Éttermi felszolgálónak tanuló diákok Péntek Nóra pincérnő (középen) társaságában bánffyhunyadi étteremben
Fotó: Makkay József
Pincéreket, élelmiszerbolti eladókat és elektronikai szakmunkásokat képeznek a helyi szakiskolában Kalotaszentkirály-Zentelkén. A rendszerváltás után újraindított, majd korszerűsített bentlakással működő vidéki tanintézetben két éve indították el a szakmunkásképzést. Riportunkban a kalotaszegi iskolaközpont több évtizedes építkezését jártuk körül, amely mindig valami új létesítménnyel egészült ki az évek során. Tanárok és diákok egybehangzó véleménye szerint hiánypótló az itt zajló szakoktatás.
2024. június 06., 09:562024. június 06., 09:56
2024. június 06., 11:402024. június 06., 11:40
Erdély-szerte gondot jelent a falvak elnéptelenedése, az iskolai osztályok összevonása, számos falusi iskola bezárása. A gyereklétszám csökkenése válaszút elé állítja a helyi önkormányzatokat, ezért azok vannak szerencsés helyzetben, ahol már korábban kigondolták a megoldást, helyi iskolaközpont létrehozását. A környező településekről ide gyűjtik össze a gyerekeket iskolabusszal, illetve bentlakásba.
A rendszerváltás utáni évtizedekben született kezdeményezéssel sikerült megmenteni egy-egy tájegység anyanyelvi oktatását. Ezen a területen élen jár a a Bánffyhunyadtól hat kilométerre fekvő kalotaszegi település, Kalotaszentkirály-Zentelke, ahol Kolozs megyében a rendszerváltás után elsőként indították újra a hatvanas-hetvenes években még működő iskolai bentlakást. Az ország európai uniós csatlakozását követően újabb szintet léptek, amikor román állami támogatással sikerült korszerű, eurokonform épületet felhúzni és azt magyarországi alapítványi támogatással berendezni.
Okos-Rigó Dénes igazgató nagy fába vágta a fejszéjét a szakiskolai oktatás elindításával 2022-ben
Fotó: Makkay József
Nem véletlen tehát, hogy a térség falvai között megnőtt a kalotaszentkirályi iskola ázsiója, ma már húsz közeli és távolabbi településről ingáznak ide diákok. A környező falvakból napi rendszerességgel iskolabusz szállítja a községközpontba az elemista és V–VIII. osztályos gyerekeket, a távolabbiak hétfőtől péntekig bentlakásban laknak. Két éve a szakiskolai oktatás is beindult a nyugat-európai környezetre hasonlító kalotaszentkirályi iskolaközpontban.
Bálint Andrea és Kelemen Csilla a turizmus szakon tanuló diákok oktatói
Fotó: Makkay József
Okos-Rigó Dénes iskolaigazgatóval körbejárjuk az épületegyüttest, ahol az elmúlt két évtizedben többször is megfordultam, amikor a korábbi igazgató, Lakatos András mandátuma idején egy-egy új létesítményt, épületet avattak, szoros együttműködésben a Póka András György polgármester által vezetett helyi önkormányzattal.
Kalotaszentkirály nem csak a legszebb Kolozs megyei, hanem talán a leggondozottabb erdélyi falu is egyben, ahol a község elöljárói két dologhoz nagyon értenek: sokat pályáznak és rendet tartanak (büntetések árán is) a településeken. A tiszta környezet és a rengeteg virág nem csak sok anyaországi turistát vonz a településre – sok nyári rendezvény színhelye a községközpont –, hanem iskolája is híres, ahova a szülők szívesen íratják gyerekeiket. Nyilván nem minden kalotaszegi falunak tetszik ez, de olyan világban élünk, ahol a szülő iskolát választhat, és értelemszerűen olyan oktatási intézmény mellett dönt, ahol gyerekét jó környezetben és biztonságban tudhatja. És az sem elhanyagolható szempont, hogy az iskolai étkezdében minden diák és tanár naponta öt lejért ebédelhet.
