Nincs tragédia, de próbára tette a járvány a marosvásárhelyi orvosképzést

Nincs tragédia, de próbára tette a járvány a marosvásárhelyi orvosképzést

Visszatérés. Februártól fokozatosan visszavezetik a gyakorlati órákat a marosvásárhelyi orvosi egyetemen

Fotó: Haáz Vince

Több szempontból is próbára tette a tavalyi év a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemen tanulókat és tanítókat. A járványhelyzet nemcsak az átszervezés alatt álló oktatás menetét, de a hagyományos vizsgáztatási módszert is felülírta – számoltak be lapunknak a felsőoktatási intézmény oktatói és hallgatói.

Oláh Eszter

2021. január 27., 08:042021. január 27., 08:04

2021. január 27., 08:212021. január 27., 08:21

Az elmúlt évben a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemnek

több, oktatást érintő változással is szembe kellett néznie, amelyek közül a koronavírus-járvány csak az egyiket jelentette.

A pandémia kitörését megelőzően ugyanis átszervezték a képzések szerkezeti felépítését: a két féléves struktúrát négy modulból álló rendszer váltotta fel – melyek külön-külön egy héthetes oktatási és egy kéthetes vizsgaidőszakot ölelnek fel. Ebbe az épphogy elindult, új rendszerbe „köszöntött be” márciusban a koronavírus, felforgatva a tanterv addigi menetét.

Kényszerű átszervezések

Dr. Ábrám Zoltán dékánhelyettes, egyetemi oktató a Krónikának elmondta, hogy mind az oktatás, mind pedig a vizsgáztatás sajátos megpróbáltatásokkal járt. Ami az előadásokat illeti, csak annyi változás történt, hogy nem élőben zajlottak: az előadók továbbra is PowerPoint-bemutatókkal és szemléltető videókkal segítették a tananyag átadását,

a gyakorlati oktatás minősége azonban jelentősen romlott. Ezek esetében ugyanis semmilyen online megoldás nem pótolhatja a személyes jelenlétet igénylő rutint.

„A tanár leleményességére, helyzetére, idejére és hozzáértésére volt bízva, hogyan tud megfelelni az online lehetőségeknek” – vázolta Dr. Ábrám Zoltán.

Dr. Baróti Beáta radiológus főorvos, az egyetem adjunktusa megkeresésünkre elmondta, a váratlan helyzet mind a tanárokkal, mind pedig a diákokkal szemben addig ismeretlen elvárásokat támasztott. A számítógépes felület használatának megtanulásán túl, egy újfajta oktatási stílust is el kellett sajátítaniuk a tanároknak. „Természetesen nehéz időszak volt, hiszen egy teljesen új kommunikációs környezet és stílus bevezetését jelentette” – idézte fel az egyetem tanára.

A rendelkezésre álló technológia által ugyanakkor lehetőség nyílt az információkat más szempontból is bemutatni, új forrásokat felhasználni és a szemléltető anyagokat gazdagítani.

A tananyag számonkérését illetően a vezetőség a modulzáró „nagy vizsgáztatást” egy ún. összegző vizsga keretében oldotta meg, ahol a diákok egyszerre több tantárgyból is levizsgázhattak. A tavalyi tanévben ez személyes jelenléttel zajlott, idén azonban a vizsgáztatást is virtuális térben kénytelenek lebonyolítani. Online körülmények közt a vizsgázás menete értelemszerűen nehezebben ellenőrizhető, ezenfelül számolni kell a diákok részéről érkező technikai panaszokkal is, amelyeket a vezetőségnek nehéz megfelelő módon kiszűrni.

Galéria

Pótolhatatlan. Jelentősen romlott a gyakorlati oktatás minősége

Fotó: Pixabay.com

Boncterem és kórházi gyakorlat helyett virtuális előadások

Szalina Ákos harmadéves orvostanhallgató eleinte lelkesen fogadta az online oktatás gondolatát, örülve, hogy saját felelősségére oszthatja be az idejét. Elmondása szerint az első hónapokban bepótolhatott mindent, amire addig nem volt ideje és lehetősége. Hozzátette, hogy a jelenlegi körülmények között, otthoni környezetben a következetes tanulás rengeteg fegyelmet igényelt.

