Fotó: Agerpres
Alin Tişe tanácselnök tegnap jelentette be, hogy a megyei önkormányzat saját kezelésébe venné a nemrég bezárt mócsi kórházat, és ennek érdekében hivatalosan kérést nyújtott be a minisztériumhoz. Az önkormányzat tervei szerint az egészségügyi intézmény a kolozsvári rehabilitációs kórház külső részlegeként működhetne.
„Akkor sem adjuk fel a kórházátvétel tervét, ha a működtetését teljes egészében nekünk kell finanszíroznunk, mert fontosnak tartjuk, hogy a környékbeli hat községnek legyen kórháza” – jelentette ki Alin Tişe. Az elöljáró elmondta, a rehabilitációs kórház vezetőségével is tárgyalt a mócsi intézmény átvételéről, és ez beleegyezését adta a tervre. Ez döntené el, hogy a továbbiakban milyen személyzettel, illetve milyen formában működteti majd a mócsi részleget. „Valószínűleg sürgősségi ellátás lesz, majd Kolozsvárra szállítják a betegeket” – fűzte hozzá Tişe.
Alin Tişe üdvözölte a kormány azon döntését, hogy saját hatáskörébe utalta a regionális sürgősségi kórházak felépítésének tervét. A Kolozs megyei tanácselnök szerint ugyanis nem lett volna normális, ha egyetlen megye állja a költségét egy olyan intézménynek, amely hat megyét, mintegy hárommillió személyt szolgál ki. Az elöljáró ennek ellenére arra kérte az egészségügyi tárcát, hogy a közbeszerzési eljárás lebonyolítását utalja át a megyei önkormányzat hatáskörébe, ugyanis Kolozs megyében már kijelölték a kórház helyszínét, így az itteni intézmény hamarabb elkészülhet, mint a többi régióbeli. |
Az egészségügyi minisztérium egyelőre nem támogatja a Kolozs Megyei Tanács tervét – mondta el lapunknak Kinizsi Zoltán, Cseke Attila egészségügyi miniszter tanácsosa. Emlékeztetett, a tárcavezető már korábban is jelezte, nem ért egyet a minisztérium által bezárásra vagy átalakításra javasolt egészségügyi intézmények további fenntartásával, ezért egyelőre nem fogja jóváhagyni az erre vonatkozó kéréseket. Ugyanis az említett intézmények csupán a minisztérium jóváhagyásával működhetnének tovább kórházként – részletezte Kinizsi Zoltán, aki szerint ez a döntés a többi olyan egészségügyi intézményre is érvényes, amelyeket – ellenezve a szaktárca javaslatát – továbbra is fenntartanának a helyi önkormányzatok, vagy más, környékbeli kórházak kihelyezett részlegeként működtetnék tovább őket. Emlékeztetett, ezek az intézmények április elsejétől nem kötöttek szerződést az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral, így nem biztosított a finanszírozásuk.
Mint arról beszámoltunk, a kormány pénteken hagyta jóvá a bezárásra ítélt kórházak jegyzékét, a „feketelistán” a mócsi kórház is szerepel, számos más olyan egészségügyi intézmény mellett, melyek bezárását vagy öregotthonná való átalakítását ellenezte a helyi önkormányzat és a lakosság. Az elmúlt hetekben Erdély-szerte tüntetéseket szerveztek az átalakításra ítélt kórházak fenntartása érdekében, a Kovászna megyei Előpatakon múlt héten napokig tiltakoztak az itteni mozgásszervi betegeket ellátó központ alkalmazottai és páciensei, akik azt kérték, hogy az intézményt ne költöztessék el Bodzafordulóra. A Kolozs Megyei Tanácshoz hasonlóan az előpataki önkormányzat is felajánlotta, hogy átveszi a kórházat. Egyes településeken, például a Bihar megyei Vaskohszikláson még tegnap, az inkriminált kórházi jegyzék jóváhagyása után is tiltakoztak a lakosok és az alkalmazottak, holott utóbbiakat már más intézményekbe osztották be.
A minisztérium közleménye szerint az egészségügyi személyzet újraosztása zavartalanul folyik. Hétfő délig 4238 áthelyezési kérést iktattak az egészségügyi igazgatóságokon a szakszemélyzet részéről, ezek közül 1851-et (76 százalék) már rendeztek a megyén belüli elosztással. Az április 14-én kezdődő második körben a szomszédos megyékben választhatnak a szabad állásokból a munkahely nélkül maradt alkalmazottak, harmadik körben az ország bármely megyéjében lévő betöltetlen állást elfoglalhatnak az orvosok és asszisztensek. Az átalakításra javasolt kórházak 89,4 százalékában már nincs egyetlen beteg sem. 1852 pácienst hazaengedtek, 187-et más kórházba szállítottak. Abban a kilenc kórházban, ahol még vannak betegek, az intézmények vezetőit és a helyi önkormányzatot terheli a felelősség ezek állapotáért, mivel a kórház már nem áll szerződésben a biztosítóval – mutatott rá Cseke Attila egészségügyi miniszter.
Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
A csíksomlyói búcsú programját, és a zarándoklattal kapcsolatos tudnivalókat közölte a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója.
Helyteleníti Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök, hogy a város kilakoltatási végzést küldött Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak.
Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.
A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.
A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.
Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint zavart okozott az erdélyi magyarság körében Orbán Viktor tihanyi, George Simionról tett kijelentése.
„Kivételes helyzetekben” engedélyezné az otthon oktatást Daniel David oktatási és kutatási miniszter – számolt be róla hétfőn az Edupedu.ro.
Megjelent egy új román nyelv és irodalom segédanyag, amely az új tantervek szerint az először idén érettségiző magyar diákok felkészülését támogatja.
szóljon hozzá!