Darabont Attila: elsősorban szövetkezetekre van szükség, mert egyedüli gazdaként már nem lehet boldogulni a piacon
Fotó: Sütő Éva
Nem sokat változott az utóbbi három évtizedben a „hepehupás vén Szilágy” mezőgazdasága. A szétforgácsolódott, kis parcellás birtokok nehéz kihívás elé állítják a földből megélni akaró gazdákat. A mezőgazdasági termelés fortélyait jól ismerő falugazdászokkal vettük számba a lehetséges kivezető utakat a mai nehéz helyzetből.
2019. április 13., 08:582019. április 13., 08:58
2019. április 13., 11:082019. április 13., 11:08
A magyarországi minta alapján bevezetett falugazdász-foglalkozás viszonylag új szakma Erdélyben. A falugazdász szaktanácsadó, mezőgazdasági szakember, akihez a területalapú támogatások lehívásától a mezőgazdasági pályázatokig, a növényvédelmi szaktanácsadástól a termények értékesítéséig sok mindennel fordulhatnak a gazdák. Új munkakörében igazából csak az a falugazdász boldogul, akinek gazdálkodói tapasztalatai vannak, és átlátja a mezőgazdasági termelők jellegzetes gondjait.
Az Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetségéhez (EMGESZ) tartozó Szilágysági Gazdák Egyesülete két olyan falugazdászt tudott alkalmazni, akik nemcsak papíron, hanem a gyakorlatban is jól értenek a mezőgazdasághoz.
Darabont Attila 19 saját és 25 hektár bérelt szántóterületen gazdálkodik. Első traktorját 1990-ben vásárolta, amikor még alig volt termőföldje. „Nagycsaládból származom: a kasza, a kapa, a villa már gyermekkorunkban feltörte a tenyerünket, úgyhogy volt bőven tapasztalatom, amivel belevághattam” – magyarázza az egyéni gazdálkodóvá válás előzményeit. Darabont hamar rájött, hogy a sikeres földműveléshez mindenekelőtt tanulni kell, ezért az évek folyamán a mezőgazdaság minden ágazatában tanfolyamokat végzett, és diplomát szerzett az aradi Vasile Goldiş-egyetem marketing szakán.
Rendre fejlesztette gépparkját is: családi gazdaságába az évek során öt különböző méretű John Deer traktort és három kombájnt vásárolt. A szántóföldi növénytermesztés mellett a családnak három hektár zöldséges farmja és 1,7 hektár gyümölcsöse van. Darabont fantáziát látott az állattenyésztésben is: jelenleg tíz szarvasmarhát és húsz disznót tart.
Darabont saját tapasztalatai alapján tudja segíteni a gazdákat pályázatírásban is, hiszen eddig két európai uniós pályázatot nyert el gazdasága fejlesztésére.
Darabont Attila szerint
Ugyanakkor nyitni kell az új értékesítési módszerek irányában, elsősorban szövetkezetekre van szükség, mert egyedüli gazdaként már nem lehet boldogulni a piacon.
A szakember szerint ma az erdélyi egyéni termelők legnagyobb gondja az értékesítés, a Szilágyságban meg kiemelten ez jelenti a legfőbb problémát. A szilágysági gazdák terményeik nagy részét a szilágysomlyói, zilahi, zsibói, nagybányai, nagyváradi vagy szatmári piacokon próbálják értékesíteni. Megesik, hogy inkább az üzérkedők vásárolják fel aprópénzért, és nagy nyereséggel adják tovább. Az élőállat-kereskedelmet teljes mértékben a feketepiac uralja.
Az egykori állami cégeket privatizálták, többségük mára bezárta kapuit. A tejfeldolgozás sem a gazdák érdekeit szolgálja: a létező tejüzemek nem a helyi termelőktől felvásárolt tejet dolgozzák fel. Olyan alacsony árat, és annyira hátrányos szerződéseket kínálnak, hogy sokan inkább lemondtak a szarvasmarhatartásról, minthogy aprópénzért elprédálják a tehéntejet. Ez a feldolgozó üzemeket nem zavarja, hiszen külföldről korlátlan mennyiségben hozhatnak be nyers tejet.
A még létező pár élelmiszer-feldolgozó üzem – a piaci helyzettől és az infláció mértékétől függően – évente több alkalommal is változtat a felvásárlói áron, azonban csak a nagyobb termelőkkel alakul ki olyan beszállítói rendszer, amely mindkét félnek megéri.
Tejfeldolgozás tekintetében nagy probléma az egyesületi csarnokok hiánya, illetve az, hogy nincsenek kis feldolgozóüzemek, amelyek helyi, kistérségi piacokra szállítanak élelmiszereket. A húsfeldolgozást illetően is komoly gondot jelent a vágóhidak és a húsfeldolgozó kisüzemek hiánya.
Az a gazda sincs könnyebb helyzetben, aki piacokon szeretné terményeit értékesíteni, mert a standok túlnyomó többsége üzérkedőké, viszonteladóké, az őstermelő pedig nem tud asztalt bérelni.
– összegezte a megoldás lehetőségét Darabont Attila. Mint lapunknak fogalmazott, az összefogás az egyetlen módja annak, hogy a jelenleg parlagon heverő termőföldeket ismét művelésbe lehessen vonni. (Becslések szerint a szilágysági termőföldek mintegy felét nem dolgozzák meg a gazdák).
Bálint Rozália: az optimizmust kellene visszahozni falvainkba
Fotó: Sütő Éva
Bálint Rozália Varsolcon lakik, és a Budapesti Corvinus Egyetem Kertésztudományi Karának kertészmérnöki szakán szerzett diplomát. A Krónikának elmondta, hogy a föld iránti kötődése visszanyúlik gyerekkorába, de családjában ő az első nemzedék, aki födművességből él meg. Gyümölcsfaoltványok és rózsatövek szaporításával és fóliasátras zöldségtermesztéssel foglalkozik. Hat településen – Krasznán, Varsolcon, Szilágysámsonban, Dobán, Goroszlón és Désházán – végzi falugazdászi teendőit.
Falugazdászként mindenben besegít a gazdáknak. Fontos szerepet vállal a szakszerű növényvédelemben – nemcsak a kártevők és betegségek elleni permetezéseket ajánlja a termelőknek, hanem a megelőző védekezéseket is –, ugyanakkor faluról falura járva a pályázati lehetőségeket népszerűsíti.
„Jelenleg egy olyan gyümölcsfajta termesztésével kísérletezem a Szilágyságban, amivel nagy és összefüggő gyümölcsösöket tudnánk telepíteni. Meggyőződésem, hogy ilyen szintű beruházásokkal tudnánk véget vetni a mostani kisparcellás mezőgazdaságnak” – magyarázza a kiútkeresés lehetséges módját a mezőgazdasági szakember.
A parcellák tömbösítéséhez kapcsolódik a gazdaszövetkezetek életre hívásának szükségszerűsége is. Mint fogalmaz, a szövetkezéstől nem kell félni, mert még a régi termelőszövetkezeteknek is megvolt a fény és árnyoldala, a gazdák szabad választásán alapuló, új típusú szövetkezeteknek pedig csak előnyük van.
„A mai ember egyre inkább elszokik attól, hogy a gondok ellenére is vállalja a földművelést, pedig a gazdaember élete soha nem volt könnyű.
– fogalmazza meg falugazdászi munkájának üzenetét Bálint Rozália.
Sütő Éva
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.
Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.
Veszélyes vegyi anyagokat, hamis pénzt és divatárut foglaltak le többek között a rendőrök a szerdán Arad és Temes megyében tartott razzia során.
Különösen nagy tétje van a romániai parlamenti és államfőválasztásnak, és az RMDSZ jó szereplése a garanciája a jó román–magyar kapcsolatoknak is – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Sepsiszentgyörgyön.
szóljon hozzá!