Kilátástalanabbá vált a harc a tüdőrákkal járványhelyzetben

Fontos volna, hogy a betegek eljussanak szakvizsgálatokra •  Fotó: Haáz Vince

Fontos volna, hogy a betegek eljussanak szakvizsgálatokra

Fotó: Haáz Vince

Óránként egy ember halálát okozza tüdőrák Romániában, a koronavírus pedig csak ront a túlélési esélyeken. Dr. Pályi-Kiss Emőke kolozsvári onkológust a daganatos megbetegedés súlyosságáról, megelőzési, kezelési lehetőségeiről, illetve a pandémia okozta nehezítő körülményekről faggattuk.

Simó Helga

2021. november 05., 08:172021. november 05., 08:17

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) nemrég közölt adatai szerint óránként öt romániai hal meg rákbetegség miatt, ezek közül pedig egy beteg tüdőrákban: tavaly az országban csaknem 50 ezren haltak meg valamilyen rákbetegség miatt, és a halálesetek 20 százalékát tüdőrák okozta. Utóbbi az a súlyos daganatos megbetegedés, amelyben szenvedők között a legmagasabb az elhalálozási arány. Közben világszerte évente 1,8 millió ember halálát okozza ez a fajta betegség. A lesújtó adatok láttán Dr. Pályi-Kiss Emőke kolozsvári onkológust kérdeztük a kiváltó okokról, arról, hogy mennyire nehezítette meg a tüdőrákban szenvedők diagnosztizálását és kezelését a koronavírus-járvány, illetve hogy van-e valamiféle kiút.

Későn jelentkező tünetek, a szűrés hiánya

Pályi-Kiss Emőke lapunk megkeresésére elmondta, több tényező is közrejátszik abban, hogy a tüdőrákban elhunytak száma ilyen magas országszerte és világviszonylatban is. Ugyanis ez a kór sok esetben alattomos, tünetek nélkül növekszik, amikor pedig a szimptómák megjelennek – a szűnni nem akaró vagy megváltozott köhögés, véres köpet, légszomj, kellemetlen mellkasi fájdalom, rekedtség –, gyakran annyira előrehaladott stádiumban van a betegség, hogy már nem műthető.

A szakember hozzátette, egy másik közrejátszó tényező a szűrés hiánya, amely jelen pillanatban a rendszeresen dohányzóknak javasolt – ez évi egy, alacsony dózisú CT-ből, azaz komputertomográfiából áll.

Erre viszont nincsen egészségügyileg támogatott program, mint például a méhnyakrákszűrésre. Így sokan nem tudnak erről a lehetőségről, vagy nehezen élnek vele. „Mint tudjuk, a dohányzás egyik fő okozója a tüdőrák kialakulásának, körülbelül az esetek 80 százalékáért felelős. A dohányzás káros hatásairól szóló felvilágosítás, a betegségről szóló információk terjesztése fontos szerepet játszik a megelőzésben” – hangsúlyozta az orvos.

Ráadásul az aktuális koronavírus-helyzet jelentősen megnehezítette a betegség diagnosztizálásának a lehetőségét, ugyanis sokan félelemből, bizonytalanságból nem fordulnak orvoshoz vagy késve teszik ezt.

Rontja a helyzetet az is, hogy sok tüdőosztály átalakult Covid-részleggé, megnehezítve azoknak a szakorvosi ellátását, akik más egészségügyi problémákban szenvednek, mint például daganatos betegségekben.

Dr. Pályi-Kiss Emőke kolozsvári onkológus •  Fotó: Medimages.ro Galéria

Dr. Pályi-Kiss Emőke kolozsvári onkológus

Fotó: Medimages.ro

Nem túl biztatók a túlélési arányok

A romániai krónikus betegek szervezetei koalíciójának (COPAC) közleménye szerint a kezdetleges stádiumban felfedezett tüdőrák túlélése 80 százalék körül van. A szakember véleménye azonban ettől eltérő: jóindulattal is csak körülbelül 60 százalék a túlélési arány. „A tüdőrák egy nagyon agresszív betegség, ezért is könnyebb lenne megelőzni, kiszűrni, mint utólag kezelni.