Az iskola menzáján készül az ebéd
Fotó: Makkay József
Miközben konyhai vizitációnkon desszertnek szánt fánkkal kínál a szakácsnő, az igazgató elmeséli, hogy iskolájukat annak ellenére ,,kifelejtették” a román kormány által támogatott ingyenes melegebéd-programból, hogy több mint harminc esztendeje napi rendszerességgel főznek a diákoknak. Ennek ellenére önerőből és az RMDSZ Iskola Alapítványának támogatásával sikerült megoldani, hogy minimális áron kínálják az iskolai menza ételeit. A vakáció idejére betervezett nyári rendezvényekből származó bevételeket visszaforgatják az iskolai étkeztetésbe.
Pusztai Linda közgazdász-jogász Kolozsvárról ingázik a kalotaszentkirályi szakiskolába
Fotó: Makkay József
A két éve működő magyar szakiskolai képzés történetét járjuk körül Kalotaszentkirályon, amihez 2022-ben úgy látott hozzá az igazgató, hogy nem volt benne biztos, sikeres lesz-e az indulás, betelnek-e a helyek. Kolozsváron már jóval korábban beindult a Református Kollégium szakiskolája, illetve a válaszúti mezőgazdasági szakiskola működött még magyar nyelven a megyében, így harmadikként vágtak bele a szakoktatásba. Amiről Okos-Rigó Dénes azt mondja, hogy mindenki beszél róla, csak nehezen valósítható meg.
,,Két dolog motivált: azt szerettem volna, hogy a helyi fiatalok egy része helyben tanuljon mesterséget, és utána itt maradjon, másrészt az is fontos szempont volt, hogy kijöjjön a tanári kar óraszáma, így minden pedagógus a végzettségének megfelelő tantárgyakat oktathassa. Ez mára megvalósult!” – nyugtázza elégedetten az igazgató.
A szakiskola diákja, Noémi rendelést vesz fel a bánffyhunyadi pizzázóban
Fotó: Makkay József
A két évfolyam szakmai párosítása is érdekes: a gyerekek fele turisztikai szakon tanul éttermi felszolgálónak, pincérnek és élelmiszerbolti eladónak, míg a másik csoport elektronikát és automatizálást sajátít el a három év alatt. A nyolc osztályos kalotaszegi településeken, illetve a Kolozsváron reklámozott képzésnek végül meglett az eredménye: 2022-ben és 2023-ban is indulhatott osztály, és abban reménykednek, hogy idén is lesz folytatás.
A megfelelő szakok oktatásához szükséges mérnöktanár – aki pedagógiai szakvizsgával rendelkezik – ritka, mint a fehér holló. A tehetséges mérnök számára nem vonzó a tanári pálya, hiszen szakmájában jóval többet kereshet, másrészt a román oktatási rendszer nem fektet hangsúlyt a mérnöktanár képzésre.
Hover Zsolt lelkipásztor elektrotechnikát oktat a diákoknak
Fotó: Makkay József
Kalotaszentkirályon a turisztikai szakosztály képzését mára sikerült megnyugtatóan rendezni. A könyvelői és a titkárnői állást betöltő két hölgy közgazdasági egyetemet végzett, megfelelő képesítéssel rendelkeznek a szakoktatáshoz. A csapatba közben betársult egy harmadik tanár is, a Kolozsvárról ingázó Pusztai Linda, akinek közgazdász-jogász képesítése van, így ő felel az elméleti oktatásért.
,,A IX. és a X. szakiskolai osztályt tanítom: az alapokat jelentő könyvelést, és a Minőség a turizmusban elnevezésű tantárgyat oktatom. Az elmélet részeként a fiatalok elsajátítják a turisztikai szolgáltatásokat az asztalterítéstől a vendégekkel való kommunikációig” – magyarázza a tanárnő, aki elégedett diákjaival, és abban bízik, hogy a kalotaszentkirályi szakoktatás nagy jövő elé néz.
Elsőként az iskola étkezdéjében vetik be ,,élesbe” a gyerekeket, utána jön a körösfői és a bánffyhunyadi éttermekben történő praktizálás. A két hölgy meghív egy körútra két bánffyhunyadi vendéglőbe, hogy pár diákjukkal is beszélgessek.
