Mintegy 3,2 millió iskolás és óvodás kezdi el ma az új tanévet, azonban nem minden tanintézetben vannak a diákok fogadására alkalmas körülmények. Számos vidéki iskolából még mindig hiányzik a vezetékes víz, és a csatornázás hiánya miatt nincs benti illemhely.
2013. szeptember 16., 15:122013. szeptember 16., 15:12
Míg a gyerekek biztonságára a tanévkezdés alkalmával országszerte több mint 11 ezer rendőr vigyáz, a hatóságok év közben többnyire portások és őrző-védő cégek révén próbálnak vigyázni a gyerekek biztonságára.
Vízgondokkal küzdenek
Kovászna megyében nyolc tanügyi intézményben kezdik egészségügyi engedély nélkül az új tanévet, ezekben általában az ivóvízzel vannak gondok: vagy nincs bevezetve a víz, vagy nem megfelelő a minősége. Keresztély Irma főtanfelügyelő elmondta, a bölöni óvodában, a hatolykai, imecsfalvi, miklósvári iskola épületében nincs vezetékes víz, míg Maksán, Márkosfalván, Felsőrákoson és Szacsván annak minőségével vannak gondok. A megyében 290 tanintézetben, vagyis a működők 88,68 százalékában van vezetékes víz és csatornázás, 37 esetben pedig hiányos a rendszer. 262 tanintézet működik falun, 64 városon.
Idén, mint ismeretes a tanintézetek nem kaptak pénzt a központi költségvetésből karbantartásra vagy korszerűsítésre, csak az önkormányzatok finanszírozására számíthattak az elkerülhetetlen munkálatok elvégzéséhez. Kovászna megyében összesen 1,3 millió lejt költöttek kisebb, 1,4 millió lejt főjavításokra az önkormányzatok.
Ami a tanintézetek őrzését illeti, Keresztély Irma a Krónikának elmondta, ezt csak városokon biztosítják, a falusi iskolákban-óvodákban ugyanis nincs rá szükség. Vidéken már délben befejeződik az oktatás, addig a szolgálatos tanárok felügyelik a gyerekeket. A városi intézményekben ellenben délután is szerveznek foglalkozásokat, itt biztosítani kell az állandó őrzést. Míg más megyékben őrző-védő szolgálatokkal kötöttek szerződést, Kovászna megyében drágállták ez a megoldást, ráadásul a közbiztonság is jobb az átlagosnál. A főtanfelügyelő szerint öt kapusra lenne szükség, hogy biztosítsák az állandó felügyeletet, ugyanis gyakran a takarító személyzet is besegít ebben. Ugyanakkor minden iskoláért felel egy rendőr, akivel közvetlen kapcsolatot tartanak fenn, azonnal hívják, ha gond van, részletezte.
A visszaszolgáltatott épületekkel van gond
Felemás a Maros megyei iskolák felkészültsége is. Uifălean Gabriella, a közegészségügyi igazgatóság szóvivője a Krónikának elmondta, hogy a térség iskoláinak 30 százaléka kapja meg feltételes módon a működési engedélyt, további egy százaléknak, azaz mintegy tíz tanintézetnek esély sincs a jóváhagyás megszerzésére. „Ezek egytől egyig falusi, visszaszolgáltatott épületekben működő óvodák, iskolák, amelyeknek a belsejét még időnként ki-kifestik, de az épület állagára már nem költenek. Ezekben az épületekben sem víz, sem illemhely” – jellemezte a fekete listán lévő intézményeket Uifălean. Mint hozzátette: az igazgatóság nem zárja be egyiket sem, a tanfelügyelőségre bízza a döntést. Az orvosnő emlékeztetett, tíz évvel ezelőtt nem tíz, hanem száz Maros megyei iskola volt abban a helyzetben, hogy még feltételes módon sem kapott működési engedélyt. Kérdésünkre, hogy azok az önkormányzatok, melyek területén csak ideiglenes engedéllyel működnek óvodák, iskolák, be szokták-e tartani a vállalt kötelezettségeket, Uifălean azt válaszolta: csak részben. „Valamit tesznek-vesznek, mozdítanak, de egy év múlva ismét kérik az ideiglenes engedély meghosszabbítását” – panaszolta el a szakember.