Idézet
Az időben diagnosztizált tüdődaganatnak az ötéves általános túlélési aránya megközelítőleg 60%. Nem tűnik soknak, és gondoljunk csak bele, minél előrehaladottabb a betegség, annál alacsonyabb a túlélési arány. Ezért is fontos a mihamarabbi felfedezés és kezelése”

– figyelmeztetett a szakorvos.

Egyébként a COPAC szerint 2020-ban, a világjárvány közepette, a különböző típusú rákok diagnosztizálása körülbelül 40 százalékkal csökkent, és becslések szerint ez az arány még tovább apad a járvány negyedik hullámának hatására. A kolozsvári onkológus ennek kapcsán a Krónikának kifejtette, a félelem, bizonytalanság közrejátszik abban, hogy sok beteg halasztja az orvoslátogatást, amely egy daganat esetében rengeteget számít. Minden elhalasztott nap, hét csak nehezíti a túlélést. Akárcsak az, hogy a nem Covidban szenvedők nehezebben jutnak orvosi segítséghez. Ugyanakkor Pályi-Kiss Emőke fontosnak tartotta megjegyezni, bár a koronavírus-helyzet kihatott a betegellátásra, az onkológiai kezelések többnyire nem álltak le.

A szakember arra is kitért, hogy szerinte hogyan lehetne orvosolni ezt a problémát. Úgy véli,

fontos volna, hogy a betegek eljussanak szakvizsgálatokra. Ebben fontos szerepet játszhatnak a háziorvosok, akik ki tudják szűrni azokat, akiknek további vizsgálatokra van szükségük.

Ehhez megfelelő informálás és figyelemfelhívás szükséges, illetve a szakrendelők nyitvatartása, hozzáférhetősége.

Ritkult az orvos-beteg találkozás

Mindent összevetve a koronavírus jelentős változásokat hozott az onkológián, számos dolog megváltozott az elmúlt másfél-két évben. A kezelések legnagyobb része ment tovább, egyes helyeken azonban a sebészeti beavatkozásokat el kellett halasztaniuk.

Kialakult a telemedicina, azaz a távorvoslás, amely segítette és a mai napig segíti a betegeket, hogy folytathassák kezelésüket anélkül, hogy fizikálisan is megjelenjenek az onkológiai osztályokon.

„Persze ez nem minden esetben alkalmazható, többnyire a receptes kezelésekre érvényes, viszont nagyon nagy segítség a betegeknek. Egyes kezeléseket, amelyeket két- vagy háromhetes rendszerességgel kellett kapniuk a betegeknek, megkaphatták négy-, illetve hathetente. Különösen az immunterápiában részesülőkre érvényes ez az új helyzet. Azonban a változások érintették a kontrollra járó betegeket is, azokat, akik már túlestek a kezeléseken, ugyanis ritkultak számukra is az orvosi vizitek” – számolt be az onkológus.

Hozzátette, mindezen változások célja, hogy redukálják a betegek mozgását, utazását, csökkentvén a koronavírus-fertőzés veszélyét. Ezek azonban csak azokban az esetekben alkalmazhatók, amelyekben nem kompromittálják a betegség szerencsés kimenetelét, a kezelés hatékonyságát.

Mindazonáltal ezeknek a változásoknak lett egy kellemetlen következménye is: ritkult az orvos-beteg találkozás, a klinikai vizsgálatok háttérbe szorultak.

Emellett sok esetben a kapcsolattartás a telefonos kommunikációra alapszik, amely olykor problémás: az orvost nehéz elérni vagy nincs ideje, amely elégedetlenséghez, bizonytalansághoz vezethet. Másrészről viszont az orvosokon, egészségügyi személyzeten is nagy a nyomás ebben a szokatlan, pandémia teremtette helyzetben.