Hasznosnak találta, hogy az online térben beléphetett más évfolyamok és csoportok óráira is: újrahallgathatott előadásokat, bepillantást nyerhetett a felsőbb évek tananyagába.

Harmadéven azonban a gyakorlat szempontjából kulcsfontosságú lett volna a személyes jelenlét, ugyanis rendszerint ekkor történik a páciensekkel való első kontaktus. A klinikai orvoslás alapját képező tünettan keretén belül a hallgatók ekkor tanulják meg, hogyan kell kitölteni a kórlapot, hogyan ismerjék fel a páciens tüneteit. Csak a betegekkel történő beszélgetésből tanulhatja meg a diák, hogyan tegye fel a helyes kérdéseket – ami az idei harmadévnek elmaradt. A gyakorlati szemponton túl Szalina Ákos a személyes vonatkozásról is említést tett.

Idézet
Az első három évben kis, köpenyes tudósnak érzed magad. Élmény, ahogy a kollégáiddal közösen, a boncteremben tanulmányozzátok az agyszeleteket és látjátok az élettani kísérleteket. Ez sajnos idén kimaradt”

– nehezményezte a hallgató.

Galéria

Otthoni környezetben a következetes tanulás rengeteg fegyelmet igényel

Fotó: Pixabay.com

Hasonló a helyzet a felsőbb évfolyamokon is, ahol a klinikai tantárgyak hagyományos módon kórházi gyakorlattal egészülnek ki. A negyed-, ötöd-, és hatodéves diákok heti öt napon át napi három órát töltenek a kórházban, ami alatt kikérdezik a betegeket, megvizsgálják őket, majd a kórtörténet alapján, a gyakorlatvezetővel értelmezik és összegzik a laborvizsgálatok eredményeit. Szőcs-Trinfa Klementina-Fruzsina ötödéves orvostanhallgató megkeresésünkre elmondta,

a tény, hogy a szigorítások ideje alatt elmaradt a gyakorlatokon való személyes részvétel, súlyosan érinti őket, mint a jövő orvosait.

Mindazonáltal tanáraik próbálták kompenzálni a hiányt, és a tőlük telhető legtöbbet megtenni: képi illusztrációkkal és az éppen tanult kórokban szenvedő betegekről készült képekkel igyekeztek minél szemléletesebben átadni a szükséges információkat. A személyes jelenlétet ő is hiányolta, de kiemelte a virtuális platformon zajló oktatás előnyét is. „Az online oktatásban lehetőségünk volt arra, hogy ha valamit nem értettünk vagy nem tudtuk elképzelni, rögtön rá tudtunk keresni interneten az adott témára” – mondta el Szőcs-Trinfa Klementina-Fruzsina.

A rektori határozat alapján februártól fokozatosan visszavezetik a gyakorlati órákat az egyetemen.

A döntéshez hozzájárul az is, hogy az egészségügyben dolgozókkal együtt az orvostanhallgatókat is előre vették az oltásban, így a hallgatók januártól már igényelhetik annak beadását. Az oktatók és a hallgatók egyöntetűen hangsúlyozták a védőoltás beadásának fontosságát, valamint a hiteles forrásból való informálódás szerepét. Kiemelték, hogy nemcsak egyetemi szinten, hanem szélesebb társadalmi vonatkozásban is sokat számít, hogy tudjunk összhangban, ésszerűen lépni, hiszen mindannyiunkon múlik, hogy apránként visszatérjünk egy élhetőbb mederbe.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 21., vasárnap

A jó döntés alapja a reális énkép – Erdei Ildikó temesvári pályaválasztási tanácsadó a diákok életpálya-építéséről

Azok a diákok, akik a pályaorientációs foglalkozások során fejlesztik önismeretüket, fejlettebb szociális készségekkel rendelkeznek, megtanulnak tudatosabban dönteni – vallja Erdei Ildikó temesvári pszichológus, pályaválasztási tanácsadó.

