Egyszínű falugazdász-hálózatért lobbizott az RMDSZ: átszervezi Budapest az erdélyi szaktanácsadás működését

Gazdacsere. Az átszervezés támogatói szerint eddig nem volt megfelelő rálátás a falugazdászok tevékenységére, ezért szükséges a változtatás •  Fotó: Sütő Éva

Gazdacsere. Az átszervezés támogatói szerint eddig nem volt megfelelő rálátás a falugazdászok tevékenységére, ezért szükséges a változtatás

Fotó: Sütő Éva

Átalakul a budapesti Agrárminisztérium által támogatott erdélyi falugazdász-hálózat. Az Erdélyi Magyar Néppárthoz (EMNP) közel álló gazdaszervezetek elveszítették eddigi szakembereik többségét, a rendszer működtetését Erdély-szinten az RMDSZ-re bízta a magyarországi szaktárca. Erdélyi szakemberek szerint nem tesz jót a rendszernek a szakmai szervezetek átpolitizálása.

Makkay József

2019. július 22., 09:212019. július 22., 09:21

2019. július 22., 22:402019. július 22., 22:40

Június 30-i dátummal lejárt több erdélyi gazdaszervezetnek a budapesti Agrárminisztériummal a falugazdász-hálózat működtetéséről kötött szerződése. Július elején az erdélyi gazdaszervezeteket arról értesítették Budapestről, hogy nem újítják meg velük a megállapodást, mert a teljes falugazdász-hálózatot átszervezik, azaz idén nyártól új egyesületi keretben fog működni.

Lapunk információi szerint az átszervezés mögött az áll, hogy az RMDSZ elnökének, Kelemen Hunornak budapesti tárgyalásain sikerült meggyőznie az agrártárca illetékeseit, miszerint a falugazdász-hálózat sokkal hatékonyabban és eredményesebben működne Erdélyben, ha azt egyetlen szervezet, azaz az RMDSZ irányítása alá vonnák.

A mintegy hatvan erdélyi falugazdász túlnyomó többsége eddig is az RMDSZ-közeli szervezetek keretében fejtette ki tevékenységét: a Maros, Hargita és Kovászna megyét átfogó Székely Gazdaszervezetek Egyesületében, az Erdély-szerte működő Romániai Magyar Gazdák Egyesületében (RMGE) – amelynek Sebestyén Csaba Hargita megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő az elnöke –, valamint a Magyar Lóránd RMDSZ-képviselő által irányított Szatmár Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesületben.

Ebből a keretből az Erdélyi Magyar Néppárthoz közel álló Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetsége (EMGESZ) „lógott ki” mintegy 17 falugazdásszal, akik Bihar, Szilágy, Kolozs, Maros és Hargita megyei gazdaszervezetek alkalmazásában dolgoztak eddig.

Az új felállásban az EMGESZ-nek három falugazdásza maradt Bihar, Kolozs és Hargita megyében. Az Erdélyben egyedülállóan 32 gazdakört foglalkoztató szintén EMEGSZ-tag RMGE Maros szervezetnek – amely évek óta nem tagja a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének, sőt perben áll az egykori anyaszervezettel – öt falugazdásza ugyan megmaradhatott, de agrárszakembereik koordinációját rábízták a Székelyföld megyei önkormányzatainak elnökei által életre hívott Székely Gazdaszervezetek Egyesületére.

Néppártiból RMDSZ-es hálózat

Magyar Lóránd szerint nagyon sarkított „RMDSZ-hez közel álló” szervezetekről beszélni a falugazdász-hálózat átszervezése kapcsán. Az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője szerint, ha így közelítjük meg a témát, volt olyan időszak, amikor Erdélyben jobbára csak „néppárthoz közeli” gazdaszervezetek tartották fenn a pár éve már beindult falugazdász-hálózatot.

Idézet
Ez most megfordult”

– igazít el az állatorvosi végzettségű szatmári politikus. Kérdésünkre, hogy milyen előnye van az átszervezésnek, a „gazdacserének”, amikor Bihar, Szilágy és Máramaros megyében a helyi gazdaszervezetek alkalmazásában már legalább fél éve olajozottan működött a falugazdász-rendszer, Magyar úgy fogalmaz: a mai felállás sokkal hatékonyabb, mert egységként kezeli Partium négy megyéjét.

„Túlságosan felaprózódott volt az eddigi rendszer. Sok kis egyesület alkalmazott falugazdászokat, munkájukra pedig nem volt egységes rálátás. Ez leginkább a gazdakataszterek elkészítésében szembeötlő. Minden megyében, sőt a megyéken belül is más megközelítés, és más módszerek alapján történt a gazdák összeírása, ami nem működőképes. A hatáskörömbe tartozó 17 falugazdásszal történt csütörtöki egyeztetések alapján

Idézet
azt szeretném, ha a gazdakataszter is egységes modell alapján készülne, hogy pontos képünk legyen a mezőgazdasági termelők helyzetéről.

Pályáztak-e eddig, és ha igen, akkor hol? Milyen fejlesztésekre van szükségük? Milyen szakmai képzésekkel rendelkeznek? Pontos képet akarunk, hogy megválaszolhassuk a hogyan tovább kérdését” – vázolta a teendőket a szakpolitikus. Magyar szerint az átfogó felmérés elsősorban a magyar kormány által támogatott Partiumi Vidékfejlesztési Program elindításához szükséges, de ezt fel lehet majd használni európai uniós, illetve bukaresti mezőgazdasági minisztériumi pályázatokhoz is.

A szatmári gazdaegyesület tavaly két falugazdászt alkalmazott. Magyar Lóránd szerint szervezetük olyan jól teljesített, hogy a budapesti Agrárminisztérium illetékesei úgy döntöttek, az egész partiumi falugazdász-hálózatot rájuk bízzák. Ehhez már meg is változtatták a 2016-ban bejegyzett szatmári szervezet nevét a Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesületre.

Ne irányítsák, hanem segítsék a gazdákat a politikusok

A budapesti Agrárminisztérium döntéséről meg akartuk kérdezni Csomortányi Istvánt, az EMGESZ elnökét is, aki azonban nem akarta kommentálni a falugazdász-hólázat átszervezéséről született elképzelést. A szintén EMGESZ-hálózatban működő RMGE Maros szervezet elnöke, Fazakas Miklós nyárádkarácsonyi zöldségtermesztő agrárvállalkozó a Krónikának úgy fogalmazott, nem tartja szerencsésnek a politikai szervezetek hatáskörébe sorolt falugazdászok működtetését. „Jól látható, hogy az RMGE kivételével mind az RMDSZ, mint az EMNP által megalakított gazdaszervezetek tulajdonképpen a falugazdász-hálózat működtetésére jöttek létre.

Idézet
Kérdem én, miért nem alakított az RMDSZ például ezelőtt 30 évvel ilyen szervezeteket, hogy felvállalják a gazdák gondját-baját? Miért kellett erre három évtizedet várni?”

– fogalmaz a Maros megyei szakember, aki azért is tartja rossz ötletnek a szakmai szervezetek átpolitizálását, mert egy gazdaszervezetnek teljesen más a feladata, más a célja, más a szerepe. Úgy véli, a politikusok partnerek kéne legyenek a gazdatársadalom gondjainak megoldásában, de ne ők vegyék át a szakmai szervezetek irányítását.

Fazakas azt is helyteleníti, hogy nem jött létre egy olyan erdélyi gazdafórum, mezőgazdasági kerekasztal, ahol valamennyi gazdaszervezet egyenrangú félként – tagjainak pártállásától függetlenül – elmondhatná gondját-baját, és ezekre közös megoldást kereshetnének. Fazakas helyteleníti az RMDSZ által egyoldalúan, a különböző gazdaszervezetek megkérdezése nélkül kidolgozott Erdélyi Vidékfejlesztési Programot is.

„Ennek a programnak a kidolgozását kértem több ízben is a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének vezetőségétől, hiszen közös cél kéne legyen a három székelyföldi megyében – de Erdély más részein is –, hogy ez a program minél több elképzelésből álljon össze.

Idézet
Nem hallgattak meg, ehelyett az RMDSZ egy olyan programot juttatott el a magyar kormánynak, amiről senkit nem kérdezett meg, és ez különösen hátrányos következményekkel jár a székelyföldi mezőgazdaság és vidékfejlesztés terén”

– fogalmazott lapunknak Fazakas Miklós.

Az öt falugazdászát egyelőre megőrző RMGE Maros szervezet vezetője szerint a budapesti Agrár-
minisztérium illetékeseivel folytatott számos szakmai egyeztetést követően sikerül olyan munkakört kialakítani az erdélyi falugazdász-szakemberek számára, amely sajátos erdélyi jegyeket tartalmaz. Ez a modell a Maros megyei gazdakörök szintjén már jól teljesített, jól működött. Fazakas úgy látja, a hálózat szaktanácsadó rendszerként kell működjön Erdélyben, ami azt feltételezi, hogy ne kezdő agrárszakembereket alkalmazzanak – ahogyan több helyen is megtörtént –, hanem olyan gyakorló agrármérnököket, akiknek tapasztalatát és tudását hatékonyan tudják kamatoztatni a gazdák.

„Mi ebben jó példával járunk elöl, hiszen mind az öt falugazdászállásra tapasztalt szakembereket kerestünk, és nem kezdőket” – összegzi eddigi tapasztalatait a Maros megyei érdekvédelmi szervezet vezetője.

korábban írtuk

A májusi esőnél is többet ér az összefogás – szakszerű termelésre, szövetkezésre biztatnak a szilágysági falugazdászok
A májusi esőnél is többet ér az összefogás – szakszerű termelésre, szövetkezésre biztatnak a szilágysági falugazdászok

Nem sokat változott az utóbbi három évtizedben a „hepehupás vén Szilágy” mezőgazdasága. A szétforgácsolódott, kis parcellás birtokok nehéz kihívás elé állítják a gazdákat. A termelés fortélyait jól ismerő falugazdászokkal vettük számba a lehetséges kivezető utakat a mai nehéz helyzetből.

korábban írtuk

A szórványban nincs alternatívája a magyar gazdák összefogásának – közösen terveznek Máramarosban a falugazdász segítségével
A szórványban nincs alternatívája a magyar gazdák összefogásának – közösen terveznek Máramarosban a falugazdász segítségével

A tavaly decemberben Erdély-szerte beindult falugazdász-hálózat legnagyobb nyertese a szórványmagyarság – jelentette ki a Krónikának Várkola Tibor, a Hosszúmezői Agráregyesület vezetője, aki még idejében jött mentőövnek tartja a magyar állami támogatásokat.

korábban írtuk

Magyar mintára épül a falugazdász-hálózat – Erdély-szerte hatvan mezőgazdasági szakember látott neki a szaktanácsadásnak
Magyar mintára épül a falugazdász-hálózat – Erdély-szerte hatvan mezőgazdasági szakember látott neki a szaktanácsadásnak

Hatvan falugazdász kezdte el tevékenységét a budapesti Agrárminisztérium támogatásával Erdélyben. A többségében fiatal, pályakezdő mérnökök munkájával nem mindenki elégedett, de abban egyetértenek, hogy folyamatos képzéssel pótolható a tapasztalat hiánya.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 20., vasárnap

Életük kockáztatásával is menekülnek a kényszerbesorozás elől az ukrajnaiak

Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.

Életük kockáztatásával is menekülnek a kényszerbesorozás elől az ukrajnaiak
2025. április 20., vasárnap

„Maradjunk Krisztussal egészen a halálig, mert Ővele élni is fogunk” – A Gyulafehérvári Főegyházmegye húsvéti pásztorlevele

Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek és Kerekes László segédpüspök húsvéti pásztorlevele.

„Maradjunk Krisztussal egészen a halálig, mert Ővele élni is fogunk” – A Gyulafehérvári Főegyházmegye húsvéti pásztorlevele
2025. április 20., vasárnap

Várandós nő is érintett az erdélyi láncbalesetben

Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.

Várandós nő is érintett az erdélyi láncbalesetben
2025. április 20., vasárnap

Megáldották az ételkosarakat húsvétvasárnap Kolozsváron - Fotóriport

Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.

Megáldották az ételkosarakat húsvétvasárnap Kolozsváron - Fotóriport
2025. április 20., vasárnap

Visszaadnák egykori fényét a bánlaki Karátsonyi-kastélynak

Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.

Visszaadnák egykori fényét a bánlaki Karátsonyi-kastélynak
2025. április 19., szombat

Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet

Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet
2025. április 19., szombat

Életet mentett a családjához hazautazó Fehér megyei rendőr

Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.

Életet mentett a családjához hazautazó Fehér megyei rendőr
2025. április 19., szombat

Elmaradt a húsvéti roham: üres szálláshelyek, leárazások, zárva tartó panziók Erdély-szerte

Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.

Elmaradt a húsvéti roham: üres szálláshelyek, leárazások, zárva tartó panziók Erdély-szerte
2025. április 19., szombat

Lángra kapott, húsz hektáron ég a száraz növényzet Maroshévízen

Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Lángra kapott, húsz hektáron ég a száraz növényzet Maroshévízen
2025. április 18., péntek

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst

A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst
Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst
2025. április 18., péntek

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst