Merre menjünk? Akár magyar állami óvodai csoportok is veszélybe kerülhetnek a magánovik hirtelen térnyerésével
Fotó: Haáz Vince
Többéves munka, számtalan szakértői véleményezés, egyetlen ellenszavazat a döntéshozó képviselőházban, és sok-sok jó szándék jellemzi a Szabó Ödön RMDSZ-es parlamenti képviselő által kezdeményezett, már életbe lépett törvényt, amely révén a cégek megtéríthetik alkalmazottaik bölcsődei és óvodai költségeit, miközben a vállalkozás is jól jár, hiszen leírhatja adójából az összeget. Csakhogy számos nem várt, veszélyes következménye lehet a jogszabálynak, amely nehezen vagy egyáltalán nem alkalmazható állami óvodák esetében. Ez pedig jelentős egyensúlyvesztést, torzulást okozhat a romániai korai oktatásban.
2021. február 24., 16:152021. február 24., 16:15
Eredetileg kisgyermekes szülőkön akar segíteni az a törvény, amely révén a cégek megtéríthetik alkalmazottaik bölcsődei és óvodai költségeit, a munkaadók pedig leírhatják adójukból az összeget. Azonban a Szabó Ödön RMDSZ-es parlamenti képviselő által kezdeményezett jogszabály jelenlegi formája olyan veszélyeket hordoz magában, amelyek jelentős torzulásokat idézhetnek elő a korai oktatásban.
Hiszen köztudott, hogy rengeteg állami intézményben áldatlan állapotok uralkodnak, a szülők pedig rendszeresen pénzt gyűjtenek. Nemcsak étkezésre, kirándulásokra, bábelőadásokra, karácsonyi csomagokra, hanem fogyóeszközök vásárlására is, de az sem ritka, hogy „feketén” dadust, egészségügyi asszisztenst vagy takarítónőt fizetnek, illetve olyanról is olvasni-hallani lehet, hogy ágyakat, elektromos berendezéseket, játszótéri elemeket is vesznek.
A 2020/239-es számú, az adótörvénykönyvet módosító törvény tavaly novemberben jelent meg a Hivatalos Közlönyben. Szabó Ödön akkori sajtótájékoztatóján jelezte, hogy oktatási szakemberekkel és a vállalkozói szféra képviselőivel egyeztetve még 2018-ban terjesztette a törvényhozás elé a módosító indítványt.
A jogszabály szerint az adófizető munkáltató leírhatja nyereségadójából az alkalmazottai bölcsődés vagy óvodás korú gyermekei után fizetett költségeket, gyermekenként havonta legfeljebb 1500 lej értékben. Ha a vállalkozás profitadója kevesebb ennél az összegnél, akkor a fennmaradó rész leírható a személyi jövedelemadóból, a társadalombiztosítási hozzájárulásból, az áfából vagy a jövedéki adóból. Az alkalmazás példájaként Szabó Ödön ismertette: az apuka vagy anyuka leadja a munkahelyén a következő havi bölcsődei díj számláját, és ezzel az összeggel kevesebb lesz a cég által fizetendő profitadó, a munkavállalónak pedig „valamilyen módon” visszatérítik a kifizetett díjat.
A törvény életbe lépett és alkalmazható, és egyes cégek már fel is kínálták alkalmazottaiknak a lehetőséget. Főként a nagyobb, multinacionális vállalkozások, azok, amelyek nagy versenyt vívnak a munkaerőért, és emiatt számos „bónuszt” kínálnak munkavállalóiknak, és minden törvény adta lehetőséget kihasználnak. Csakhogy olyan cégről is tudunk, amely a dolgozóknak küldött értesítésben leszögezte:
Amikor az említett multinacionális cég egyik alkalmazottja visszakérdezett, hogy miért csak a „magánosokra” érvényes a lehetőség, azt a választ kapta, hogy a cég jogászai szerint az állami tanintézetek sok esetben nem rendelkeznek különálló jogi személyiséggel, nem tudnak számlázni, szerződést kötni, ezért úgy gondolják, állami bölcsis-ovis kicsik szülei nem eshetnek a törvény hatálya alá.
