Nem mond le önszántából a Románia Csillaga kitüntetésről Tőkés László – válaszolta a Krónika kérdésére az EP-képviselő ügyvédje, Kincses Előd.
2013. szeptember 23., 18:412013. szeptember 23., 18:41
2013. szeptember 23., 18:422013. szeptember 23., 18:42
A marosvásárhelyi ügyvéd szerint az érdemrend visszaadása bár méltóságteljes lépés lenne, a Tőkés László elleni hadjáratot legitimizálná. „És különben is, miért adná vissza a kitüntetését, vagy miért fosztanák meg tőle? Huszonhárom év után csak nem tűnt el Tőkés Lászlónak az 1989-es forradalom játszott kulcsszerepe!” – jelentette ki a jogász, aki a napokban kapta meg az ügyvédi felhatalmazást, így ezentúl nem csak a törvényszéken, hanem a Románia Csillaga Országos Rend Becsületbírósága előtt is képviselheti védencét. A múlt héten választott testület szeptember 26-ára, csütörtök délután 4 órára, a Román Akadémia székházába várja a volt püspököt.
Első lépésként Kincses egy válaszirattal fordult a testülethez, melyben a rend működési szabályzatát és Corina Creţu, a kitüntetés visszavonását szorgalmazó szociál-demokrata politikus írásos beadványát igényli tanulmányozás véget. Az első okirat a tegnap esti lapzártánk előtt érkezett meg; kiderült, hogy Tőkés ellen nem egy, hanem tíz külön feljelentést iktattak, mindeniket ugyanazzal a szöveggel, de más-más aláírással. Az ügyvéd már egy válasziratot is előkészített, melyben rámutat, hogy a Becsületbíróság múlt heti létrehozása számos formai hiba miatt semmissé nyilvánítható. Kincses Előd négy pontban fogalmazta meg kifogásait, leszögezve: a közgyűlés, melyen a tagság mindössze 17,7 százaléka volt jelen, nem volt határozatképes, azáltal, hogy a szavazatszámláló bizottság vezetőjévé vált, a feljelentő Creţu összeférhetetlenné vált, a Becsületbíróságba kizárólag baloldali politikusokat választottak, akik előre véleményt nyilvánítottak Tőkésről, ezzel megsértve a döntéshozó függetlenségének az elvét. Mi több, két tag, Gabriela Vrânceanu-Firea és Ecaterina Andronescu Tőkés feljelentői között vannak, így ők is összeférhetetlenné váltak. Továbbá a közgyűlést egy olyan személy vezette – Gheorghe Anghelescu elnöki tanácsos –, aki nem tagja a testületnek, mutatott rá az ügyvéd.
Kincses Előd ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a Románia Csillaga Országos Rend alapszabályzata szerint elsősorban azoktól vonható meg a kitüntetés, akiket a törvényszék jogerősen elítélt. A 630 tag közül tizenegyen vannak ebben a helyzetben, köztük a korrupciós ügyekbe bonyolódott és az államnak tetemes kárt okozó Adrian Năstase, Dumitru Cioflină, Eugen Bădălan, Ionel Manţog és Cristian Anghel.
Mint ismeretes, Victor Ponta javaslatára Creţu Tőkésnek azon kijelentése miatt kezdeményezte az érdemrend visszavonását, hogy Magyarország vállaljon védhatalmi státuszt Erdély felett. „Csakhogy a román sajtó, tévedésből vagy rosszindulatból helytelenül protectorat-ként fordította, holott az egészen mást jelent. Tőkés olyan védhatalmi státuszról beszélt, mint amilyent Olaszország és Ausztria vállalt 1947-ben Dél-Tirol fölött, amely azóta virágzó térségé nőtte ki magát” – mutatott rá Kincses. Az ügyvéd szerint az sem érv, hogy Tőkés László nyilatkozatai sértik az alkotmány első cikkelyét, mert ilyen alapon bárkit meg lehetne büntetni, aki a köztársasági rend helyett a monarchia visszaállítását követeli.
Éppen ezért emlékeztetett Victor Ponta válasziratára, melyet alperesi minőségében a kormányfő éppen a Tőkés elleni rágalmazási perben hoz fel mentségéül. „A Tőkést lehorthystázó Ponta azzal védekezett, hogy a sokkoló véleményeket is el kell tűrni. Nos, fordított esetben már más a helyzet?” – tette fel a költői kérdést Kincses Előd, megjegyezvén, hogy a történelem megismétli önmagát, hisz huszonhárom esztendővel ezelőtt, ’89 őszén a Ceuşescu-rezsim ellen védte az akkori temesvári papot, most pedig egy posztkommunista, de ugyanolyan magyarellenes rendszer ellen képviseli Tőkés Lászlót.
Huszonharmadik alkalommal rendezték meg Zilahon a Költészet Tavasza nemzetközi versfesztivált, amely mára nemcsak a város, hanem az egész térség egyik legfontosabb kulturális eseményévé vált.
A korábbi évektől eltérően idén már május közepétől járható lesz a Transzfogaras.
Újabb autópálya-szakasz építése kezdődhet meg Erdélyben: a közlekedési és infrastrukturális minisztérium kiadta az építési engedélyt a Nagyszeben és Fogaras közötti A13-as jelzésű autópálya 2. szakaszára, amely Feleket köti össze Alsóárpással.
Bővül a Brassó–Budapest légi összeköttetés – közölte szerdán a közösségi oldalon Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke.
A május 5–11. közötti európai összehangolt közlekedésrendészeti akció keretében Romániában is elsősorban a tehergépjárművek és autóbuszok, valamint vezetőik ellenőrzését végzi a rendőrség, tájékoztat a Szilágy megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Hosszú ideig a tbc volt a tüdőgyógyászok által leggyakrabban kezelt betegség, mára más légzőszervi panaszok terjedtek el. Videós sorozatunk újabb részében dr. Székely Sándor szilágysági tüdőgyógyásszal beszélgettünk.
Bírósági úton érte el a diszkrimináció miatti panaszok egyszerűbb jelentését a Székely Figyelő Alapítvány, amely szerint a panaszosoknak a jövőben nem kell az elkövető lakcímét is tudni a diszkriminációellenes tanácshoz benyújtott panaszuk elbírálásához.
Erdély és Kolozsvár első barokk stílusú templomát, az 1718–1724 között épült, korábban jezsuita, ma piarista vagy akadémiai, egyetemi templomként is ismert istenházát ünneplik Kolozsváron május 13-án.
A mezőgazdasági termelők május 12-től egy héten keresztül igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a traktorok roncsprogramja keretében – tájékoztatott kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
A kolozsvári BBTE Szenátusa a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar felterjesztésére Socius Excellentia Meritorum díjjal köszönte meg Főtiszteletű Kató Bélának az egyetemért folytatott tevékenységét.
szóljon hozzá!