Rutinmérés: a 82 mg/dl-es vércukorszint rendben van, 100 fölött már felmerül a cukorbetegség gyanúja
Fotó: Orbán Orsolya
Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, a betegség előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Mivel a cukorbetegség nem gyógyítható, a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt, ami kemény harcot jelent a túlsúly, az elhízás ellen. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal, egyetemi tanárral jártuk körül a népbetegségként számon tartott kór tüneteit, szövődményeit, és főleg a megelőzés lehetőségeit.
2025. május 21., 07:592025. május 21., 07:59
Dr. Szabó Mónika diabetológus, a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemen oktatója – aki egyben a marosvásárhelyi sürgősségi kórház szakorvosa – a Diamed magánklinika rendelőjében fogad bennünket a cukorbetegség témájának átbeszélésére. A hozzá érkező betegek egymásnak adják a kilincset, ami a romániai adatok tükrében nem meglepő:
A cukorbetegségben szenvedő betegek magas aránya azzal is magyarázható, hogy napjainkban az emberek körültekintőbbek saját egészségük iránt, így számos betegséget – közöttük a diabéteszt is – sikerül viszonylag korán felfedezni. ,,A 10-15 évvel ezelőtti állapotokhoz képest ma sokkal többen élnek az évente igényelhető ingyenes véranalízis lehetőségével, amit családorvosi küldőpapírral egészségügyi laborban lehet elvégezni. Ha felmerül a cukorbetegség gyanúja, a családorvos hozzánk küldi a beteget, de gyakran találkozom olyan esetekkel is, amikor a páciens saját elhatározásból méri a vércukorszintjét. Amennyiben magas értéket tapasztal, eljön a szakrendelőbe” – magyarázza a marosvásárhelyi orvos.
A nemzetközi egészségügyi ajánlások szerint 45 év felett kötelező lenne évi rendszerességgel legalább egyszer elvégezni a vénás vérből származó vércukormérést. Ez azért fontos, mert a normális szintet meghaladó, de még nem túl magas vércukor nem okoz tüneteket, legfennebb minimális fáradékonyság, és szájszárazság jelentkezhet. Az orvosnő tisztázza, mikor beszélhetünk magas vércukorszintről:
Hogyha a nap folyamán ez a szint 200 milligramm/dl fölötti értékre emelkedik, az egyértelműen a cukorbetegség jele.
Szabó Mónika szerint azért fontos az idejében történő szűrés, és a betegség felfedezése, mert a vércukorszint normális érték fölé emelkedése komoly károkat okoz a szervezetben: sok szervet érinthet, felgyorsul a vérerek érelmeszesedése, és a kis erek szintjén a szemgolyóban, a vesében, a szívben egészségügyi problémák jelentkezhetnek, károsodnak az idegszálak, felgyorsulhat az agy leépülése. A kettes típusú cukorbetegség esetén ez a folyamat szűrés nélkül, tünetmentesen – 150-180 mg/dl-es vércukorszint mellett – akár évekig elhúzódhat, ami a szervezet számára igen káros lehet, számos szövődmény alakulhat is.
A vércukorszintmérés egy egyszerű orvosi eszközzel otthon is elvégezhető
Fotó: Orbán Orsolya
Megjelenési körülményei és tünetei alapján az orvosok két nagy csoportba sorolják a diabéteszt: 1-es és 2-es típusú cukorbetegség. Az egyes típusról a szakember elmagyarázza, hogy ez gyermekkorban gyakoribb, de felnőttkorban is megjelenhet.
Az 1-es típusú cukorbetegség hátterében úgynevezett autoimmun folyamat áll, ami azt jelenti, hogy a szervezet genetikai talajon és valamilyen külső stimulus hatására elkezdi tönkretenni saját hasnyálmirigyét.
Ez az a forma, ami aránylag gyorsan magas vércukorszinteket eredményez, és a betegek valójában sokszor a tünetek miatt kerülnek felfedezésre.
Ilyenkor jelentkezik a szomjúságérzés, a nagy mennyiségű folyadékfogyasztás: a beteg nagy mennyiségű vizeletet ürít, és a megtartott étvágy mellett is fogy.
A cukorbetegségnek ez a válfaja azért is veszélyes, mert az orvostudomány mai állása szerint nem sokat lehet tudni a kiváltó okokról, így nem igazán tudjuk megelőzni.