„Nem igaz, ez esetben törvényt sért a cég” – szögezte le a Krónikának Szabó Ödön parlamenti képviselő, amikor a cég HR-osztálya által közöltekre reagáltattuk. A törvény kezdeményezője szerint több, jogászok, könyvelők által kidolgozott, működő modell létezik, miszerint a jogszabály alkalmazható állami óvodák esetében is.
– jelentette ki az RMDSZ bihari honatyája.
Pontosan. Szabó Ödön szerint az javíthat az állami körülményeken, ha növelik a normatív finanszírozást
Fotó: RMDSZ
Ugyanakkor felmerül a kérdés, milyen költségeket tud hivatalosan elszámoltatni az állami intézménybe járó gyerek szülője. Hiszen miközben a magántanintézetek eleve díjkötelesek, amiről számlát adnak, az állami óvoda (elviekben) ingyenes.
– közölte Szabó Ödön.
Azonban a tapasztalatok azt mutatják, a valóságban ez nem így működik: több szülő is megerősítette lapunknak, hogy soha nem kapott számlát a befizetett pénz után, és arról sem tud, milyen hivatalos formája van az ebédrendelésnek a napközis óvodában.
– hangoztatta az RMDSZ politikusa.
Csakhogy nincsenek – legalábbis az általunk megvizsgált esetekben nem köttetett közvetlen módon szerződés az oktatási intézmény és a vendéglátóipari egység között. Megerősítette mindezt lapunknak Balázs András, a kolozsvári Culina Nostra ügyvezetője. A közétkeztetésben érdekelt cateringcég jelenleg 6-7 oktatási intézménybe, óvodákba és iskolákba szállít meleg ebédet mintegy 350 gyereknek a kincses városban és környékén (ami jelentős szám, ám mégis „édeskevés” a járványhelyzet okozta vendéglátóipari válság előtti 1500 gyerekhez képest), de Balázs András szerint egyik esetben sem a tanintézettel állnak szerződésben.
Olyan sarkított esetekben, amikor nincs egy szövetség az intézmény mögött, az óvó nénik vagy a dadusok összegyűjtik a pénzt, én meg adok egy kasszablokkot” – vázolta az ügyvezető. Amikor azt kérdeztük, szerinte egy állami óvoda hogyan tudna számlát adni az étkezési díjról, azt válaszolta: sehogy.
– írta le a folyamatot a Culina Nostra óvodai és iskolai étkeztetést lebonyolító ügyvezetője. Neki amúgy kötelessége számlát adni, és meg is teszi, az adókat kifizeti, a tanúsítványokat elküldi a pénzügynek.
Tehát mindezek ismeretében kijelenthető, hogy a Szabó Ödön által említett hármas protokollum a gyakorlatban – legalábbis az általunk megvizsgált esetekben – ilyen formában nem működhet: mindenképp be kellene vonni valamilyen formában egy negyedik szereplőt, az étkeztetést lebonyolító, számlát kapó civil szervezetet – ha egyáltalán lehet.
Egyébként Balázs András szerint szinte minden intézmény mögött áll egy szövetség, amelynek jogi státusa, akár több munkatársa is van, és nemcsak az étkezést intézi. Ugyanakkor tudomása szerint oktatási intézmény számlájára csak állami forrásból, a kincstárból érkezhet pénz, esetleg hivatalos elektronikus licit kiírása nyomán.
Túl nagy falat. Az állami ovikban csak elméletileg lehet elszámolni az étkeztetést
Fotó: Facebook/Culina Nostra Catering & Events
Az ebédköltségek amúgy változóak: egy cateringcég általában tizenegynéhány lejt kér el egy háromfogásos menüért; 13, de 18 lejes meleg ebédről is tudunk.
ha valamilyen hatóság vagy civil szervezet nem támogatja legalább részlegesen a meleg ebéd biztosítását.
És ez csak az étkezés: a szülők sok helyen félévenként 50–100 vagy annál is több lejt gyűjtenek fogyóeszközökre, és a nagyobb, „egyszeri beruházásokról” még nem is beszéltünk. Szabó Ödön elismerte, ezeket a „bújtatott” költségeket nem lehet elszámoltatni, csak azokat, amelyeket az oktatási intézmény „leszámlázhat”.
