Lemondásra szólította fel Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettest és Király András oktatásügyi államtitkárt az Erdélyi Magyar Néppárt a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE) kialakult román–magyar konfliktus miatt. A marosvásárhelyi táblabíróság közben hétfőn jogerős ítéletben utasította el azt a keresetet, amelyben erdélyi magyar civil és politikai szervezetek a MOGYE szerkezetét leíró chartát kifogásolták.
Lemondásra szólította fel Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettest és Király András oktatásügyi államtitkárt az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE) kialakult helyzet miatt.
Zakariás Zoltán, az EMNP választmányának elnöke hétfői kolozsvári sajtótájékoztatóján felszólította az erdélyi magyar közösséget, hogy a leghatározottabb formában fejezze ki szolidaritását a MOGYE lemondott magyar professzoraival. Úgy vélte, nem az egyetem magyar vezetőinek kellett volna lemondaniuk az intézményben kialakult helyzet miatt.
Emlékeztetett, a felsőoktatási intézmény magyar rektorhelyettese, Szilágyi Tibor és két dékánhelyettese, Frigy Attila és Sipos Emese pénteken nyújtotta be lemondását, miután Mihnea Costoiu felsőoktatásért felelős miniszter sem tudta rávenni az egyetem román vezetését arra, hogy hozzák létre a magyar főtanszékeket az oktatási intézményben.
Határidő: a tanév vége
A magyar tagozat számára bizonyos fokú önállóságot biztosító főtanszékek megalakítására hat hónapos határidőt írt elő a 2011 elején életbe lépett oktatási törvény – hívta fel a figyelmet Zakariás Zoltán. Hozzátette, a törvény alkalmazását az illetékes miniszter cinkosságával halogatja az egyetem román vezetősége.
Álláspontja szerint a halogatás azt jelzi, az RMDSZ részvételével működő bukaresti kormányban nincs meg a politikai akarat a törvény betartatására. Zakariás Zoltán kijelentette, Kelemen Hunornak és Király Andrásnak „záros határidőn belül”, a tanév végéig távoznia kellene tisztségéből.
Elmondta, minden egyes új tanévnek, amelyet a törvény megkerülésével kezdenek el az egyetemen, a magyar orvosképzés látja a kárát. Megjegyezte, míg az egyetemen a diákok 41 százaléka tanul magyarul, a magyar oktatók aránya 27 százalékra csökkent, és az önálló magyar egyetemi struktúrák hiánya ellehetetleníti a magyar tanerőhiány pótlását.
Az EMNP választmányi elnöke szerint a bukaresti politikai akaratot az RMDSZ politikusainak a hangsúlyos fellépése, a civil társadalom nyomása és az egyetem magyar tagozatának fokozott tiltakozása változtathatja meg. A politikus emlékeztetett arra, hogy 1990-ben a MOGYE diákszervezete alelnökeként maga is részt vett az egyetemen zajló akkori tiltakozások szervezésében.
Hozzátette, az elmúlt 24 évben a problémák lényege nem változott az egyetemen. A Krónika kérdésre Zakariás Zoltán elmondta: elképzelhető, hogy akár bírósági határozattal is kikényszeríthető a magyar főtanszékek létrehozása. Hozzáfűzte: ezt a lehetőséget ezután vizsgálják meg, hiszen a MOGYE magyar oktatói korábban úgy döntöttek, nem folyamodnak más eszközökhöz, amíg békés tárgyalás útján is el lehet érni a célt.
A bíróság szerint törvényes a charta
Eközben a marosvásárhelyi táblabíróság jogerős ítéletben utasította el azt a keresetet, amelyben erdélyi magyar civil és politikai szervezetek a MOGYE szerkezetét leíró egyetemi chartát kifogásolták.
A táblabíróság elutasította a panaszosoknak azt az állítását, hogy az egyetemi charta semmibe veszi a 2011-es oktatási törvény előírásait. Az április 23-án kimondott ítéletet hétfőn közleményben üdvözölte az egyetem vezetése. Amint a törvényszék honlapján közölt végzésből kitűnik, az ügyben ítélkező három bíró közül az egyik különvéleményt fogalmazott meg.
