Fejes Ildikó vallásszociológus: a lelki vezetésre nagy szüksége van a krízishelyzetet átélő embernek
Az erdélyi magyarság számára a vallási hovatartozás a legtöbb esetben önazonosságot meghatározó tényező. Ha azonban a nemzeti identitás fő alkotóelemei elsősorban befele irányuló, önépítő, a saját értékeikre összpontosító, és nem kifele támadó tényezők, akkor talán az egyházaknak is kevésbé kell ennek az „őrző-védő” szerepnek a frontvonalában harcolniuk – jelentette ki a Krónikának Fejes Ildikó csíkszeredai vallásszociológus.
2021. március 07., 08:582021. március 07., 08:58
– Több mint másfél évtizede foglalkozik vallásszociológiai kutatásokkal, az erdélyi, székelyföldi régióban vizsgálta, vizsgálja a vallásosság különféle vonatkozásait. Mi lenne a vallásszociológiai kutatásának a következtetése, amit a legjelentősebbnek tart?
– A legjelentősebbnek azt tartom, hogy 2010-ben egy több mint 600 főre kiterjedő, mintegy 240 kérdést tartalmazó kérdőíves kutatást végezhettem Csík térségében. Ennek eredményei komplex képet adtak az itt élők vallásosságáról. Bízom abban, hogy ez a részletes „látlelet” az utókor számára is fontos, érdekes lehet majd.
– Most készül tanulmánya a 21. századi székelyföldi kereszténységről és ennek alternatíváiról. Mi jellemzi leginkább jelenleg az ott élők vallásosságát, illetve milyen, a korábbiaktól eltérő tendenciák látszanak körvonalazódni az elmúlt két évtizedet tekintve? Ugyanakkor a járványhelyzet alatt melyek voltak a legfontosabb változások e tekintetben?
– A székelyföldiek nagy többsége számára a kereszténység, a vallásos neveltetés, az élet nagyobb eseményeinek, de profán ünnepeinek is vallásos miliőbe helyezése olyan természetes, magától értetődő, mint az, hogy az itt élők nagy része magyar nyelven beszél. Ezt hívjuk hagyományos, egyházközeli vallásosságnak. Ugyanakkor ahogyan
a kereszténységen belül a vallásosság individualizációja, vagyis a társadalmi szokáson nagymértékben túlmutató, egyéni, személyes érzéseken és tapasztalatokon alapuló vallásosság. És megjelenik az ezzel ellentétes folyamat is, a hagyományos egyházaktól, vallásosságtól eltávolodás, vagy akár az elvallástalanodás lehetősége is. Az elvallástalanodásnál több embert érint ugyanakkor a vallásosság „színesedése”, vagyis keresztény tanítások, gyakorlatok kiegészítése más vallások, hitrendszerek elemeivel, gyakorlataival.
egyik a New Age-nek nevezett nagyon tág spirituális rendszer, a másik pedig az újpogányság, amelynek szintén nagyon színes skálán mozognak a jelenségei. Eddigi kutatásaink szerint a járvány alapvetően nem változtatta meg az itt élők vallásosságát, sőt mintegy pozitív hozadékként, az egyházak jelenlétének ugrásszerű növekedése az online térben olyanok számára is elérhetővé tette a szentmiséken, istentiszteleteken való részvételt, akiknek ez korábban betegség, munkahelyi elfoglaltságok vagy egyéb okok miatt nem vagy csak nagy nehézségek árán volt lehetséges. Úgy gondolom, hogy
de az egyházak online térhódítása, még ha kényszerű is volt, pozitív változásokat is hoz.
Erdélyben alapvetően még mindig a hagyományos módon megélt kereszténység a legelterjedtebb, de új irányzatok is mutatkoznak
Fotó: Beliczay László
– Többek közt arra a következtetésre jutott munkássága során, hogy az elmúlt három évtizedben Romániában, és ezen belül még kiemeltebben Székelyföldön, nem úgynevezett szekularizáció, hanem deszekularizáció zajlott. Mit jelent ez?