Vizsgálatok kellenek. A tüdőrák az egyik olyan betegség, amelynek nagyon sokszor hasonló tünetei vannak, mint a Covid-19-nek •  Fotó: 123RF Galéria

Vizsgálatok kellenek. A tüdőrák az egyik olyan betegség, amelynek nagyon sokszor hasonló tünetei vannak, mint a Covid-19-nek

Fotó: 123RF

Koronavírus vagy tüdőrák? Csak vizsgálat után derül ki

A krónikus betegek szervezeteinek koalíciója egyébként arra is felhívta a figyelmet, hogy a tüdőrák az egyik olyan betegség, amelynek nagyon sokszor hasonló tünetei vannak, mint a Covid-19-nek.

A két betegség megkülönböztetéséről szólva a szakorvos kifejtette, csak a kivizsgálások tudják tisztázni, milyen betegséggel állnak szemben.

„A CT, vagyis a komputertomográfia meg tudja állapítani, hogy egy daganat gyanúja áll fenn vagy egy fertőzésé. Ehhez hozzáadódnak a laborvizsgálatok, illetve a bronhoszkópia, vagyis a légutak tükrözése, amely során biopsziát, azaz mintát lehet venni a gyanús elváltozásból, a szövettani eredmény pedig konkrétan megállapítja, hogy rosszindulatú az elváltozás vagy sem” – vázolta Pályi-Kiss Emőke.

A diagnosztika nagyon fontos a betegség megállapításában. Ezért is fontos, hogy ha bármilyen gyanúja merül fel akár egy tüdődaganatnak, akár egy fertőzésnek, nem kell halogatni ennek kivizsgálását. Modern eszközök állnak rendelkezésünkre egy korrekt és komplett diagnózis felállításában, amely elengedhetetlen a megfelelő kezelés kiválasztásában – szögezte le a kolozsvári onkológus.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re

Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re
Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re
2024. október 31., csütörtök

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re

2024. október 31., csütörtök

Kanadában értesült az erdélyi medveszakértő, hogy ott miként tartják távol a nagyvadat

Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.

Kanadában értesült az erdélyi medveszakértő, hogy ott miként tartják távol a nagyvadat
2024. október 31., csütörtök

Erdélyi és partiumi megyében is okozott halált a nyugat-nílusi vírus

Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Erdélyi és partiumi megyében is okozott halált a nyugat-nílusi vírus
2024. október 31., csütörtök

Ötből egy adófizető tartozik az önkormányzatnak a Maros-parti megyeszékhelyen

Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.

Ötből egy adófizető tartozik az önkormányzatnak a Maros-parti megyeszékhelyen
2024. október 31., csütörtök

Lecsapott az európai „farkas” a csobánok erdélyi királyára

Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.

Lecsapott az európai „farkas” a csobánok erdélyi királyára
2024. október 31., csütörtök

A presbiter, aki „meggyónta” Tőkés Lászlónak, hogy róla jelent a Securitaténak (Első rész)

Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.

A presbiter, aki „meggyónta” Tőkés Lászlónak, hogy róla jelent a Securitaténak (Első rész)
2024. október 30., szerda

Kallós Zoltán, valamint prímások, népzenekutatók sírja előtt tisztelegnek muzsikával a Házsongárdban

Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.

Kallós Zoltán, valamint prímások, népzenekutatók sírja előtt tisztelegnek muzsikával a Házsongárdban
2024. október 30., szerda

Egy hívás vagy SMS: tartós élelmiszerekkel segíthetünk a rászorulókon

Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.

Egy hívás vagy SMS: tartós élelmiszerekkel segíthetünk a rászorulókon
2024. október 30., szerda

Új külföldi célpontokra indít járatokat Kolozsvárról is a WizzAir a most kezdődő téli szezonban

Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.

Új külföldi célpontokra indít járatokat Kolozsvárról is a WizzAir a most kezdődő téli szezonban
2024. október 30., szerda

Második világháborús, működőképes tüzérségi bombát találtak Nagyvárad közelében

A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.

Második világháborús, működőképes tüzérségi bombát találtak Nagyvárad közelében