Emléktáblát avatott lelkipásztorai tiszteletére az Arad-belvárosi református gyülekezet

Vékony Zsolt lelkipásztor és Lehoczky Ferenc leplezte le az emléktáblát •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Vékony Zsolt lelkipásztor és Lehoczky Ferenc leplezte le az emléktáblát

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot, amelyen 17 név szerepel: a 19. század eleje óta az aradi gyülekezetben szolgált lelkipásztorok névsora, bezárólag a most hivatalban lévő két szolgatárssal.

Pataky Lehel Zsolt

2024. október 28., 14:032024. október 28., 14:03

Az emlékjelállítás kezdeményezője Lehoczky Ferenc nyugalmazott gépészmérnök, gyülekezeti tag volt, aki a költségeket is magára vállalta, és aki több hasonló ügy mellé állt már korábban.

Idézet
A lelkészek mégis csak összefogói egy-egy közösségnek. Kívánom, hogy ez emlékeztessen elődeink munkájára és küzdelmeire, erősítsen meg minket hitünkben, és jelképesen szólva, elődeink vállára állva tovább építsük az egyházunkat” – indokolta elhatározását.

Az istentiszteleten Bíró Botond lelkipásztor hirdetett igét, az úrvacsoraosztást követően pedig leleplezték a 17 nevet tartalmazó gránitlapot: a névsor alján a két jelenlegi szolgatárs, a több mint egy éve itt szolgáló Vékony Zsolt és a másfél hónapja hivatalba lépett Bíró Botond neve is olvasható. „Eddig egy kis szilágysági gyülekezetben, Rátonban szolgáltam, családias környezetben, de az Isten úgy gondolta, hogy most egy nagyvárosi gyülekezetbe hív. Azon vagyok, hogy lássam, az Úr miért vezetett ide, miként akar engem használni, rajtam keresztül szolgálni. Visszatekintve a múltba, az előző lelkészek munkásságára, megtudhatjuk, hogy mi az, amit az Isten rajtuk keresztül elvégzett, s mi az, amit mi is tovább vihetünk, hogy mit kezdjünk itt, a jelenben” – fogalmazott Bíró Botond.

Bíró Botond hirdetett igét •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Bíró Botond hirdetett igét

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Az emléktáblán szereplő lelkipásztorok közül Vékony Zsolt Csécsi Imre nevét emelte ki:

1893-tól negyven évig szolgált a gyülekezetben, ő volt a leghosszabb ideig hivatalban lévő lelkipásztora a belvárosi egyházközségnek, és az ő idejében fejlődött, gyarapodott a közösség,

annak ellenére, hogy a trianoni békediktátum nemcsak az országot szakította darabokra, hanem családokat is elválasztott, sorsokat tett tönkre. „Trianon letargiájának ellenére a gyülekezetben felpezsdült az élet. Valószínű, hogy épp ezért szervezte, gondolta újra a gyülekezetet. A két világháború közötti időszakban létezett struktúrára építünk ma is, amikor Nőszövetséget, Presbiteri Szövetséget vagy Ifjúsági Szövetséget szervezünk, hiszen akkor alakultak meg a férfikörök, női körök, irodalmi estéket szerveztek” – mondta Vékony Zsolt. A tiszteletes emlékeztetett arra is, hogy Csécsi Imre idejében nőtt a gyülekezet létszáma annyira, hogy egy imateremmel kellett kibővíteni a templomot.

A Szántay Lajos tervei nyomán készült helyiség a mai napig is belsőépítészeti különlegesség, hiszen a mozgatható falaknak köszönhetően külön teremként is használható, de igény esetén egybenyitható a templombelsővel.

Az 1700-as évek végén kevés református volt Aradon, az 1800-as évek elején kezdtek betelepülni más vidékekről. A reformátusok az evangélikusokkal közösen 1827-ben kezdték megszervezni a gyülekezetüket, palástközösséget is vállaltak a lelkészek, közös templomépítést is terveztek, de végül külön-külön építették meg az istenházát.