A fentebb említett kiadások nem a szülőket terhelik a magánóvodákban – kivételt képezhetnek az egyházak által működtetett egyes intézmények, ahol előfordul, hogy pénzt gyűjtenek egy-egy hasonló céllal. De mindent összevetve kijelenthető, hogy furcsa helyzetet teremthet az új törvény széles körű alkalmazása: az eleve sokkal jobb körülményeket kínáló, éppen ezért magas díjszabásokkal dolgozó oktatási magánintézmények gyakorlatilag ingyenessé válhatnak,
Megkérdeztük a törvény kezdeményezőjétől, számoltak-e ezzel a helyzettel, illetve felmérték-e a veszélyes következmények lehetőségeit. Szabó Ödön úgy fogalmazott, hogy amikor elkezdték írni a törvényt, még csak a bölcsődékről szólt, és amikor egyeztetni kezdtek a hatóságokkal, az intézményrendszer képviselőivel, akkor terjesztették ki a teljes korai oktatásra, az óvodákra is, a 0–6-os korosztályra. Kiemelte, hogy
„Amikor ezt a tervezetet beterjesztettük, még nem jelent meg a másik törvénytervezetem – ami időközben megjelent –, hogy a bölcsődei oktatás normatív költségeinek egy részét az állam felvállalja, tehát esetleges volt a történet. Jelen pillanatban a bölcsőde összes költségét az önkormányzat állja, noha a tanügyi törvény szerint is a korai oktatás részének minősül óvoda előtti oktatásként. Ennek ellenére erre az oktatási formára nincs semmilyen állami, központi normatív támogatás” – emelte ki a honatya.
Felidézte, annak idején két irányból indultak el: egyrészt, hogy bevezessenek egy normatívát ezen oktatási forma számára is. „Másrészt ezzel párhuzamosan indítsuk el a korai oktatást segítő adójóváírást, amivel támogatnánk a költségek fedezésében az érintett szülőket, akik nagy valószínűséggel fiatalok, nincsenek karrierjük közepén, a kezdő fizetéseket pedig nagyon megterhelheti egy gyerek születése.
Ezt foglaltuk törvénytervezetbe, több szakértővel konzultálva” – mondta Szabó Ödön.
Egyik dombról a másikra. Eredetileg csak a bölcsődei díjak elszámolását célozták
Fotó: Beliczay László
Ugyanakkor elismerte, bizonyos szempontból nézve nyilvánvalóan vannak olyan területek, ahol jelen pillanatban ezt jobban, többen ki tudják használni. „Azért, mert eléggé faramuci a jelenlegi rendszer, hogy úgy mondjam, nem őszinte. Miközben ingyenes állami oktatásról beszélünk, mégis bújtatott költségeket varr a szülők nyakába.
– szögezte le a képviselő. – A megoldás az, hogy növeljük a normatív finanszírozást, az alapfinanszírozást, aminek fedeznie kellene a működési költségeket. És akkor a szülőknek nem kellene anyagilag hozzájárulni.”
Reményei szerint idén lesz valamilyen előrelépés e tekintetben, az RMDSZ javaslatára belefoglalták a kormányprogramba. „Ez lehet a megoldás, nem pedig a pluszköltségek »leszámlázása«, mert azzal levennénk az állam felelősségét az állami oktatási rendszerről, és azon alkotmányos kötelezettségét, hogy az oktatás egy alapjog, kvázi eltöröltetnénk, és mi ezt nem akarjuk” – hangsúlyozta Szabó Ödön, aki szerint
Ezzel együtt sokan felróják az „egyensúlyvesztést”, ez pedig további veszélyeket rejt magában. A törvény azt eredményezheti, hogy megnő a magánóvodák népszerűsége, sokan átviszik az amúgy is jobb körülményeket biztosító privát intézményekbe a gyerekeket.
mint ahogy vannak is egyházi és egyéb vonalon. Ez szerinte „olyan opció, amit mi, mint közösség meg tudunk szervezni, ha erre igény van”. Csakhogy ez esetben meginoghatnak az állami alapok. „Igen, ezzel egyetértek, sőt, sőt, sőt. Ez nem kérdés, hogy ezt tartani kell” – válaszolta felvetésünkre, miszerint azért az állami oktatás alapjait is „tartani” kellene.
