Alaposan lehűl az idő Erdélyben szombat éjjeltől
Fotó: Haáz Vince
Sárga jelzésű figyelmeztetést bocsátottak ki szombaton reggel a meteorológusok Erdély számos vidékére, ahol bőséges esőzésekre, helyenként viharokra kell számítani.
2024. szeptember 28., 11:132024. szeptember 28., 11:13
2024. szeptember 28., 14:492024. szeptember 28., 14:49
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) által kibocsátott vészjelzés tizenkét megyére vonatkozik a Bánságban, a Partiumban és Erdély nyugati felében. Szombaton délutántól vasárnap reggelig csapadékra, záporra-zivatarra, viharos időjárásra, erős szélre kell felkészülni.
Helyenként jégeső, heves viharok is kialakulhatnak. A lehulló csapadék mennyisége 20-25 liter, helyenként 30-40 liter lesz négyzetméterenként. Az érintett megyék: Szatmár, Máramaros, Szilágy, Bihar, Kolozs, Arad, Fehér, Temes, Hunyad, Krassó-Szörény, illetve részben Mehedinţi és Gorj.
Vasárnap 20 órától hétfőn 10 óráig heves esőzések és viharok miatti narancssárga jelzésű riasztás lesz érvényben Moldvában, Dobrudzsában, Munténia keleti felében, illetve Erdély keleti és délkeleti részében. Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombaton kibocsátott figyelmeztető előrejelzése szerint az érintett régiókban felhőszakadások várhatók, a lehulló csapadék mennyisége 40-60 liter, helyenként több mint 70 liter lesz négyzetméterenként. A szél sebessége elérheti a 70-85 kilométert óránként.
Az érintett megyék: Botoşani, Suceava, Iaşi, Neamţ, Vaslui, Bákó, Galac, Vrancea, Buzău, Brăila, Hargita, Kovászna, Brassó, Prahova, Ilfov, Ialomiţa Călăraşi, Tulcea, Konstanca és a főváros. Szintén vasárnap 20 órától hétfőn 10 óráig sárga jelzésű riasztás lesz érvényben Olténia legnagyobb részében, Munténia nyugati régióiban és helyenként Erdélyben. A lehulló csapadék mennyisége a 25-40 litert, a szél sebessége pedig a 45-65 kilométert óránként.
A hegyekben, főként a Keleti-Kárpátokban 1700 méter fölött havas esőre és havazásra is számítani lehet. Az érintett megyék: Beszterce-Naszód, Maros, Szeben, Gorj, Vâlcea, Argeş, Dâmboviţa, Dolj, Olt, Teleorman és Giurgiu.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet ugyanakkor első- és másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el Dobrudzsa folyóira, illetve a Visó, Iza, Túr, Szamos, Kraszna, Berettyó, Sebes-Körös, Fekete-Körös, Fehér-Körös, Maros, Béga, Temes, Zsilt, Olt, Călmăţui, Vedea, Argeş, Ialomiţa, Bahlui, Szeret, Prut és Bârlad vízgyűjtő területére szombat 18 órától hétfő éjfélig.
Mint arról beszámoltunk, a meteorológusok már napokkal ezelőtt felhívták a lakosság figyelmét, hogy közel 20 fokkal zuhan a hőmérséklet vasárnap az országban, és nagyon sok csapadékra kell számítani. Vasárnap az addigi 34 Celsius-fokról mindössze 15 fokra hűl le az idő Erdélyben, a legtöbb esőre ugyanakkor a Kárpátokon túli vidékeken, Olténiában, Havasalföldön, valamint a Keleti-Kárpátok és a Kárpát-kanyar vidékén kell számítani. Szombaton a nap nagy részében országszerte meleg lesz, Románia déli megyéiben 33-34 Celsius-fokra is felkúszik a hőmérő higanyszála.
Közel húsz fokkal zuhan a hőmérséklet vasárnap az országban, és nagyon sok csapadékra kell számítani – figyelmeztetett csütörtökön délután az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vezetője.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!