Meleg ebéd a kolozsvári unitárius kollégiumban. A kincses városi magyar iskolák nem részesei az államilag támogatott programnak
Fotó: Makkay József
Idén is félmillió gyerek részese a meleg ebéd programnak, erről döntött a bukaresti kormány. A hangzatosnak tűnő nagy szám ellenére azonban csak minden hatodik gyerek kaphat államilag támogatott meleg ebédet, az érintett iskolák kiválasztásáról a megyei tanfelügyelőségek döntenek. Összeállításunkban a vita tárgyát jelentő kiválasztás módját jártuk körül, és annak is utánanéztünk, hogy mi fér bele a kormány által jóváhagyott napi 15 lejes menüárba.
2025. január 30., 08:022025. január 30., 08:02
2025. január 30., 12:382025. január 30., 12:38
Az e heti kormányülésen jóváhagyták a romániai közoktatásban – az elemi, az 5-8. osztályos, a líceumi és a szakiskolai képzésben – résztvevő tanulók meleg ebéd programját. A kormányülést követő sajtótájékoztatón Daniel David oktatásügyi miniszter kijelentette, hogy idén mintegy 500 ezer diák fog ingyenes ebédet kapni, de a tárcavezető azt ígérte, hogy 2029-ig a programot ki szeretnék terjeszteni valamennyi romániai iskolára és óvodára.
A valós igények töredékét kielégítő állami finanszírozás miatt egyes vélemények szerint nehezen átlátható a meleg ebéd programban részesülő iskolák szelekciója. A kormányhatározat kimondja, hogy elsősorban azok az iskolák vehetnek részt a programban, ahol szám szerint a legtöbb szociálisan rászoruló gyereket jegyzik, azaz a szegényebb szülők gyerekei teszik ki a tanulók jó részét. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján azokban az iskolában, ahol működött a meleg ebéd program, jelentősen visszaesett az iskolát elhagyó tanulók száma.
Iskolai menza. Mindenhol elkelne az ingyenes diákétkeztetés
Fotó: Makkay József
Minden iskola vezetősége azt szeretné, hogy az adott tanintézetben működjön az államilag támogatott program, ezért sokan lobbiznak, de az iskolák kiválogatása nem pályázat útján, hanem a megyei tanfelügyelőségek döntése alapján történik.
A Krónika érdeklődésére Kerekes Adelhaida Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes elmondta, hogy a három éve működő programba jól meghatározott kritériumok szerint azok az iskolák kerülnek be, ahol magas a szociálisan rászoruló gyerekek száma. ,,Részünkről az is szempont volt, hogy arányosság legyen a román és a magyar tannyelvű iskolák között. A magyar tannyelvű, illetve a magyar tagozattal is rendelkező Kolozs megyei tanintézetek közül
– nyilatkozta portálunknak a főtanfelügyelő-helyettes.
Kerekes Adelhaida kevés esélyt lát arra, hogy a meglévő keretet idéntől bővíteni lehessen: a minisztériumtól azt az információt kapták, hogy idén is a tavalyi gyereklétszámmal kell futtatni a programot. Ugyanakkor elismeri, hogy sokkal nagyobb igény volna rá, sok iskola szeretne bekerülni, de a tanfelügyelőségek a keretet nem tudják bővíteni, ez kizárólag a kormány által országosan megszabott finanszírozástól függ, amit átutalnak a nyertes iskolákat fenntartó polgármesteri hivatalok számlájára.
,,Két magyar tannyelvű oktatási intézményt – a magyarkapusi és a kalotaszentkirályi általános iskolát – szeretnénk beemelni az idei programba, ehhez viszont meg kell várjuk a program költségvetésének a végleges változatát” – mutatott rá a Krónikának Kerekes Adelhaida Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes.
Sül a fánk a kalotaszentkirályi iskola konyháján
Fotó: Makkay József
Az államilag finanszírozott meleg étel program egyik vesztesének érzi magát a kalotaszentkirályi Ady Endre Iskola is, ahol jó tíz éve honosították meg önerőből az állandó iskolai étkeztetést, amit különböző pályázatokból, és a helyi önkormányzat támogatásával finanszíroznak. A Krónika többször beszámolt róla, hogy a tucatnyi kalotaszegi faluból Kalotaszentkirályra ingázó gyerekek számára bentlakást biztosító oktatási intézmény szórványiskola-központként is működik, hiszen számos olyan településről szállítják kisbusszal a gyerekeket, ahol már korábban megszűnt a magyar oktatás.
Okos-Rigó Dénes, az iskola igazgatója portálunknak elmondta, hogy nem panaszkodni akar, és nem könyököl a támogatásért, de jólesne, ha mások is észrevennék a munkájukat, amit az ingázó diákokért fejtenek ki. ,,Nálunk sok gyerek rászorulna az ingyen ebédre. A Comunitas Alapítvány és egyéb támogatók jóvoltából eddig előteremtettük ennek a költségeit, de szerintem kiérdemelnénk a román állami támogatást is” – fogalmazott a Krónikának a kalotaszentkirályi Ady Endre Iskola igazgatója, Okos-Rigó Dénes.
