Minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, a szakorvos a megelőzés fontosságát hangsúlyozza (VIDEÓ)

cukorbeteg

Rutinmérés: a 82 mg/dl-es vércukorszint rendben van, 100 fölött már felmerül a cukorbetegség gyanúja

Fotó: Orbán Orsolya

Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, a betegség előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Mivel a cukorbetegség nem gyógyítható, a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt, ami kemény harcot jelent a túlsúly, az elhízás ellen. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal, egyetemi tanárral jártuk körül a népbetegségként számon tartott kór tüneteit, szövődményeit, és főleg a megelőzés lehetőségeit.

Makkay József

2025. május 21., 07:592025. május 21., 07:59

Dr. Szabó Mónika diabetológus, a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemen oktatója – aki egyben a marosvásárhelyi sürgősségi kórház szakorvosa – a Diamed magánklinika rendelőjében fogad bennünket a cukorbetegség témájának átbeszélésére. A hozzá érkező betegek egymásnak adják a kilincset, ami a romániai adatok tükrében nem meglepő:

a teljes hazai lakosság körében a statisztikák mintegy 10-11 százalékos megbetegedési arányt mutatnak, és a trend növekvő.

A cukorbetegségben szenvedő betegek magas aránya azzal is magyarázható, hogy napjainkban az emberek körültekintőbbek saját egészségük iránt, így számos betegséget – közöttük a diabéteszt is – sikerül viszonylag korán felfedezni. ,,A 10-15 évvel ezelőtti állapotokhoz képest ma sokkal többen élnek az évente igényelhető ingyenes véranalízis lehetőségével, amit családorvosi küldőpapírral egészségügyi laborban lehet elvégezni. Ha felmerül a cukorbetegség gyanúja, a családorvos hozzánk küldi a beteget, de gyakran találkozom olyan esetekkel is, amikor a páciens saját elhatározásból méri a vércukorszintjét. Amennyiben magas értéket tapasztal, eljön a szakrendelőbe” – magyarázza a marosvásárhelyi orvos.

A nemzetközi egészségügyi ajánlások szerint 45 év felett kötelező lenne évi rendszerességgel legalább egyszer elvégezni a vénás vérből származó vércukormérést. Ez azért fontos, mert a normális szintet meghaladó, de még nem túl magas vércukor nem okoz tüneteket, legfennebb minimális fáradékonyság, és szájszárazság jelentkezhet. Az orvosnő tisztázza, mikor beszélhetünk magas vércukorszintről:

az éhgyomorra mért, reggeli 100 mg/dl fölötti vércukorszint már kóros és 126 mg/dl fölött beszélünk cukorbetegségről.

Hogyha a nap folyamán ez a szint 200 milligramm/dl fölötti értékre emelkedik, az egyértelműen a cukorbetegség jele.

Szabó Mónika szerint azért fontos az idejében történő szűrés, és a betegség felfedezése, mert a vércukorszint normális érték fölé emelkedése komoly károkat okoz a szervezetben: sok szervet érinthet, felgyorsul a vérerek érelmeszesedése, és a kis erek szintjén a szemgolyóban, a vesében, a szívben egészségügyi problémák jelentkezhetnek, károsodnak az idegszálak, felgyorsulhat az agy leépülése. A kettes típusú cukorbetegség esetén ez a folyamat szűrés nélkül, tünetmentesen – 150-180 mg/dl-es vércukorszint mellett – akár évekig elhúzódhat, ami a szervezet számára igen káros lehet, számos szövődmény alakulhat is.

cukorbeteg Galéria

A vércukorszintmérés egy egyszerű orvosi eszközzel otthon is elvégezhető

Fotó: Orbán Orsolya

Két típusú cukorbetegség

Megjelenési körülményei és tünetei alapján az orvosok két nagy csoportba sorolják a diabéteszt: 1-es és 2-es típusú cukorbetegség. Az egyes típusról a szakember elmagyarázza, hogy ez gyermekkorban gyakoribb, de felnőttkorban is megjelenhet.

  • Az 1-es típusú cukorbetegség hátterében úgynevezett autoimmun folyamat áll, ami azt jelenti, hogy a szervezet genetikai talajon és valamilyen külső stimulus hatására elkezdi tönkretenni saját hasnyálmirigyét.

  • Ez az a forma, ami aránylag gyorsan magas vércukorszinteket eredményez, és a betegek valójában sokszor a tünetek miatt kerülnek felfedezésre.

  • Ilyenkor jelentkezik a szomjúságérzés, a nagy mennyiségű folyadékfogyasztás: a beteg nagy mennyiségű vizeletet ürít, és a megtartott étvágy mellett is fogy.