Az egyetem közleménye szerint – más, korábbi ítéletekhez hasonlóan – ez az ítélet is azt igazolja, hogy a charta alapján szerveződő magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés a törvényes keretek tiszteletben tartásával zajlik a marosvásárhelyi intézményben.
Az egyetem vezetése szerint immár a magyar tagozat vezetőinek a lemondását sem lehet törvényszegés elleni tiltakozásnak tekinteni. Az csupán „egyes sajátos kitételek nem teljes megvalósulása elleni” tiltakozás. Az egyetem vezetése arra kérte a tisztségeikből lemondott magyar vezetőket, hogy vizsgálják felül döntésüket, hiszen az elkövetkező időszakban a 2014/2015-ös tanévre és a magyar tagozatra vonatkozó fontos döntéseket kell meghozni.
Az egyetemi chartát a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület (RMOGYKE) támadta meg 2011-ben a bíróságon. A perbe valamennyi romániai magyar párt és politikai szervezet, valamint a MOGYE magyar diákszervezete is belépett a felperes oldalán.
„Ez az ítélet teljes mértékben semmibe veszi a tanügyi törvény vonatkozó rendelkezéseit” – mondta az MTI-nek Kincses Előd, a RMOGYKE ügyvédje. Kincses arra emlékeztetett, hogy 2011-ben Daniel Funeriu akkori oktatásügyi miniszter is megtagadta a charta jóváhagyását.
Egyébként éppen két évvel ezelőtt, 2012. április 27-én idézte elő a Mihai-Răzvan Ugureanu vezette kormány bukását az egyetemen kialakult helyzet rendezési kísérlete. A jelenlegi miniszterelnök, Victor Ponta vezette ellenzék azért nyújtotta be a kormány megbuktatását célzó, a parlament által megszavazott bizalmatlansági indítványt, mert a kabinet korábban rendeletet fogadott el a MOGYE magyar karainak létrehozásáról.
Szórólapok a vásárhelyi megbékélésért
Lehangolja a Megbékélésre való felhívás című szórólap szerzőit és terjesztőit mindaz, ami erőfeszítéseik ellenére a múlt héten történt a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE).
Jeremiás László vállalkozó, a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület (RMOGYKE) állandó támogatója elmondta, kezdeményezésére húsvét előtt mintegy húszezer marosvásárhelyi postaládába tettek be román nyelvű szórólapot, melyen arra kérték a város román és magyar lakóit, hogy azért imádkozzanak, hogy Marosvásárhelyen ismét a szeretet uralkodjék, hogy az orvosi egyetem és az önkormányzat illetékesei az együttműködés jegyében dolgozzanak a helyi közösségért.
„Szerettük volna azt hinni, hogy felhívásunkkal sikerül meghatni az istenhívő embereket. Bár a felhívásunkat Leonard Azamfirei rektor úrnak is elküldtük, sajnos föl sem figyelt rá. Elkeserítő az eredmény, de nem adjuk fel: pünkösd előtt ismét a városlakókhoz és a település meg az egyetem életét irányító személyekhez fordulunk” – mondta Jeremiás László.
A közúti beruházásokért felelős társaság (CNIR) szerdán kiadta a megbízást az észak-erdélyi autópálya (A3) Bisztraterebes és Bihar közötti szakasza kivitelezésének elindítására.
Antiszemita és rasszista jelszavakat festettek az egyik aradi zsidó temető sírköveire, néhányat közülük meg is rongáltak aradi és borosjenői illetőségi fiatalok, akiket őrizetbe vett a rendőrség.
Egy feltételezhetően a Maros folyóba esett férfit keresnek Maroshévízen – közölte szerdán a katasztrófavédelem.
Tricentenáriumát ünnepelte a kolozsvári piarista (egykori jezsuita) templom május 13-án, kedden délután.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!