17 nevet tartalmaz a névsor •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

17 nevet tartalmaz a névsor

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A református gyülekezet működését 1829-től számítják. „Kezdetben nagyon kis közösség volt, Kisperegről vagy Gyorokról jártak ide a lelkészek, de odáig fejlődött a gyülekezet, hogy 1847-re templomot tudott építeni, egy nehéz időszakban, a forradalom küszöbén. A szabadságharc idején a templom kórházként is működött. Egyszerű, kétkezi munkások alkották a gyülekezetet, mégis gyarapodni tudtak, és ahogy gyarapodtak, mindinkább elfogadottabbakká váltak Aradon a reformátusok. Tulajdonképpen annak köszönhetően, hogy felvállalták a hitüket, a közösségüket, és fontosnak tartották, hogy templomot építsenek” – fogalmazott Vékony Zsolt.

Az Arad-belvárosi református templom •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Az Arad-belvárosi református templom

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A belvárosi egyházközségben anyakönyvezték Kazinczy Lajos honvédezredes halálát, akit 1849. október 25-én lőttek agyon a kegyetlenkedéseiről hírhedt Julius Jacob von Haynau császári-királyi táborszernagy parancsára. Kazinczy Ferenc nyelvújító hetedik és legkisebb fia – akit szoktak 14. vagy 17. aradi vértanúként is emlegetni – kivégzésének helye nem ismert, a teteme sem került elő. A református templom előterében emléktáblát avatott neki 2002 októberében az aradi Kölcsey Egyesület. Az aradi belvárosi református templomban kötött házasságot 1901. július 22-én vitéz nagybányai Horthy Miklós tengerésztiszt, ellentengernagy, később Magyarország kormányzója és az Aradhoz közeli Sofronyán születésű Purgly Magdolna Vilma Benedikta.

A tiszteletes szerint Aradon 1800-2000 református lélek él, de időközben a Mosóczy-telepen és Gájban is alakult önálló egyházközség, így a belvárosban mintegy 1100 hívet tartanak számon.

Vékony Zsolt lelkipásztor •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Vékony Zsolt lelkipásztor

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

„Sokan azt mondják, hogy kiöregedő gyülekezet, amivel nem lehet vitatkozni, mert a nagyvárosokban ez a jellemző a központi gyülekezetekre. Viszont nagyon sok a tennivaló, és nagyon sokféleképpen lehet szolgálni az idősek felé. Sok az elmagányosodott idős ember Arad betondzsungelében, és a holland testvérgyülekezetünk segítségével nekik szeretetcsomagokat állítunk össze, de a hajléktalanmissziót is újra tervezzük elindítani. Be kell vonni a fiatalokat, itt van közel a Csiky Gergely Főgimnázium, és a jövőben el tudok képzelni egy mélyebb kapcsolatot az iskolával” – sorolta a teendőket a lelkipásztor.

Ragaszkodnak református identitásukhoz •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Ragaszkodnak református identitásukhoz

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Vékony Zsolt szerint a gyülekezetben vannak vegyes házasságok, és nem csak etnikai-nyelvi vegyességek, hanem különböző felekezetűek alkotnak egy-egy családot. „Sokan ezt hátránynak tekintik, de én előnyt látok benne, mert nagyon sok mindent át lehet venni a másik felekezet értékeiből, hagyományából, örökségéből. A templomba járó hívek ragaszkodnak a református identitásukhoz, de ugyanakkor nyitottak is mások felé. Vannak közös alkalmak a katolikusokkal, és úgy vélem, hogy mind a papság, mind a hívek szintjén jó a kapcsolat a magyar egyházak között, mert elvégre ugyanannak az Istennek szolgálunk, különböző módon és formában, de ugyanazt az ügyet szolgáljuk” – mondta.

A reformáció emléknapja: október 31.