Szintén problémás a törvény alkalmazásának szociális vonzata, hiszen – eddig legalábbis – általában tehetősebbek adták magánoviba gyereküket, a törvény mostani alkalmazása pedig – jelen pillanatban – éppen nekik kedvez, nem pedig a szűkebb zsebű polgároknak, akik továbbra is fizethetik a magas rejtett költségeket az állami intézményekben.
– replikázott a törvényhozó.
Menni kell tovább. A kezdeményező szerint nem tudnak minden igazságtalanságot eltörölni
Fotó: Boda L. Gergely
Ekkor felvázoltunk egy helyzetet az esetleges „különbségtétel” illusztrálására. Két munkatárs közül az egyik állami óvodába járatja a gyereket, a másik pedig magánoviba. Ez esetben előbbinek mondjuk 300 lejes havi étkezést tudnak elszámolni havonta (azt is csak jó esetben, de a fentebb vázoltak szerint azt sem), a másiknak meg akár 1500 lejt. Miközben utóbbi már eleve sokkal jobb körülmények között tudhatja gyerekét.
– reagált a példára Szabó Ödön.
Ám amikor jeleztük: a jogalkotói szándék nem lehet az, hogy hagyjuk el az állami intézményeket, az RMDSZ képviselője kijelentette, egyetért. „Nem ez volt az alapszándék, de az már kikerült a mi hatáskörükből, hogy maga a minisztérium normatív rendszerén milyen ütemben lehet változtatni. Megmondom őszintén, azt remélem, hogy ennek a törvénynek a hatására mindenkinek a terhe csökken. Tehát abban megegyezhetünk, hogy akár állami, akár magánhálózatban alkalmazzák, a teher csökken – ismételte meg a politikus. –
De közben hiszünk abban, hogy az államnak el kell végeznie az alkotmányos feladatát.”
Arra a kérdésre, hogy mindezek fényében, az eddigi tapasztalatok alapján tervez-e törvénymódosítást benyújtani, a képviselő igennel válaszolt. Zajlik egy vita az adóhatósággal – amely kizárólag a nyereségadót fizető cégekre szűkítené az érintettek körét –, miközben a kezdeményezők szeretnék a kisebb cégeket is bevonni a törvény hatálya alá, hogy a vállalkozói ágazat minél szélesebb körében alkalmazott adózók igénybe vehessék a felkínált lehetőséget, például a magánvállalkozók is.
Emellett olyan visszajelzéseket is kaptak, hogy túl magas az 1500 lejes keret: Szabó Ödön szerint Bukarestben valóban ilyen magasak például a bölcsődei díjak. Ugyanakkor Kolozsváron tudunk összvissz mintegy havi 800 lejes, de 1400 lejes magyar magánóvodai díjról is.
„Zajlik a kollégákkal egy konzultáció, hogy ne legyen visszaélés sem: tehát hogy hirtelen megemeljük a díjat, és akkor »bújtatottan« leszámlázzuk. Egyeztetünk az adóhatósággal is, nehogy emiatt legyen gond” – vázolta a politikus.
Kabay Barna filmrendező, forgatókönyvíró, producer, valamint Petényi Katalin forgatókönyvíró, rendező, vágó kapta az idei Bethlen Gábor-díjat.
Hosszas várakozás után Kolozsváron is megjelenhet az IKEA lakberendezési áruházlánc, amely helyi sajtóértesülések szerint a Románia egyik legnagyobb vegyes rendeltetésű beruházása részesévé válhat.
A legtöbb romániai városban november közepén már megnyílnak a karácsonyi vásárok, amelyek január elejéig naponta turisták ezreit vonzzák. A statisztikai intézet adatai alapján tavaly decemberben Brassó, Kolozsvár és Nagyszeben volt a leginkább látogatott.
A román pártok közigazgatási reformja és a családtámogatás szükségessége uralta az RMDSZ Kolozsváron megtartott észak-erdélyi kampánynagygyűlését.
Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.
„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója a 2024. évi tudományünnepi programsorozatnak – közölte csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kolozsvári Területi Bizottsága .
November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.
szóljon hozzá!