– Több, a vallásossággal foglalkozó kutató fölhívta a figyelmet arra, hogy Romániában a rendszerváltást követően a szekularizációt deszekularizáció váltotta föl. A deszekularizáció Románia esetében egyrészt azt jelenti, hogy 1990–2000 között az itt élők Európa-szinten kimagaslóan magas számban gyakorolták vallásukat, hittek Istenben és a keresztény tanításban. Ugyanakkor a vallásgyakorlók, a magukat vallásosnak tartó emberek száma folyamatosan növekedett 2000-ig. Ez a növekedés az ezredfordulót követően ugyan megállt, de
Másrészt azonban a deszekularizáció azt is jelenti, hogy az egyház(ak) társadalmi befolyása az elmúlt három évtizedben nem csökkent, hanem nőtt: egyre tágabb társadalmi térben helyezkednek el, egyre nagyobb befolyással bírnak olyan területeken is, mint az oktatás, szociális ellátás, egészségügy, de a politikai döntéshozásra gyakorolt hatásuk sem elenyésző.
– Kutatásai arra is rávilágítottak, hogy a hit gyakorlása, az imádkozás gyakorisága tekintetében a székelyek jobban hasonlítanak a romániai lakossághoz, mint a magyarországihoz. Az Európai Értékrend Vizsgálatok legújabb eredményeinek volt erdélyi magyar almintája is, és ennek alapján ismét beigazolódott Románia, ezen belül az erdélyi magyarok kimagaslóan magas vallásossága. Mi lehet ennek az oka?
– Egy adott társadalomban élők vallásosságát erőteljesen meghatározhatják magát a társadalmat érintő hatások. És ezek a hatások némileg mások voltak Magyarországon, mint Romániában. A vallásosságra is nagy hatással levő tényezők: a modernizáció, városiasodás, az iskolázottság szintje, a hagyományos közösségek erőssége történelmi adottságként is eltérő volt a két országban.
A román társadalom szinte minden intézménye érintett volt az itt élők szociális nehézségeiben, a tőlük megvont bizalmat az emberek többnyire az egyházra ruházták, ezért olyan magas például az egyházakba vetett relatív bizalom mértéke Romániában. Az erdélyi magyarok ezen szempontok alapján a romániaiak körülményeiben osztoztak, a vallásosságuk mértéke sokkal jobban hasonlít a románokéra, mint a magyarországiakéra. Ha ehhez hozzátesszük azt, hogy az erdélyi magyarság számára az 1918 óta a kisebbségi lét legfontosabb, legstabilabb, leghősiesebben helytálló intézményét az egyházak jelentik, nem meglepő, hogy számos mutató mentén
Nagyobb arányban járnak heti rendszerességgel templomba, közülük többen imádkoznak legalább heti rendszerességgel, és nagyobb arányban hisznek Istenben.
– Akárcsak a kommunizmus évtizedeiben, úgy jelenleg is érvényes, hogy az erdélyi magyarság számára a vallási hovatartozás a legtöbb esetben önazonosságot meghatározó tényező, a vallásosság összefonódik a nemzeti identitással? Hogyan látja, valószínűsíthetően a továbbiakban is így marad, vagy pedig megváltozni látszik?
– A vallásosság nem csupán az erdélyi magyarság, hanem a románság számára is úgynevezett „nemzeti identitásmarker”. Az itt élők történelmi „öröksége” az is, hogy vannak „magyar” vallások és „román” vallások. Azokban a közösségekben, ahol a vallás egyben a nemzetiségi identitásnak is egyik legfontosabb eleme, ott általában ezek összefonódása, egymást erősítő hatása különösen jelentős. Erdélyben nyilvánvalóan mindig volt valamilyen fajta „átjárás” a vallási-nemzeti megkülönböztető-elválasztó határok között, és ez valószínűleg a vegyes házasságok, nyelvváltás révén a közeljövőben még jelentősebb lesz.
Vagyis mennyire lesz fontos az itt élők számára a „mi”-tudatot „mások” ellenében meghatározni és erősíteni. Például a román nemzeti érzéseket azáltal erősíteni, hogy a magyarságban külső ellenséget keresnek és találnak, de ez fordítva is ugyanígy működik. Visszatérve a vallásosság és nemzeti identitás kapcsolatára, a magyarság felé irányuló támadások válaszreakciói nem csupán a politikai színtéren hoznak létre válaszreakciókat, hanem előbb vagy utóbb a történelmi magyar egyházak diskurzusában is megjelennek, fokozva a vallásosság összefonódását a nemzeti identitással. „Békeidőben” azonban az egyházak elsősorban pasztorális feladatokat látnak el,
Természetesen az ortodox egyház szimbolikus tőkéje is növekszik, ha egy etnikumközi konfliktusban a románságot képviselheti. Ha azonban a nemzeti identitás fő alkotóelemei elsősorban olyan tényezők lesznek, amelyek befele irányulnak, önépítőek, a saját értékeikre összpontosítóak, és nem kifele támadók, akkor talán az egyházaknak is kevésbé kell ennek az „őrző-védő” szerepnek a frontvonalában harcolniuk.