A hagyomány szerint Luther Márton Ágoston-rendi szerzetes 1517. október 31-én Wittenbergben kiszögezte a vártemplom kapujára 95 pontból álló vitairatát, amelyben közhírré tette saját álláspontját, hitet téve az egyedül hit általi üdvözülés tana mellett, és elítélve a búcsúcédulák (feloldozó levelek) árusítását. A kitűzés időpontján és tényén a tudósok évszázadokig vitatkoztak, végül is ezt az 507 évvel ezelőtti dátumot ismerték el a reformáció, vagy hitújítás kezdeteként. Ebből az alkalomból csütörtökön 10 órától az Arad-belvárosi református templomban az aradi református gyülekezetek és az aradi evangélikus-lutheránus gyülekezet közösen ünnepel, igét hirdet majd Jakab István evangélikus lelkipásztor.

2017-ben a reformáció 500. évfordulójára elhelyezett emléktábla a templom falán •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

2017-ben a reformáció 500. évfordulójára elhelyezett emléktábla a templom falán

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

„Az Isten mindenkor erre hívta az övéit és azokat is, akik, távol kerültek, hogy közeledjenek hozzá, keressék őt, hiszen az Isten erre vágyik, hogy metaláljuk, megismerjük őt. Ebben használ mindannyiunkat, akik hazatértünk hozzá vagy épp keresők vagyunk, hogy másokat is megszólítsunk és bátorítsunk arra, hogy tegyenek konkrét lépéseket az Úr felé” – fogalmazta meg a reformáció emléknapjának üzenetét Bíró Botond református lelkipásztor.

Bíró Botond és Vékony Zsolt tiszteletesek, valamint Lehoczky Ferenc, az emlékjelállítás kezdeményezője •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Bíró Botond és Vékony Zsolt tiszteletesek, valamint Lehoczky Ferenc, az emlékjelállítás kezdeményezője

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Magyarverés Kolozsváron: békés utcai felvonulást tartanak a magyar ifjúsági szervezetek

Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.

Magyarverés Kolozsváron: békés utcai felvonulást tartanak a magyar ifjúsági szervezetek
2025. április 02., szerda

Kilencéves diákját zaklathatta szexuálisan egy nagyváradi pedagógus

Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.

Kilencéves diákját zaklathatta szexuálisan egy nagyváradi pedagógus
2025. április 02., szerda

Nagyszabású terv a Maros menti sétatér felújítására a partiumi megyeszékhelyen

Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.

Nagyszabású terv a Maros menti sétatér felújítására a partiumi megyeszékhelyen
2025. április 02., szerda

Forráshiánnyal küzd Románia legrégebbi múzeuma, bezárja két egységét a szebeni Brukenthal

Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.

Forráshiánnyal küzd Románia legrégebbi múzeuma, bezárja két egységét a szebeni Brukenthal
2025. április 02., szerda

Az Arany-portán ismertette Nacsa Lőrinc az Erősödő Kárpát-medence Programot

Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.

Az Arany-portán ismertette Nacsa Lőrinc az Erősödő Kárpát-medence Programot
2025. április 02., szerda

Csoma Botond a parlament elé vitte a kolozsvári magyarverés ügyét

Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.

Csoma Botond a parlament elé vitte a kolozsvári magyarverés ügyét
2025. április 02., szerda

Rendkívül súlyos állapotban van a hegyimentő, akire medve támadt

Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.

Rendkívül súlyos állapotban van a hegyimentő, akire medve támadt
2025. április 02., szerda

Magyar fiatalokat bántalmaztak az U szurkolói Kolozsváron, az RMDSZ példás büntetést követel

Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.

Magyar fiatalokat bántalmaztak az U szurkolói Kolozsváron, az RMDSZ példás büntetést követel
2025. április 02., szerda

Showműsort csinált Piedone a fogyasztóvédelmi razziából

Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.

Showműsort csinált Piedone a fogyasztóvédelmi razziából
2025. április 02., szerda

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica

Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica