Mandátumnéző. Az öt EP-képviselőjelölt közül ketten kapnak befutóhelyet az RMDSZ vezetőségétől
Fotó: Beliczay László
Kiélezett a verseny az RMDSZ-ben az európai parlamenti jelöltlista mandátumot érő első két helyének megszerzéséért, és a teljesen nyílt küzdelem közepette nem kizárt a teljes erdélyi magyar „őrségváltás” Brüsszelben.
2019. február 28., 17:132019. február 28., 17:13
2019. március 01., 09:282019. március 01., 09:28
Pénteken rangsorolja a Szövetségi Állandó Tanács (SZNT) az RMDSZ jelöltjeit az idei európai parlamenti választásokra, és az öt évvel ezelőtti uniós megmérettetéssel ellentétben ezúttal megjósolhatatlan a belső szelekció végkimenetele. Az alakulaton belül négy jelölt pályázik a befutónak tekintett első két hely valamelyikére: Hegedüs Csilla ügyvezető alelnök, Sógor Csaba és Winkler Gyula jelenlegi EP-képviselő, valamint Vincze Loránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) elnöke; Oltean Csongor, a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) vezetője a harmadik helyet szemelte ki magának.
Az öt évvel ezelőtti listavezető, a gazdasági kérdésekben jártas Winkler Gyula az akkori 2., a kisebbségi ügyekben otthonosan mozgó Sógor Csabához hasonlóan tizenkét éve koptatja a brüsszeli törvényhozás padjait, és mindketten bevallottan a több mint egy évtized alatt szerzett tudásukat, tapasztalatukat, kapcsolati tőkéjüket kamatoztatnák tovább. Kihívóik közül a korábban kulturális államtitkári tisztséget is betöltő Hegedüs Csilla elsősorban a műemlék- és a kulturális örökség védelme terén kifejtett tevékenységére, valamint „kapcsolati hálójára” alapoz. Vincze Loránt „aduászának” mindenekelőtt a Minority Safepack kisebbségvédelmi európai polgári kezdeményezés lemenedzselése, az európai kisebbségvédelem „tematizálása” számít.
Szilágyi Zsolt EMNP-elnök nem tett le a hárompárti koalícióról
Újból megerősítette korábbi, az erdélyi magyar pártok közötti választási koalícióra tett javaslatát Szilágyi Zsolt. Kelemen Hunornak címzett, szerkesztőségünkhöz csütörtökön eljuttatott nyílt levelében az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke – gratulálva az RMDSZ-elnök újraválasztásához – úgy vélekedett, a minél szélesebb mozgósításnak az útja az igazi összefogás, formája pedig a választási koalíció. Ehhez szerinte minden feltétel adott, mivel az együttműködést elvben mindhárom magyar politikai erő támogatja, a koalíció esetében pedig nem emelkedik meg az ötszázalékos bejutási küszöb. Szilágyi az egyeztetés mihamarabbi megkezdését szorgalmazza, és azt, hogy ennek középpontjában a választási szövetség megkötése álljon. „A többségieknél magasabb magyar részvételt az EP-választásokon csak igazi magyar összefogás és választási koalíció eredményezhet” – közölte levelében az EMNP elnöke. Kelemen Hunor korábban arra hivatkozva utasította el a koalíciót, hogy az RMDSZ ez esetben elveszítené politikai identitását.
Hogy közülük kik lesznek a befutók, arra eddig a szövetség vezetői sem tudták a választ – vagy nem akarták „lelőni a poént”. Kelemen Hunor elnök az RMDSZ múlt hétvégi kolozsvári kongresszusán meggyőződését fejezte ki, hogy szerinte mind az öt jelölt jól el tudná látni az EP-képviselői teendőkkel járó munkát. Közölte, felkészültségüket, elkötelezettségüket illetően valamennyiüket alkalmasnak tartja a feladatra, esélylatolgatásba, esetleges preferált megnevezésébe azonban nem bocsátkozott. Nem tette megkeresésünkre csütörtökön Porcsalmi Bálint ügyvezető elnök sem, aki szerint a képviselők személyénél fontosabb az RMDSZ által az uniós törvényhozásban képviselt elv.
„Nem akarom megbántani a jelölteket, de sokkal fontosabb a megfogalmazott üzenet, mégpedig az, hogy miért fontos az erdélyi magyarok számára az idei EP-választás, a brüsszeli EP-képviselet” – nyilatkozta a Krónikának Porcsalmi, aki bevallása szerint csütörtökön még nem tudta, kire szavaz a SZÁT pénteki ülésén. A 37 fős állandó tanácsot egyébként a szövetségi elnökség nyolc tagja, a nőszervezet, a MIÉRT, a Kulturális Tanács, a platformok képviselői, a megyei tanácselnökök (illetve ahol nincs, az önkormányzati alelnökök), a megyeszékhelyi polgármesterek (vagy alpolgármesterek), továbbá ama területi RMDSZ-szervezetek elnökei alkotják, ahol az illető megyékben legkevesebb 15 százalékos a magyarság számaránya.
Lapunk ugyanakkor úgy tudja, hogy legalább egy helyen váltás következhet be az erdélyi EP-képviseletben, éspedig a kihívók közül Hegedüs Csilla előmenetele ígérkezik bizonyosnak. Nem tudni azonban, hogy kinek a kárára kaphat befutóhelyet a kulturális alelnök, egyes források szerint ugyanakkor az sem zárható ki, hogy mindkét poszton váltás történik.
Porcsalmi Bálint az EP-választásig biztosan ügyvezető elnök marad
A májusi EP-választásig a jelenlegi felállásban működik tovább az RMDSZ ügyvezető elnöksége – tudtuk meg csütörtökön Porcsalmi Bálinttól, aki korábban úgy nyilatkozott: a kongresszus után dől el, folytatja-e ügyvezető elnökként. A tisztséget 2017. óta betöltő politikus elmondta, bár a szabályzat szerint a szövetségi elnök a kongresszust követő Szövetségi Képviselők Tanácsa-ülésen tesz javaslatot az ügyvezető elnök személyére, erre a március 9-i SZKT-n nem kerül sor. „Kelemen Hunor arra kért, hogy folytassam, én pedig helyesnek, logikusnak tartom ezt, a kampány kellős közepén ugyanis nem lenne jó lecserélni a lovakat” – fogalmazott lapunknak Porcsalmi Bálint.
A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.
November elsején, pénteken egyházzenei áhítatot tartanak az elhunytak lelki üdvéért a kolozsvári Szent Mihály Templomban.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.
Beiktatták tisztségébe hétfőn Bíró Barna Botondot, Hargita megye új tanácselnökét, és a székelyföldi megye közgyűlése is megalakult.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
2 hozzászólás