Az erdélyi magyarság számára 1918 óta a kisebbségi lét legstabilabb, leghősiesebben helytálló intézményét az egyházak jelentik
Fotó: Beliczay László
– Hubbes Lászlóval együtt kutatta a Székelyföldön a kereszténység mellett felbukkanó, alternatív „vallásos” mozgalmakat is. Mi ezekre a legjellemzőbb? Hogyan látja, mi az oka, amiért az emberek a kereszténységtől eltérő spirituális „tanokhoz”, mozgalmakhoz fordulnak?
– A történelem folyamán a hivatalos egyházi tanítás mellett mindig létezett egyfajta elképzelés, igény a „hétköznapi” keresztény tudáson, tapasztalaton túli spirituális élményekre is. A gnoszticizmus mindenkori létezésére pedig természetes módon rátevődik a modern és posztmodern kor individualista és élményközpontú transzcendenciakeresése. Kutatási tapasztalataim szerint
Az erdélyi, többnyire hagyományos pasztorációs módszerekkel dolgozó történelmi egyházak természetesen nem csupán a szokásvallásosságot tudják ápolni, hanem számos közösség, lelkiségi irányzat, szerzetesi közösség stb. munkálkodik azon, hogy a krízisben lévők és/vagy elmélyülésre vágyók számára keretet, módszert, lehetőségeket kínáljon föl. A történelmi egyházak effajta „kelléktára” azonban sok esetben kevésbé ismert, elérhető, mint az alternatív, élményközpontú, gyors megoldásokat és „titkos” tudást nyújtó új irányzatok. A Hubbes László által találóan „etnopogányságnak” nevezett magyar újpogány mozgalmak – amelyek
Fontos kiemelnem azonban azt, hogy – mint ahogy az évszázadok során megfigyelhető volt – a hivatalos egyházi tanítás mellett a hívek tudatában minden ellentmondást nélkülözve számos „alternatív” hitelem harmonikusan megfér: a babonás hit a legtöbb esetben nem okoz ellentmondást a történelmi egyházakhoz tartozással, de pont úgy a lélekvándorlásban, horoszkópban való hit és egyéb kereszténységidegen tanítás sem okoz zavart az abban hívők számára a kereszténységük megélésében.
de a New Age és újpogányság hatását nem szabad leértékelni, mert sok esetben „hangosabb” a jelenlétük a hagyományos és digitális médiakínálatban egyaránt. A pasztorációban dolgozók számára fontos lehet ennek a jelenségnek a megértése, hiszen előbb vagy utóbb előtérbe kerülnek azok, akik az egyházon kívül, a „maguk módján” keresnek kapcsolatot a transzcendenssel. Ha megértés helyett elutasításban, esetleg kioktatásban lesz részük, akkor beigazolódni látszik majd, hogy helyüket nem az egyházak vonzáskörében kell keresniük.
A lelkigyakorlatok, lelki kísérés, lelki vezetés már egyáltalán nem idegen az erdélyi egyházak világában sem, kiváló egyházi és világi szakemberek tudják értő módon kísérni nemcsak a hagyományos módon vallásos személyeket, hanem azokat is, akik különböző hitrendszerekből összeválogatott vallási tudással, élménnyel rendelkeznek. És legfőképpen azokat, akiknek erre a legnagyobb szükségük van: akiknek az élete egzisztenciális, érzelmi vagy spirituális krízisben van.
Fejes Ildikó
Fejes Ildikó Csíkszeredában élő szociológus 1972-ben született Sepsiszentgyörgyön. 2005-től foglalkozik vallásszociológiai tárgyú kutatásokkal, Csík vallásosságáról szóló doktori dolgozatát 2014-ben védte meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Oktatóként és kutatóként munkatársa volt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karának. Egyéni kutatóként és különböző, vallásos jelenségek vizsgálatával is foglalkozó kutatócsoportok tagjaként a székelyföldi és erdélyi vallásosság több szegmensét vizsgálta. A KALOT Népfőiskolai és Felnőttképzési Egyesület irodavezetője és oktatója.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
szóljon hozzá!