Ezen kívül azt feltételezzük, hogy bizonyos virózisok is be tudják indítani a betegség kialakulását: már léteznek oltások az enterovírusok ellen, amelyek szerepet játszanak a betegség megjelenésében” – magyarázza az orvosnő, aki szerint ezen a területen is sok az orvosi kutatás, amelyek eredményei már a közeljövőben választ adhatnak a lehetséges megelőzésre.
A sokkal gyakoribb 2-es típusú cukorbetegség általában felnőtt korban jelentkezik – az utóbbi években gyerekeknél is gyakoribb –, és egyértelműen a túlsúllyal hozható összefüggésbe. Szabó Mónika arra hívja fel a figyelmet, hogy az elhízás megelőzése már gyermekkorban el kell kezdődjön kiegyensúlyozott táplálkozással, de főleg a megfelelő mozgással.
,,Úgy tűnik, hogy a XXI. században nem annyira az egészségtelen táplálkozás a legnagyobb probléma, hanem az ülő életmód. Gond a nem megfelelő alvás is, ha nincs rendszeres, mély, pihentető álom. A táplálékok közül nagyon egészségtelenek az iparilag túlságosan feldolgozott és a kalóriadús ételek” – nyomatékosította portálunknak az orvosnő.
Dr. Szabó Mónika diabetológus szerint a megelőzés a legfontosabb
Beszélgetésünk során Szabó Mónika kiemelte a romániai diabétesz-kezelés előnyeit, ami európai viszonylatban is példaértékű. Egyrészt valamennyi, cukorbetegek számára előírt kezelés ingyenes, másrészt országszerte jól képzett szakorvosokból álló hálózat tartja a rendszeres kapcsolatot a betegekkel. Számos európai országtól eltérően nálunk csak diabetológus írhat fel kezelést, ami azt is jelenti, hogy minden esetben szakorvos rendelőjébe kerül a beteg. Ennek ellenére nem minden megyében egyformán jó az ellátás. Az egyetemi központokban ebből a szempontból is kivételes helyzetben vannak a páciensek, míg más megyékben jóval kevesebb szakorvos dolgozik, így egy-egy orvosi rendelőre sok beteg jut.
mert a helytelen táplálkozás miatt a gyerekkorig nyúlik vissza számos felnőttkori cukorbetegség gyökere. ,,A táplálkozási és mozgásbeli szokások fiatalkorban alakulnak ki, ott lehet hatékony tanácsadással segíteni. Egy 40-50 éves ember már nem tud drámaian változtatni az életmódján, mert ott rögzültek dolgok. Arra az életkorra rendszerint kialakul a túlsúly, amiről tudjuk, hogy egy betegség, és nem egy állapot. Ennek a megelőzésére kell egyre nagyobb hangsúlyt fektetnünk” – mutatott rá a Krónikának a Marosvásárhelyen dolgozó diabetológus szakorvos.
Alma vagy édes sütemény: érdemes elgondolkodni azon, hogy melyikből fogyasztunk többet
Fotó: Orbán Orsolya
A sztrók az egyik legelterjedtebb népbetegség, amivel szemben egyre hatékonyabban veszik fel a harcot a neurológusok, de Romániában még mindig lemaradást kell behozni a gyors beavatkozás terén. Dr. Simori Gábor kolozsvári ideggyógyásszal beszélgettünk.
A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.
A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.
A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.
Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint zavart okozott az erdélyi magyarság körében Orbán Viktor tihanyi, George Simionról tett kijelentése.
„Kivételes helyzetekben” engedélyezné az otthon oktatást Daniel David oktatási és kutatási miniszter – számolt be róla hétfőn az Edupedu.ro.
Megjelent egy új román nyelv és irodalom segédanyag, amely az új tantervek szerint az először idén érettségiző magyar diákok felkészülését támogatja.
Az RMDSZ részéről teljesen elhibázott döntés volt a román elnökválasztás első fordulójában szembemenni a változást követelő népakarattal, és Crin Antonescut támogatni – hangzott el az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) kolozsvári sajtótájékoztatóján.
A mintegy százmillió eurós beruházástól olcsóbb, hatékonyabb és környezetkímélőbb távhő-előállítást remélnek, a kivitelezők az ország legmodernebb és leghatékonyabb hőerőművének megépítését ígérik Aradon.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
szóljon hozzá!