A jó döntés alapja a reális énkép – Erdei Ildikó temesvári pályaválasztási tanácsadó a diákok életpálya-építéséről
2024. április 21., vasárnap

Lencsevégre kapták, amint elsodor a lavina egy sízőt a Radnai-havasokban – VIDEÓ

Látványos felvételt tett közzé a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat arról, amint egy hógörgeteg elragad egy sízőt a Radnai-havasokban; a turista ép bőrrel megúszta a kalandot.

Lencsevégre kapták, amint elsodor a lavina egy sízőt a Radnai-havasokban – VIDEÓ
2024. április 21., vasárnap

Magas szikláról zuhant le egy amerikai nő, holttestére a zernyesti hegyimentők bukkantak a Királykő-hegységben

Egy amerikai nő holttestét emelték ki a zernyesti hegyimentők a Királykő-helységben, egy rendkívül nehezen megközelíthető helyről.

Magas szikláról zuhant le egy amerikai nő, holttestére a zernyesti hegyimentők bukkantak a Királykő-hegységben
2024. április 20., szombat

A nőgyógyász még nem találkozott kismamával, aki megbánta a szülést, de a terhességmegszakítást sokan sajnálják

Mélyponton van Romániában a születések száma, a lesújtó statisztikák mögött azonban ott van az elbizonytalanodott, útkereső ember. Erről beszélgettünk dr. Zsigmond István nőgyógyásszal, a Gynia kolozsvári nőgyógyászati magánklinika főorvosával.

A nőgyógyász még nem találkozott kismamával, aki megbánta a szülést, de a terhességmegszakítást sokan sajnálják
2024. április 20., szombat

Magyar óvodát és oktatási központot avattak szombaton a Brassó megyei Krizbán

Magyar óvodát és oktatási központot avattak szombaton a Brassó megyei Krizbán.

Magyar óvodát és oktatási központot avattak szombaton a Brassó megyei Krizbán
2024. április 20., szombat

Rajtra kész Erdély egyik legnagyobb városünnepe: Bagossyék is fellépnek a 31. Szent György Napokon

Ünneplőbe öltözött a háromszéki város, javában készülődik Sepsiszentgyörgy Erdély egyik legnagyobb városünnepére: hétfőn, április 22-én kezdődik, és 28-ig tart a 31. alkalommal tartandó Szent György Napok.

Rajtra kész Erdély egyik legnagyobb városünnepe: Bagossyék is fellépnek a 31. Szent György Napokon
2024. április 20., szombat

Vincze Loránt: az erdélyi őshonos közösségek támogatását kell erősíteni Brüsszelben

Fontos, hogy olyan emberek kerüljenek többségbe június 9-én, az európai parlamenti választásokon, akik a józan ész alapján, pragmatikus döntéseket hoznak – mondta az M1 aktuális csatornán szombat reggel az RMDSZ európai parlamenti képviselőjelöltje.

Vincze Loránt: az erdélyi őshonos közösségek támogatását kell erősíteni Brüsszelben
2024. április 20., szombat

Semjén Zsolt a Bihar megyei Borson: fontos az erdélyi magyarok képviselete az EP-ben

Ahhoz, hogy a magyar kisebbségi szempontokat érvényesíteni lehessen az Európai Parlamentben (EP), szükséges, hogy Erdélyből is legyenek magyarok az uniós testületben – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Bihar megyei Borson.

Semjén Zsolt a Bihar megyei Borson: fontos az erdélyi magyarok képviselete az EP-ben
2024. április 19., péntek

Minden általános iskolás új kerékpárt kap az erdélyi nagyváros melletti faluban

Egy erdélyi polgármesteri hivatal 450 új kerékpár beszerzésére írt ki pályázatot 649 999 lej értékben, hogy a község valamennyi általános iskolását új biciklivel ajándékozza meg az egészséges életmód támogatása érdekében.

Minden általános iskolás új kerékpárt kap az erdélyi nagyváros melletti faluban
2024. április 19., péntek

Dan Tanasă polgármesternek állna erdélyi egyetemi városában

Új polgármesterjelöltje van Brassóban a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) Dan Tanasă parlamenti képviselő személyében.

Dan Tanasă polgármesternek állna erdélyi egyetemi városában