Mérőműszerek. A tanulók itt tanulják meg a villamosság alapjait
Fotó: Makkay József
Indulás előtt azonban benézek az elektronikai szakosztályba, ahol Hover Zsolt gyerőmonostori református lelkipásztor foglalkozik a nebulókkal az iskolai tanműhelyben. Kissé meglepődöm, hogy a jó tollú és jó prédikációiról ismert lelkipásztorral itt találkozom. Elmondja, hogy kényszermegoldásként ugrott be helyettesítő óraadó tanárnak a szakosztályba, miután két éve hiába hirdették meg a mérnök-tanár állást, senki nem jelentkezett. Holott az ősztől induló három osztályban kijönne a teljes katedra.
,,Margittai szakközépiskolában végeztem elektronikai szakon, azóta is szenvedélyem a villamosság. Mérnökdiplomám ugyan nincs, de minden szakkönyvnek utánanéztem, ami a szakiskolai oktatáshoz szükséges. Beszereztük a román tankönyveket, és Magyarországról a magyar nyelvűeket, így a kettő bőven elég” – magyarázza a lelkipásztor, akinek kis lélekszámú gyülekezete lehetővé teszi, hogy szabadidejét így kamatoztassa.
A diákok kedvelik tanárukat: tőle sajátíthatnak el minden gyakorlati tudnivalót, ami a szakmájukhoz szükséges.
Iskolai diákmenza, ahol öt lejért lehet ebédelni
Fotó: Makkay József
Hover Zsolt szerint a gyerekek inkább a szakoktatás gyakorlati részét kedvelik, így azzal tudja legjobban motiválni őket. Már javítottak háztartási gépeket, és jövőre az automatizálási szakterülettel foglalkoznak, ami tág fogalom, de sok területen hasznosítható tudást kapnak a fiatalok.
A Kolozs megyei községek önkormányzatai közül az elmúlt két évtizedben Kalotaszentkirály kapta a legtöbb elismerést és kitüntetést. Az öt faluból álló községbe mintegy 28 millió euró értékű pályázati pénz folyt, ami megváltoztatta a falvak arculatát.
Az elektronikai osztály legényei nem túl beszédesek az újságíróval, de a közeli Bánffyhunyadról ingázó Simon Péter végül kötélnek áll, és válaszol a kérdéseimre. Bátyja a Kolozsvári Református Kollégiumban szerzett szakmunkás képesítést, és a Bosch kolozsvári gyárában dolgozik. Péternek kapóra jött, hogy szülővárosa szomszédságában indult a szakiskola, így örömmel jelentkezett Kalotaszentkirályra nyolcadik után.
– magyarázza a fiatalember, aki mérőműszerekkel teli asztalnál követi érdeklődéssel tanárának útmutatásait.
Találkozom Lovász Edit matematikatanárnővel is, akinek a tanrend szerint a kilenc és tizedikes líceumi osztályokban kötelező matematikát kellene tanítania a szakiskolában, de elmondja, hogy olyan területre hegyezi ki az oktatást, ami közelebb áll a gyerekek igényeihez és tanult szakmájukhoz. Nem az a cél, hogy kemény matekkel kínozza őket, hanem arra törekszik, hogy az oktatás a hasznukra váljék. Ugyanezt teszik a nyelvtanárok is, hiszen ma már a szakmunkások számára is fontos egy idegen nyelv ismerete, a turizmusban dolgozók számára pedig kiemelten az.
A számítástechnikai termet a szakiskolások is igénybe veszik
Fotó: Makkay József
Két étterembe is ellátogatunk Bánffyhunyadon. A központban a Derby vendéglő két diákot foglalkoztat Péntek Nóra pincérnő felügyelete mellett. Kevés a vendég, de ez napszaktól függ, mert sokszor telt ház van. A diákok itt tanulják meg a rendelés felvételét és a kiszolgálást. „Az első lépéseket a felügyeletem alatt végzik el, és rendre minél többet bízom rájuk, amíg belejönnek a teendőkbe” – magyarázza a pincérnő. Megtanulják a megfelelő kommunikációt, a türelmetlen emberrel való bánásmódot is, aki azonnal szeretné az első és a második fogást az asztalon látni.