Készül az ebéd a Culina nostra menzáján
Fotó: Makkay József
A kolozsvári diákétkeztetés emblematikus cége, a János Zsigmond Unitárius Kollégium alagsorában működő Culina Nostra a 2024-ben meghirdetett tanfelügyelőségi tenderen az egyik nyertes Kolozs megyei vállalat volt. Az államilag finanszírozott meleg étel program keretében Felek, Bányabükk és Györgyfalva általános iskoláiba szállítottak ki naponta 350-400 ételadagot.
Noha a kormányrendelet levest, főételt és desszertet ír elő, a 15 lejes árból ennyi pénzért a kisdiákoknak szánt féladagot sem lehet leszállítani, ezért a közbeszerzés kiírásakor a tanfelügyelőségek rendszerint karcsúsítanak. A kolozsvári tenderen csak egy főétel, illetve a második fogás mellé egy gyümölcs szerepelt.
Harmincnyolc iskola 547 osztálytermét újítja fel és látja el modern bútorokkal, továbbá 34 iskolapszichológusi és 13 iskolaorvosi rendelőt, valamint 17 szaklaboratóriumot alakít ki vagy modernizál az aradi önkormányzat a következő fél évben.
Balázs András, a Culina Nostra ügyvezető igazgatója a Krónikának elmondta, bizony zsonglőrködni kellett, hogy a kisdiákoknak a fél, és az 5-8. osztályosoknak járó nagyobb ételadag egységesen kijöjjön az árból, de megoldották, így végül mindenki elégedett volt. Az idén is részt vennének a programban, egyelőre a végleges költségvetés elfogadására várnak.
Az öt kolozsvári belvárosi magyar iskola közül egyik sem nem részesült a programból. Helyben könnyebben fel lehetne szolgálni a kormány által meghatározott nyomott árból a napi menüket, ezzel szemben a környező falvakba történő ételszállítás tengelyköltsége terheli meg legjobban a költségeket.
Ezzel szemben
Jelenleg jelképes összegért, öt lejért adnak egy három fogásos ebédet a gyerekeknek: ennek többletköltségeit a konyha gazdálkodja ki a nyári táborok bevételeiből, illetve különböző pályázatokból.
A kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskola ebédlője
Fotó: Makkay József
Balázs András szerint nem túl hálás feladat a gyerekétkeztetés, mert a közegészségügy által előírt ételek nem mindig nyerik el a gyerekek tetszését. ,,Mi nem készíthetünk hamburgert, sült krumplit, pizzát a gyerekeknek, pedig sokan ezt szeretnék. Nem akarunk egészségtelen ételeket szállítani, ezért időnként felemás a fogadtatás. A tanév elején mindenki elégedett, a tanév vége felé pedig jönnek a kritikák” – magyarázza az unitárius menza vezetője.
Balázs szerint a gyerekétkeztetésekben is jól látszanak a változó gasztronómiai trendek.
A kormányrendelet tartalmazza a szülői beleegyezésről szóló nyilatkozat formanyomtatványát is. Ennek kitöltésével a szülő jelzi, hogy a gyerek milyen élelmiszerekre allergiás, kell-e valamilyen diétát tartson, hús nélküli ételt szeretne-e, illetve olyan vallási felekezet tagja-e, amelyben tiltva van bizonyos ételek fogyasztása. Ennek a sokszínű elváráscsomagnak kell eleget tenniük a meleg étel programban részt vevő konyháknak.
Tavaly a Kolozs megyei Tordaszentlászló község valamennyi iskolája hozzájutott a meleg étel programhoz, az ételt egy helyi vállalkozó szállította a község falvaiban található oktatási intézményekbe, amelyek közül a tordaszentlászlói, a magyarfenesi és a magyarlétai általános iskolában folyik magyar nyelvű oktatás.
,,Az átutalt pénzből egy jelentős összeget december végén vissza kellett fizessünk az államkasszának, mert a szállítóknak előre nem lehet fizetni, így a 2025 januárja és februárja eleve kiesik. Mire a kormány szabad utat ad az újabb közbeszerzési eljárásnak, és a polgármesteri hivatalnak egy céggel sikerült szerződést kötnie, március vagy április lesz” – panaszolja a program hátulütőjét Tordaszentlászló RMDSZ-es elöljárója.
Asztalos István szerint a helyi konyhát működtető céggel községi szinten jól ki lehetett jönni a 15 lejes árból: a gyerekek levest, főételt és desszertet is kaptak, a szülők szintén elégedettek voltak. A polgármester szerint az volna a fontos, hogy már idéntől tanévre méretezzék a programot, így a nyertes helyi önkormányzatok idejében fel tudnának készülni arra, hogy a tanév elejétől a végéig a gyerekek hozzájussanak az ingyenes ebédhez.
A hamvaiból éled újra az erdélyi vendéglátás. Sok cég megszűnt, sok étterem bezárt, az újrakezdésnek azonban bíztató jelei is vannak.
Pincéreket, élelmiszerbolti eladókat és elektronikai szakmunkásokat képeznek Kalotaszentkirály szakiskolájában. Riportunkban a kalotaszegi iskolaközpont több évtizedes építkezését jártuk körül, amely mindig valami új létesítménnyel egészült ki.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
szóljon hozzá!