Szatmár megyében mindössze hat oktatási intézménynek nem sikerült működési engedélyt szereznie a 2013-2014-es tanévre – tudtuk meg a megyei tanfelügyelőség szóvivőjétől. Călin Durla szerint a szóban forgó iskolák esetén folyamatban van az engedélyezés és valószínűleg hamarosan rendelkezni fognak ideiglenes jóváhagyással az egészségügyi hatóságtól. Az intézmények őrzésével kapcsolatosan kifejtette: a Szatmár megyei iskolák túlnyomó többségénél van portás, így saját alkalmazottak révén tesznek eleget a törvény által előírt kötelezettségüknek. Néhány intézményben riasztórendszert szereltek fel, és három iskola vezetősége döntött úgy, hogy külsős őrző-védő céget alkalmaz a biztonsági előírások teljesítése érdekében.
Javult a helyzet
Bihar megyében javult a helyzet, a tanintézetek mintegy 60 százaléka a közegészségügyi követelményeknek – tájékoztatta lapunkat Kéry Hajnal főtanfelügyelő-helyettes, hozzátéve, tapasztalatuk szerint többnyire az elszigetelt falvakban vannak még problémák. „Az érintett intézmények többsége azért nem kapott egészségügyi engedélyt, mert nincs bevezetve a víz. Hozzátette, egyes iskolák amiatt nem kaptak engedélyt, mert fafűtést használnak, de nem cserépkályhák, hanem fémkályhák vannak az osztálytermekben. A karbantartás és renoválás az önkormányzatok feladata, és ugyancsak az ő hatáskörükbe tartozik az iskolák megfelelő védelmének a biztosítása is. „Ez elég nagy probléma, sok helyen nem gondoskodnak biztonsági őrről, de olyanról még nem hallottam, hogy iskolát vagy önkormányzatot emiatt megbüntettek volna” – mondta lapunknak a főtanfelügyelő-helyettes.
Az orvosolatlan problémák ellenére Kéry úgy tudja, ma Bihar megye valamennyi tanintézetében fogadják a diákokat. Daniela Rahotă, a Bihar Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője a Krónika megkeresésére elmondta, úgy tűnik, egy óvoda és két iskola ideiglenesen el kell költözzön a korábbi épületből, míg például Bihardiószegen várhatóan délelőtti-délutáni csoportokra kell osszák a tanulókat az egyik ingatlan veszélyesen megrepedt falai miatt. Az igazgató emlékeztetett, hogy tavaly 382 vidéki iskola nem kapott engedélyt, ehhez képest idén némi előrelépést tapasztalt. Bár a víz bevezetése vagy az épület felújítására az önkormányzatok szűkös költségvetése miatt nem mindenhol lehetséges, örül annak, hogy az iskolák ivóvizet rendelnek a gyerekek számára, és a megoldható hiányosságokat is a vállalt ütemterv szerint pótolják.
Huszonharmadik alkalommal rendezték meg Zilahon a Költészet Tavasza nemzetközi versfesztivált, amely mára nemcsak a város, hanem az egész térség egyik legfontosabb kulturális eseményévé vált.
A korábbi évektől eltérően idén már május közepétől járható lesz a Transzfogaras.
Újabb autópálya-szakasz építése kezdődhet meg Erdélyben: a közlekedési és infrastrukturális minisztérium kiadta az építési engedélyt a Nagyszeben és Fogaras közötti A13-as jelzésű autópálya 2. szakaszára, amely Feleket köti össze Alsóárpással.
Bővül a Brassó–Budapest légi összeköttetés – közölte szerdán a közösségi oldalon Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke.
A május 5–11. közötti európai összehangolt közlekedésrendészeti akció keretében Romániában is elsősorban a tehergépjárművek és autóbuszok, valamint vezetőik ellenőrzését végzi a rendőrség, tájékoztat a Szilágy megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Hosszú ideig a tbc volt a tüdőgyógyászok által leggyakrabban kezelt betegség, mára más légzőszervi panaszok terjedtek el. Videós sorozatunk újabb részében dr. Székely Sándor szilágysági tüdőgyógyásszal beszélgettünk.
Bírósági úton érte el a diszkrimináció miatti panaszok egyszerűbb jelentését a Székely Figyelő Alapítvány, amely szerint a panaszosoknak a jövőben nem kell az elkövető lakcímét is tudni a diszkriminációellenes tanácshoz benyújtott panaszuk elbírálásához.
Erdély és Kolozsvár első barokk stílusú templomát, az 1718–1724 között épült, korábban jezsuita, ma piarista vagy akadémiai, egyetemi templomként is ismert istenházát ünneplik Kolozsváron május 13-án.
A mezőgazdasági termelők május 12-től egy héten keresztül igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a traktorok roncsprogramja keretében – tájékoztatott kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
A kolozsvári BBTE Szenátusa a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar felterjesztésére Socius Excellentia Meritorum díjjal köszönte meg Főtiszteletű Kató Bélának az egyetemért folytatott tevékenységét.
szóljon hozzá!