A Fellegvárra vezető lépcsők és sétányok felújításával a hétvégén kezdetét vette Kolozsvár turisztikai látványosságának restaurálása. A múlt század elején épített szerpentines sétányrendszer régóta megérett a felújításra, ugyanis elkészülte után csupán egyszer, a 70-es években javították.
2013. augusztus 04., 18:432013. augusztus 04., 18:43
Bár az önkormányzat évek óta tervezi a Kolozsvárra látogatók kedvenc helyének korszerűsítését, a beavatkozást megnehezítette, hogy a lelátó és az ahhoz vezető sétányok nagy része magánterületen van.
Mint arról korábban beszámoltunk, az önkormányzat tavaly novemberben idén őszre ígérte a Fellegvár felújításának első eredményeit. Kinizsi Zoltán, Horváth Anna alpolgármester referense akkor a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy az önkormányzat ennek érdekében haszonbérbe vette a Transilvania Bank tulajdonában levő, mintegy 4000 négyzetméteres területet, így törvényes lehetősége nyílt a munkálatok elkezdésére.
Horváth Anna alpolgármester július elején a Facebook közösségi oldalon jelezte, hogy augusztusban elkezdik a Fellegvárra vezető lépcsők teljes körű felújítását. \"Kolozsvár önkormányzata már a tavaly megtette az első lépéseket annak érdekében, hogy a Fellegvár méltó módon szerepeljen a város turisztikai térképén. A munkálatok előreláthatóan mintegy két hónapig tartanak, jövőre pedig fokozatosan folytatódnak a restaurálási és rehabilitációs munkálatok a Fellegvár többi részén is!\" – írta üzenőfalán az RMDSZ-es elöljáró.
Emil Boc polgármester tájékoztatása szerint a Transilvania Bankkal kötött megállapodásnak köszönhetően a városháza azokat a felújítási elképzeléseket ülteti gyakorlatba, amelyek e célból szervezett ötletbörzén érkeztek be az önkormányzathoz. A városháza tervei között szerepel egy szabadtéri színház és egy új sétány kialakítása, de a dombra felvezető lépcsők mellett a terület közkivilágítását is korszerűsítik. Mint ismeretes, 2012 februárjától kezdődően az önkormányzat több közvitát is szervezett az országban egyedülálló barokk várnak és környékének felújításáról. A városvezetés legnagyobb gondja az volt, hogy a Fellegvár szinte teljes egészében magántulajdonban van, a domboldalnak csupán egy töredéke van a város birtokában.
Szobrok nélkül maradt sétányok
A Fellegvár tulajdonképpen a Kis-Szamos melletti 405 méter magas dombon levő erőd, a dombot eredetileg Kőmálnak hívták, ma már Fellegvárnak nevezik. Az erőd 1713–1723 között épült császári katonai erődítményként Giovanni Visconti tervei alapján, a Rákóczi-szabadságharc leverése után. Az öt oldalról földből emelt sáncokkal kerített és kapubástyákkal védett, Vauban-rendszerű csillagvárban végezték ki 1849-ben Stephan Ludwig Roth szász evangélikus lelkészt, aki a császár megbízásából a Küküllő menti szász falvak biztosa volt. 1900 őszén a Sétatér felőli oldalán kiépült a 420 méter hosszú szerpentines sétaút. A sétaút közepe táján állították fel Stróbl Alajos Erzsébet királynét ábrázoló mellszobrát. 1901 és 1919 között a város felőli sétányon Árpád, Lehel, Vérbulcsú és Örs fejedelmek szobrát állították fel; ezeket 1919-ben elpusztították.
A heves esőzések okozta vízszivárgás miatt kedden ideiglenesen bezárták a parajdi sóbányát – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség sajtóirodája.
Kis háromszéki unitárius közösség templomának építését támogatja fellépésével Szabó Balázs magyarországi dalszerző, énekes, a Szabó Balázs Bandája alapítója, aki szerdán este lép fel önálló estjével Sepsiszentgyörgyön.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hétfő délután újabb elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el négy megyére.
Változékony időre számíthatunk a következő két hétben, hűvösebb és melegebb időszakokkal és szinte napi rendszerességű záporokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 5. és 18. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
A május 4-i megismételt elnökválasztáson az ország polgárai világos és egyértelmű üzenetet küldtek: elég volt a múlt embereiből – változásra van szükség! – fogalmazta meg hétfői közleményében az Erdélyi Magyar Szövetség.
A szavazók csaknem 90 százaléka elutasítja a Marosvásárhellyel szomszédos Koronka községben felmerült lakóparképítési terveket az ügyben vasárnap, a megismételt elnökválasztás első fordulójával egy időben szervezett népszavazás eredményei szerint.
Florin Florian, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje nyerte a vasárnapi időközi polgármester-választást Zilahon.
Mircea Mălan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje nyerte a Bihar Megyei Tanács elnöki tisztségéért kiírt időközi választást, melyet vasárnap, az államfőválasztással egy időben tartottak.
Viharos időjárásra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 25 megyéjére.
Megsérült vasárnap egy turista a Torockó melletti Székelykő Nagyárok nevű részén, ugyanazon a túraútvonalon, ahol egy nappal korábban egy másik kiránduló sérülést szenvedett.
szóljon hozzá!