A cukorbetegségnek ez a válfaja azért is veszélyes, mert az orvostudomány mai állása szerint nem sokat lehet tudni a kiváltó okokról, így nem igazán tudjuk megelőzni.

Idézet
Egyes feltételezések szerint a cukorbetegségnek ezt a formáját a kisgyermekkori D-vitamin-hiány is elindíthatja, ezért nagyon fontos a D-vitamin megfelelő adagolása csecsemő és kisgyermekkorban.

Ezen kívül azt feltételezzük, hogy bizonyos virózisok is be tudják indítani a betegség kialakulását: már léteznek oltások az enterovírusok ellen, amelyek szerepet játszanak a betegség megjelenésében” – magyarázza az orvosnő, aki szerint ezen a területen is sok az orvosi kutatás, amelyek eredményei már a közeljövőben választ adhatnak a lehetséges megelőzésre.

A sokkal gyakoribb 2-es típusú cukorbetegség általában felnőtt korban jelentkezik – az utóbbi években gyerekeknél is gyakoribb –, és egyértelműen a túlsúllyal hozható összefüggésbe. Szabó Mónika arra hívja fel a figyelmet, hogy az elhízás megelőzése már gyermekkorban el kell kezdődjön kiegyensúlyozott táplálkozással, de főleg a megfelelő mozgással.

,,Úgy tűnik, hogy a XXI. században nem annyira az egészségtelen táplálkozás a legnagyobb probléma, hanem az ülő életmód. Gond a nem megfelelő alvás is, ha nincs rendszeres, mély, pihentető álom. A táplálékok közül nagyon egészségtelenek az iparilag túlságosan feldolgozott és a kalóriadús ételek” – nyomatékosította portálunknak az orvosnő.

cukorbeteg Galéria

Dr. Szabó Mónika diabetológus szerint a megelőzés a legfontosabb

A megelőzés a legfontosabb

Beszélgetésünk során Szabó Mónika kiemelte a romániai diabétesz-kezelés előnyeit, ami európai viszonylatban is példaértékű. Egyrészt valamennyi, cukorbetegek számára előírt kezelés ingyenes, másrészt országszerte jól képzett szakorvosokból álló hálózat tartja a rendszeres kapcsolatot a betegekkel. Számos európai országtól eltérően nálunk csak diabetológus írhat fel kezelést, ami azt is jelenti, hogy minden esetben szakorvos rendelőjébe kerül a beteg. Ennek ellenére nem minden megyében egyformán jó az ellátás. Az egyetemi központokban ebből a szempontból is kivételes helyzetben vannak a páciensek, míg más megyékben jóval kevesebb szakorvos dolgozik, így egy-egy orvosi rendelőre sok beteg jut.

Szabó Mónika a megelőzés fontosságát hangsúlyozza, az ezzel kapcsolatos egészségügyi tanácsokat már az iskolában el kell kezdeni,

mert a helytelen táplálkozás miatt a gyerekkorig nyúlik vissza számos felnőttkori cukorbetegség gyökere. ,,A táplálkozási és mozgásbeli szokások fiatalkorban alakulnak ki, ott lehet hatékony tanácsadással segíteni. Egy 40-50 éves ember már nem tud drámaian változtatni az életmódján, mert ott rögzültek dolgok. Arra az életkorra rendszerint kialakul a túlsúly, amiről tudjuk, hogy egy betegség, és nem egy állapot. Ennek a megelőzésére kell egyre nagyobb hangsúlyt fektetnünk” – mutatott rá a Krónikának a Marosvásárhelyen dolgozó diabetológus szakorvos.

cukorbeteg Galéria

Alma vagy édes sütemény: érdemes elgondolkodni azon, hogy melyikből fogyasztunk többet

Fotó: Orbán Orsolya

korábban írtuk

Neurológus az ideggyógyászati népbetegségekről: sok embert veszélyeztet a sztrók (VIDEÓ)
Neurológus az ideggyógyászati népbetegségekről: sok embert veszélyeztet a sztrók (VIDEÓ)

A sztrók az egyik legelterjedtebb népbetegség, amivel szemben egyre hatékonyabban veszik fel a harcot a neurológusok, de Romániában még mindig lemaradást kell behozni a gyors beavatkozás terén. Dr. Simori Gábor kolozsvári ideggyógyásszal beszélgettünk.

korábban írtuk

Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)
Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)

A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 13., péntek

„Ez a szerep rám volt írva” – Interjú Tompa Eszterrel, Radu Jude új filmjének főszereplőjével

Radu Jude filmrendező, forgatókönyvíró legújabb, a Berlinalén bemutatott Kontinental '25 című filmjének főhősét Tompa Eszter színművésznő alakítja – igencsak hitelesen, hisz személyes tapasztalatai is hozzájárultak Orsolya megformálásához.

„Ez a szerep rám volt írva” – Interjú Tompa Eszterrel, Radu Jude új filmjének főszereplőjével
2025. június 13., péntek

Négy hónap leforgása alatt újabb diáklány vetette a mélybe magát a dél-erdélyi városban

Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány Lupényban, miután péntek délután kiugrott iskolája második emeleti ablakából.

Négy hónap leforgása alatt újabb diáklány vetette a mélybe magát a dél-erdélyi városban
2025. június 13., péntek

Alternatív forrásokat használnak, a probléma enyhülésében reménykednek a Kis-Küküllő menti települések ivóvíz nélkül maradt lakói

Szünetel a vízszolgáltatás azokon a településeken, amelyeken a Kis-Küküllőnek a parajdi bányakatasztrófa miatt jelen pillanatban magas sókoncentrációjúvá vált vizét használták fel a vezetékes vízhez.

Alternatív forrásokat használnak, a probléma enyhülésében reménykednek a Kis-Küküllő menti települések ivóvíz nélkül maradt lakói
2025. június 13., péntek

Önkéntes beteglátogatók járnak a máramarosszigeti kórházba, ahol a plébános szentmiséket fog tartani

A máramarosszigeti római katolikus plébánia és a városi kórház együttműködésének köszönhetően szentmiséket tartanak minden hónapban az egészségügyi intézményben – közölte a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye.

Önkéntes beteglátogatók járnak a máramarosszigeti kórházba, ahol a plébános szentmiséket fog tartani
2025. június 13., péntek

Súlyosbodott a helyzet a parajdi sóbányánál a beomlások és repedések következtében

Súlyosbodott a helyzet az elmúlt órákban a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál, ahol mintegy 700 köbméter kőzet beomlott, és nagy repedések jelentek meg a műszaki úton, valamint az erdőben – közölte pénteken délután a Hargita megyei prefektúra.

Súlyosbodott a helyzet a parajdi sóbányánál a beomlások és repedések következtében
2025. június 13., péntek

Több mint kétszer sósabb a Korond-patak a Fekete-tenger vizénél

A halak mellett az érintett folyószakaszok teljes édesvízi életközösségére drasztikus hatással van a nagyon megnövekedett és egyelőre tartósan fennálló magas sótartalom – állapítja meg a Krónikához eljuttatott írásában Máthé István mikrobiológus.

Több mint kétszer sósabb a Korond-patak a Fekete-tenger vizénél
2025. június 13., péntek

Gyerekcsínynek indult – kiégett egy autó, a rendelő és több lakás

Tragédia lett egy ártalmatlannak tűnő gyerekcsínyből: a kiskorúak által felgyújtott matracról a lángok átterjedtek egy autóra, onnan pedig az állatorvosi rendelőre és több lakásra az Arad megyei Zimándújfalun.

Gyerekcsínynek indult – kiégett egy autó, a rendelő és több lakás
2025. június 13., péntek

Ökológus: a megbontott természeti egyensúly okozta a sószennyezést, tíz évbe is telhet a Kis-Küküllő regenerálódása

Tíz vagy annál több évbe is beletelhet, mire regenerálódik a parajdi bányakatasztrófa nyomán nagy mennyiségű sóval szennyezett Kis-Küküllő halpopulációja és a folyóparti fauna – állítja Hartel Tibor ökológus.

Ökológus: a megbontott természeti egyensúly okozta a sószennyezést, tíz évbe is telhet a Kis-Küküllő regenerálódása
2025. június 13., péntek

Halakat telepítettek a sóval szennyezett Marosba – pénteken érheti el a magyar határt a „sóhullám”

A román hatóságok a magyar felet is értesítik a Kis-Küküllőből a Marosba került víz magas sótartalmáról, amely várhatóan péntek este Nagylaknál éri el a román–magyar határt – nyilatkozta csütörtök este Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.

Halakat telepítettek a sóval szennyezett Marosba – pénteken érheti el a magyar határt a „sóhullám”
2025. június 13., péntek

Két lehetőséget lát a parajdi sóbánya megmentésére az Európai Sótermelők Szövetsége

Az Európai Sótermelők Szövetségének szakértői felmérték a helyzetet a parajdi sóbányában, és két lehetőséget vázoltak fel: az egyik a meglévő bánya megmentése és stabilizálása, a másik pedig egy új tárna megnyitása a látogatók és a termelés szám&a

Két lehetőséget lát a parajdi sóbánya megmentésére az Európai Sótermelők Szövetsége