Kovács Júlia másodéves pincértanuló Zsobokról érkezett a szakiskolába. Kérdésemre, hogy miért döntött a szakiskola mellett, azt mondja, szeret az emberekkel foglalkozni, társalogni, ez a szakma áll legközelebb hozzá. ,,Éttermi felszolgálásból a világon bárhol meg lehet élni, de azért itt szeretnék dolgozni Bánffyhunyadon. Tíz éve tanulok németül, ezzel már elboldogulok, és két éve kezdtem el az angolt” – magyarázza. Kolléganőjével praktizál együtt az étteremben, és amennyiben a vakációban igényt tartanak a munkájukra, pénzért is elszegődnének dolgozni.
A 41-es pizzázó szintén egy magyar család tulajdonában áll a Kalotaszentkirály felé vezető úton. Okos Tibor étterem-tulajdonos elégedett az itt gyakorlatozó két diákkal. Azt mondja,
A kalotaszentkirályi iskola 20 településről vonzza a diákokat
Fotó: Makkay József
A kalotaszentkirályi diáklány, Noémi már otthonosan mozog a két helyiségből álló pizzériában. Kávét, üdítőt szolgál fel, asztal terít, felveszi a pizzarendelést és kiviszi. ,,Nekem könnyebb, mert jól beszélek románul, de nem minden kolléganőmnek erőssége a román nyelvtudás, de szerintem ők is belejönnek” – magyarázza. Igaz, neki sem indult könnyen a gyakorlat, amikor először a Kolozs megyei iskolaigazgatók kalotaszentkirályi találkozóján kellett felszolgálnia. Hiába magyaráztak el mindent részletesen az oktatók, nagyon izgult, nehogy valamit elrontson, de végül minden jól ment. Látszik rajta, hogy szereti és örömmel végzi leendő szakmáját. Azt mondja, eddig egyetlen vendég sem panaszkodott a munkájára.
A két tanárnő elégedett a diákjaival. A rutinos gyakorlat mögött sok iskolai felkészítő áll. Mint mondják, a turisztikai szolgáltatásokban a kommunikáció a legfontosabb, ezért erre helyezik a hangsúlyt. Miközben ők is tanulják az oktatói rutint, az éttermekből érkező pozitív visszajelzések azt igazolják, hogy szakiskolai képzésük jó úton jár.
Kalotaszentkirályi főutca, háttérben a református templommal
Fotó: Makkay József
Egészen különleges története van annak az Ady-szobornak, amelyet a hétvégén lepleztek le Kalotaszentkirály-Zentelkén.
Kolozs megyében elsőként Kalotaszentkirályon építettek fedett korcsolyapályát, ahol egész évben lehet majd korcsolyázni – a műjégpályát pénteken ünnepélyes keretek között adták használatba.
Tüntetés zajlott csütörtökön a Fehér megyei Kudzsiron található fegyvergyárban, miután az üzem munkásai szerint tarthatatlanná válik a helyzet a megrendelések hiánya miatt.
Csütörtök hajnalban újabb két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból a hegyimentők – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Felfüggesztette a Szatmár Megyei Törvényszék annak a keresetnek a tárgyalását, amelyet az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmárnémeti szervezete nyújtott be az Arad megyei Ottlaka és Nagypél külterületén létesítendő napelempark megépítése ellen.
Panelbeszélgetést szervez Kolozsváron a Valláskutató Intézet az egyházak szervezési gondjairól, a közösségépítők előtt álló kihívásokról, a digitális gyülekezetek témájáról.
Az Arad megyei törvényszék elrendelte 11 személy előzetes letartóztatását és két személy házi őrizetbe helyezését kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt.
Előzetes letartóztatásba helyezte szerdán este a legfelsőbb bíróság a három évvel ezelőtti aradi robbantás során megölt üzletember, Ioan Crișan lányát, akit azzal gyanúsítanak, hogy ő adott megbízást a merénylet elkövetésére.
A Magyarok Kenyere a Jövőért ösztöndíjprogramban 25 felvidéki, erdélyi, kárpátaljai, vajdasági és anyaországi fiatal agrárszakembert díjaztak.
Hosszas „titkolózás” után végre kiderült, milyen díjszabásokkal működtethetik majd Kolozsvár első Park and Ride (parkolj és utazz) típusú, azaz P+R parkolóját.
A Máramaros megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont) munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
Temesvárnak új megközelítést kell alkalmaznia, a stratégiai autonómiát – jelentette ki kedd esti eskütételén Dominic Fritz újraválasztott polgármester.
szóljon hozzá!