idei harmadévnek elmaradt. A gyakorlati szemponton túl Szalina Ákos a személyes vonatkozásról is említést tett.

Idézet
Az első három évben kis, köpenyes tudósnak érzed magad. Élmény, ahogy a kollégáiddal közösen, a boncteremben tanulmányozzátok az agyszeleteket és látjátok az élettani kísérleteket. Ez sajnos idén kimaradt”

– nehezményezte a hallgató.

Otthoni környezetben a következetes tanulás rengeteg fegyelmet igényel •  Fotó: Pixabay.com Galéria

Otthoni környezetben a következetes tanulás rengeteg fegyelmet igényel

Fotó: Pixabay.com

Hasonló a helyzet a felsőbb évfolyamokon is, ahol a klinikai tantárgyak hagyományos módon kórházi gyakorlattal egészülnek ki. A negyed-, ötöd-, és hatodéves diákok heti öt napon át napi három órát töltenek a kórházban, ami alatt kikérdezik a betegeket, megvizsgálják őket, majd a kórtörténet alapján, a gyakorlatvezetővel értelmezik és összegzik a laborvizsgálatok eredményeit. Szőcs-Trinfa Klementina-Fruzsina ötödéves orvostanhallgató megkeresésünkre elmondta,

a tény, hogy a szigorítások ideje alatt elmaradt a gyakorlatokon való személyes részvétel, súlyosan érinti őket, mint a jövő orvosait.

Mindazonáltal tanáraik próbálták kompenzálni a hiányt, és a tőlük telhető legtöbbet megtenni: képi illusztrációkkal és az éppen tanult kórokban szenvedő betegekről készült képekkel igyekeztek minél szemléletesebben átadni a szükséges információkat. A személyes jelenlétet ő is hiányolta, de kiemelte a virtuális platformon zajló oktatás előnyét is. „Az online oktatásban lehetőségünk volt arra, hogy ha valamit nem értettünk vagy nem tudtuk elképzelni, rögtön rá tudtunk keresni interneten az adott témára” – mondta el Szőcs-Trinfa Klementina-Fruzsina.

A rektori határozat alapján februártól fokozatosan visszavezetik a gyakorlati órákat az egyetemen.

A döntéshez hozzájárul az is, hogy az egészségügyben dolgozókkal együtt az orvostanhallgatókat is előre vették az oltásban, így a hallgatók januártól már igényelhetik annak beadását. Az oktatók és a hallgatók egyöntetűen hangsúlyozták a védőoltás beadásának fontosságát, valamint a hiteles forrásból való informálódás szerepét. Kiemelték, hogy nemcsak egyetemi szinten, hanem szélesebb társadalmi vonatkozásban is sokat számít, hogy tudjunk összhangban, ésszerűen lépni, hiszen mindannyiunkon múlik, hogy apránként visszatérjünk egy élhetőbb mederbe.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 14., csütörtök

Zsarolással csikart ki pénzt ügyfelétől egy szerelő, fogdába került

Zsarolás és illegális fogva tartás vádjával vettek őrizetbe egy szilágysági víz-gázszerelőt és fiát, akik erőszakkal próbálták behajtani egyik falustársuktól az elvégzett munkálatok ellenértékét.

Zsarolással csikart ki pénzt ügyfelétől egy szerelő, fogdába került
2024. november 14., csütörtök

A magyar határ közelében nyílt meg az ország első, gázüzemű kamionokat kiszolgáló töltőállomása

Csaknem hárommillió eurós beruházás eredményeképpen szerda délután felavatták az Arad megyei Pécska határában Románia első sűrített földgázzal (CNG) és folyékony földgázzal üzemelő kamionokat kiszolgáló (LNG) töltőállomását.

A magyar határ közelében nyílt meg az ország első, gázüzemű kamionokat kiszolgáló töltőállomása
2024. november 14., csütörtök

Botrány egy Hargita megyei kórházban, őrizetben az agresszíven viselkedő férfi

Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.

Botrány egy Hargita megyei kórházban, őrizetben az agresszíven viselkedő férfi
2024. november 14., csütörtök

Tüntetés kezdődött a kudzsiri fegyvergyárban, miután háborús időkben sincs elég megrendelés

Tüntetés zajlott csütörtökön a Fehér megyei Kudzsiron található fegyvergyárban, miután az üzem munkásai szerint tarthatatlanná válik a helyzet a megrendelések hiánya miatt.

Tüntetés kezdődött a kudzsiri fegyvergyárban, miután háborús időkben sincs elég megrendelés
2024. november 14., csütörtök

Újabb két, Ukrajnából elmenekült férfi szorult a hegyimentők segítségére

Csütörtök hajnalban újabb két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból a hegyimentők – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.

Újabb két, Ukrajnából elmenekült férfi szorult a hegyimentők segítségére
2024. november 14., csütörtök

Létrejöhet a megállapodás a szatmári EKE szervezet és az Arad megyei meganapelempark beruházója között

Felfüggesztette a Szatmár Megyei Törvényszék annak a keresetnek a tárgyalását, amelyet az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmárnémeti szervezete nyújtott be az Arad megyei Ottlaka és Nagypél külterületén létesítendő napelempark megépítése ellen.

Létrejöhet a megállapodás a szatmári EKE szervezet és az Arad megyei meganapelempark beruházója között
2024. november 13., szerda

Átalakuló, digitális vallási gyülekezetekről tartanak panelbeszélgetést

Panelbeszélgetést szervez Kolozsváron a Valláskutató Intézet az egyházak szervezési gondjairól, a közösségépítők előtt álló kihívásokról, a digitális gyülekezetek témájáról.

Átalakuló, digitális vallási gyülekezetekről tartanak panelbeszélgetést
2024. november 13., szerda

Kannabisz, kokain, kristály: több mint félszáz házkutatást tartottak a nyomozók

Az Arad megyei törvényszék elrendelte 11 személy előzetes letartóztatását és két személy házi őrizetbe helyezését kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt.

Kannabisz, kokain, kristály: több mint félszáz házkutatást tartottak a nyomozók
2024. november 13., szerda

Aradi robbantás: előzetes letartóztatásba helyezték az áldozat lányát

Előzetes letartóztatásba helyezte szerdán este a legfelsőbb bíróság a három évvel ezelőtti aradi robbantás során megölt üzletember, Ioan Crișan lányát, akit azzal gyanúsítanak, hogy ő adott megbízást a merénylet elkövetésére.

Aradi robbantás: előzetes letartóztatásba helyezték az áldozat lányát
2024. november 13., szerda

Erdélyből is díjaztak fiatal agrárszakembereket a Magyarok Kenyere programban

A Magyarok Kenyere a Jövőért ösztöndíjprogramban 25 felvidéki, erdélyi, kárpátaljai, vajdasági és anyaországi fiatal agrárszakembert díjaztak.

Erdélyből is díjaztak fiatal agrárszakembereket a Magyarok Kenyere programban