Rossz vadgazdák. Borboly Csaba szerint elsősorban széles körű megelőzési intézkedéseket kellene foganatosítani
Fotó: Haáz Vince
A környezetvédők kilövési kvótaként kezelik a szakminisztérium által közvitára bocsátott, a nagyvadakat érintő beavatkozási keretszámokat, és hevesen tiltakoznak ellene. Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök szerint a meghatározott számú medve és farkas befogásáról, elszállításáról vagy kilövéséről szóló újabb rendelettel a tárca folytatja „struccpolitikáját”, nem segíti elő az észszerű és szakszerű vadgazdálkodást.
2019. június 20., 16:192019. június 20., 16:19
2019. június 20., 16:262019. június 20., 16:26
Közvitára bocsátotta a környezetvédelmi tárca a 140 barnamedvét és 94 farkast érintő beavatkozási kvótáról szóló miniszteri rendeletet. A környezetvédők pár nap alatt több tízezer tiltakozó aláírást gyűjtöttek. Ugyanakkor Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök szerint ez is csak egy „látszatintézkedés”. A közvitára bocsátott rendeletben Grațiela Leocadia Gavrilescu környezetvédelmi miniszter azzal érvel, hogy
Ám a magyarázat nem hatotta meg a „zöldeket”: az Agent Green környezetvédelmi civil szervezet internetes aláírásgyűjtést indított a rendelet ellen tiltakozva. Eddig csaknem 50 ezren írták alá a petíciót, amely kilövési kvótaként kezeli a beavatkozási tervben szereplő számokat. A civilek június 26-ra személyes találkozó kértek a minisztertől, amelyen átnyújtanák a tiltakozó beadványt, és ismertetnék a rendelettel kapcsolatos kifogásaikat. A civilek szerint a veszélyes medvék problémáját minden esetben külön kell elemezni, nem a kilövési kvóta jelenti a megoldást. Szerintük
Arra hivatkoznak, hogy senki nem ismeri a barnamedve- és a farkaspopuláció valós létszámát – szerintük a számok, amelyekre a beavatkozási kvótát alapozzák, túl optimisták.
A korábbi rendelet új fejezete
A környezetvédelmi minisztérium közvitára bocsátott rendelete nem újdonság: a 2017-ben kiadott, eddig érvényben levő miniszteri rendelet „folytatása”, amely a beavatkozási keretre vonatkozik: legyen szó a vad befogásáról, elszállításáról vagy kilövéséről – pontosított megkeresésünkre Borboly Csaba. A Hargita Megyei Tanács elnöke rámutatott,
„Ilyen szempontból a rendelet fontos, de nem hoz különösebb változást az eddigiekhez képest. Továbbra is fenntartom, hogy az ember és a nagyragadozók közötti konfliktus egy összetett probléma, amelyre csak számos szakterület bevonásával lehet megoldást találni, és megelőző intézkedések bevezetésére van szükség” – szögezte le az RMDSZ politikusa.
Véleménye szerint azokban az esetekben, amikor megkérdőjelezhetetlen a vad veszélyes viselkedése, valóban gyors beavatkozásra van szükség, ám a környezetvédelmi minisztériumnak elsősorban széles körű megelőzési intézkedéseket kellene foganatosítania. Emlékeztetett, a témában kidolgozott akcióterv is tartalmazza, hogy azokban a térségekben, ahol kiugróan magas a medvék száma, tudományosan megalapozott és ellenőrizhető módon bevezetett megelőzési kvótára van szükség: vagyis hogy piramisszerűen minden korosztályból „kivonjanak” egyedeket. „Észszerű és szakszerű vadgazdálkodásra van szükség. Ezért támogatjuk a Szent István Egyetem vadgazda szakának tevékenységét, kutatásokat, elemzéseket végzünk, létrehoztuk a Hargita megyei tájgazdálkodási munkacsoportot, mert további pénzforrásokra és megoldásokra van szükség” – részletezte Borboly Csaba.
Elfogadható együttélési szintet kell „beállítani”
A megyeelnök szerint a kormány nem teszi a dolgát, az erdészeti és a mezőgazdasági minisztériumok nem hívják le az elérhető európai uniós forrásokat, a környezetvédelmi minisztérium pedig „struccpolitikát folytat, és leáll a látszatintézkedéseknél”, holott már az Európai Unió ingerküszöbét is elérte a probléma. Nálunk nem az a gond, mint Nyugat-Európában, ahol gyakorlatilag kiirtották a ragadozókat, hanem éppen ellenkezőleg: folyamatosan növekszik a létszám, és elfogadható együttélési szintet kell „beállítani” – hangsúlyozta Borboly Csaba. Szerinte a témakör összetett, de nem lehetetlen a megoldás, Hargita megye pedig az egyik legérintettebb terület, ezért tartják kiemelkedően fontosnak a megelőzést.
A Mezőségen „nincs mit keresnie” a medvének
Hétvégére kiderül, hogy becslések szerint hány medve él jelenleg Maros megye területén. Ábrán Péter, a Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség biodiverzitásért felelős szakembere a Székelyhonnak elmondta, hogy a vadszámlálási adatokat június 20-ig kell összesíteni és továbbítani a szakminisztériumhoz. A tavalyi adatok tükrében nyilvánvaló, hogy az optimális létszámnál, azaz mintegy 300 példánynál jóval több nagyvad él Maros megyében, akár ennek háromszorosa is. Ábrán Péter szerint a pontos számadatok ismerete nélkül is kijelenthető, hogy a Mezőségen és a dombvidéken nincs mit keresnie nagyvadnak: véleménye szerint azokat a példányokat, amelyek ott élnek – olyan területeken, amely nem az ő életterük –, el kell szállítani, vagy ki kell lőni. Maros megyében idén két medve kilövését engedélyezték, és további 11 kérés nyújtottak be, utóbbiakra egyelőre nem érkezett válasz. Napi szinten 4-5 írásos panasz érkezik a medve által okozott rongálásokról, károkról. Ezeket rendszerint felmérik a helyszínen. Tavaly több mint kétszáz, a medve által okozott kártérítési iratcsomót állítottak össze, ezekben egyenként legalább 1200–1500 lejes károkat állapítottak meg.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
2 hozzászólás