A tízéves fejlesztési terv értelmében Románia 9,8 milliárd euró értékben vásárol fegyvereket és katonai eszközöket
Közel másfél ezer aranyoslónai lakos földjének kisajátításával bővítik az aranyosgyéresi katonai légi bázist Kolozs megyében. Apjok Norbert parlamenti képviselő szerint a támaszpont fejlesztése az elmúlt időszakban észlelt légtérsértések miatt is indokolt.
2018. október 27., 08:492018. október 27., 08:49
2018. október 27., 09:082018. október 27., 09:08
Közel négyszáz hektárnyi területtel bővül az aranyosgyéresi katonai légi bázis területe, hogy helyet biztosítson annak az öt F-16-os amerikai vadászgépnek, amelyet Portugáliából szerzett be a román hadsereg, s amelyek csatlakoznak az erdélyi támaszponton állomásozó tizenkét másik géphez. A Profit.ro portál beszámolója szerint
A bővítés része az Egyesült Államok légiereje által tervbe vett fejlesztési programnak is. Az amerikaiak nemrég közölték: negyvenmillió dollárt fektetnek be Kolozsvár környékén.
Lapunk megkérdezte Apjok Norbert RMDSZ-es képviselőt, az alsóház védelmi bizottságának tagját, miért van szükség erre a bővítésre Aranyosgyéresen. „Románia geostratégiai helyzetéből adódóan, védelmi szempontból, fontos partnere a NATO-nak és az Egyesült Államoknak. Az aranyosgyéresi légi bázist jelenleg is a román és az amerikai hadsereg közösen használja, így érthető a korszerűsítése, kapacitásának növelése, működésének gazdaságossá tétele” – fogalmazott a politikus. Elmondta,
„Ezek a légtérsértések nem ritkák, az elmúlt héten is történt ilyen. Egy orosz vadászgép lépett be Románia légterébe, és így az európai légtérbe” – tette hozzá a képviselő. Apjok Norbert szerint az, hogy nemrég az amerikai fél is fejlesztést tervezett, az aranyosgyéresi támaszpont jelentőségének növekedését mutatja. „A román kormány által elrendelt fejlesztések részei annak a NATO irányába tett vállalásnak, mely szerint az ország a GDP két százalékát költi védelmi befektetésekre. Így az elmúlt évekhez képest jelentős fejlesztések következnek ebben a szektorban” – hangsúlyozta az RMDSZ képviselője.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tavaly nyáron hagyta jóvá a hadsereg felszerelésének tízéves fejlesztési tervét, amelynek értelmében Románia 9,8 milliárd euró értékben vásárol fegyvereket és katonai eszközöket. A hadsereg nyolc nagyszabású beruházási programot indít, ezek mindegyikének értéke meghaladja a százmillió eurót.
A vételár a szükséges szállítóeszközöket, lövegeket, karbantartási felszereléseket, valamint a kezelőszemélyzet kiképzésének költségét is fedezi.
A román haderőreform azt követően fordult egyenesbe, hogy Donald Trump felhívásának eleget téve Bukarestben úgy döntöttek, már 2017-től az ország össztermékének két százalékát fordítják védelemre.
Románia az utóbbi években egyre népszerűbb úti céllá vált a külföldi betegek körében, akik az alacsony árak és az egyre magasabb színvonalú orvosi szolgáltatások miatt választják az országot.
Január 10-éig szokatlanul meleg idő, majd lehűlés várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn kiadott, kéthetes előrejelzéséből.
Szerda estig elsőfokú szélriadó van érvényben az Erdélyi-szigethegységben és a Keleti-Kárpátokban, és a hegyvidékeken csapadékra is számítani kell.
Vízkereszt napján Böcskei László megyéspüspök a nagyváradi székesegyházban végezte el a vízszentelés szertartását, a hívek pedig „A remény zarándokai” feliratú, a Szentév mottójával ellátott üvegekben vihették haza a szentelt vizet.
Húsz év után sikerült visszaszereznie az alpolgármesteri tisztséget a pécskai RMDSZ-nek. Kocsik Imre lett a „befutó” az Arad megyei településen, aki szerint nagyobb önbizalmat és önbecsülést adhat a pécskai magyarságnak a siker.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
szóljon hozzá!