Az inkriminált kürtőssütő a nagybányai gesztenyeünnepen
Fotó: Krónika
Az RMDSZ-t és a Fideszt okolta a nagybányai zászlóbotrányért Cătălin Cherecheș polgármester, aki a magyar közösség felé tett korábbi gesztusait is „felemlegette”. Pap Zsolt István alpolgármester ellenben az elöljáró tettét tartja provokációnak.
2022. szeptember 27., 17:172022. szeptember 27., 17:17
2022. szeptember 27., 18:192022. szeptember 27., 18:19
Az RMDSZ és a Fidesz által gerjesztett etnikai konfliktusnak igyekszik beállítani a hétvégén kirobbant nagybányai zászlóbotrányt Cătălin Cherecheș polgármester, aki a magyar közösség irányába tett korábbi „gesztusaival” próbálja bizonygatni, hogy magyarbarát.
Első megszólalóként a polgármester úgy fogalmazott, „nem érti”, honnan indult a botrány. Felemlegette, hogy mindig tisztelettel viszonyult a nagybányai magyar közösséghez és szimbólumaihoz, beszámolója szerint ez pár hete a Szent István-napi rendezvényen abban nyilvánult meg, hogy levette a polgármesterek által hivatalos alkalmakon viselt román trikolórt – Pap Zsolt István szerint senki nem kérte erre. Azt is felemlegette, hogy március 15-én többször is feltette a piros-fehér-zöld kokárdát.
Cătălin Cherecheș a piros-fehér-zöld kokárdával
Fotó: Cătălin Cherecheș/Facebook
– idézte fel Cherecheș.
A hétvégi gesztenyeünnepen történtekről elmondta: létezett egy megegyezés a magyar vidékekről jövő árusokkal, miszerint ha hagyományos magyar vagy székely terméket hoznak, románul is ki kell írni a nevét. „Lehet, hogy a románok is örülni akarnak a termékeiknek” – indokolta a döntést, hozzátéve, felháborította, hogy megváltoztatták a szabályt, ezért takartatta le a kürtőskalács feliratot. „Hogy tudják a románok, ők is vásárolhatnak onnan. Nagybányán, Romániában, Máramarosban vagyunk. Nem Székelyföldön” – mondta az elöljáró. Hangsúlyozta, nem akarja erőltetni a román zászló tiszteletét, ugyanis szerinte ez jóérzés kérdése.
„A történtek nem a nagybányai románokkal és magyarokkal állnak összefüggésben, hanem a magyarországi politikai harccal” – fogalmazott. Szerinte a helyi RMDSZ-esek „sovén megnyilvánulása” azzal állhat összefüggésben, hogy a gesztenyeünnep meghívottja Márki-Zay Péter, a magyar ellenzék volt miniszter-elnökjelöltje volt, aki a magyarországi testvérváros, Hódmezővásárhely polgármestereként vett részt a rendezvényen.
Márki-Zay Péter a nagybányai elöljáróval a városünnepen
Fotó: Cătălin Cherecheș/Facebook
Mint arról beszámoltunk, Márki-Zay Péter Nagybányára látogatott a hét végén a Gesztenyefesztivál alkalmából, amikor Cătălin Cherecheș kirohanást intézett a magyar feliratok ellen. A magyar ellenzéki politikus közösségi oldalán hétfőn posztolt, Farkaslakán készült videóbejegyzésében arról beszélt: „érdekes politikai viszonyok” vannak Székelyudvarhelyen és Nagybányán egyaránt.
„Magam is kiálltam a magyar kisebbség, a magyar közösség érdekei, szempontjai mentén, az ottani iskola problémájának megoldásában” – jelentette ki a volt miniszterelnök-jelölt.
A tévéműsorban elhangzottakra Pap Zsolt István alpolgármester is reagált szeretett volna, de a műsorvezető és meghívottjai folyamatosan félbeszakították, nem engedték, hogy végigmondja álláspontját. Az RMDSZ politikusa hangsúlyozta: itt egy márkanévről van szó, hiszen a kürtőskalács annak minősül. Ugyanakkor arra is rámutatott, hogy nem ő távolította el a román zászlókat a bódéról, és szerinte nem minősül a nemzeti jelkép tiszteletének az, ha a trikolórt a térd szintjén, portékát között tűzik ki „Valószínűleg konfliktust akartak szítani” – értékelte Cherecheș eljárását magyar helyettese, akibe a műsorvezető és meghívottjai valósággal belefojtották a szót. Az egyik kommentátor, Dorel Vișan abba kötött bele, hogy az alpolgármester Facebook-oldalán miért van magyar zászló. Pap Zsolt Attila mindhiába magyarázta, hogy két nyelven – románul és magyarul – kommunikál választóival és a közösségi portálon a zászló a bejegyzés nyelvére utal, nem voltak hajlandóak meghallgatni.
A többi hozzászóló is az erdélyi magyarok Románia és a román nemzeti jelképek iránti tiszteletlenségéről beszélt, a műsorvezető „szégyenletesnek” nevezte a zászlóeltávolítást. A műsor második felének hangulata – amikor a magyar politikus álláspontját kellett volna meghallgatni – a funari időkre emlékeztetett.
A román lobogókkal letakart kürtőssütő
Fotó: Adrian Szelmenczi/Facebook
Pap Zsolt István kedden Facebook-bejegyzésben ismertette álláspontját. „Cătălin Cherecheș polgármester figyelemelterelő hadjáratot indított, nem beszél a valódi okokról, és a kialakult helyzet miatt engem akar felelőssé tenni” – írta kétnyelvű posztjában. Hangsúlyozta, hétvégén nem nyúlt a román zászlókhoz, csak tájékoztatta az árusokat – akiket felháborított a magyar feliratok ellen irányuló kettős mérce –, hogy a polgármesteri hivatal vagy a helyi tanács nem adott ki írásos rendeletet, mely a román zászlók kihelyezésére kötelezné őket, tehát ha gondolják, levehetik.
– mutatott rá Pap. Hozzátette, a kürtőskalács elnevezés egész Európában védett márkanév, és arra is felhívja a figyelmet, hogy a más nyelvű feliratok (hot-dog, churros, hamburger, waffe) nem zavarták az elöljárót. „Ez tehát egyértelmű provokáció volt, amelynek a célja az volt, hogy feszültséget keltsen a román és a magyar közösség között Nagybányán” – összegzett Pap Zsolt István.
Papp Zsolt istván nagybányai alpolgármester
Fotó: RMDSZ
Mint arról beszámoltunk, Cătălin Cherecheș román zászlókkal takartatta le a magyar feliratokat egy vásári kürtőskalácssütőn a hétvégi nagybányai Gesztenyefesztiválon. Majd amikor magyar helyettese intézkedését felülbírálva eltávolíttatta a román nemzeti jelképeket, a polgármestere bejelentette, hogy visszavonja Pap valamennyi alpolgármesteri hatáskörét, amiről hétfőn értesítette is az RMDSZ-es politikust.
Visszavonta Cătălin Cherecheș nagybányai polgármester magyar helyettesének, Pap Zsolt Istvánnak a jogköreit – erősítette meg a Krónikának Pintér Zsolt, a Máramaros megyei RMDSZ-szervezet elnöke.
Visszavonta a város magyar alpolgármesterének hatásköreit Cătălin Cherecheș, Nagybánya elöljárója amiatt, hogy Pap Zsolt István eltávolíttatta egy kürtőskalácsosról a román zászlókat, amelyeket a polgármester helyeztetett el a magyar feliratok miat
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfajta termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
2 hozzászólás