A „múzeális értékű” gyalui híd rekordlassúsággal épült
Fotó: Pro Infrastruktúra Egyesület
Felcsillanó sztrádaremény: még szeptember végén átadhatják a Szamos-hidat Gyalunál, aminek köszönhetően 9,5 kilométerrel hosszabb lesz az észak-erdélyi autópálya.
2018. szeptember 18., 16:212018. szeptember 18., 16:21
Jó hírrel indította a hetet a romániai közúti infrastruktúra helyzetét fokozott figyelemmel követő Pró Infrastruktúra Egyesület: drónfelvétellel illusztrált Facebook-bejegyzésben közölték hétfőn reggel, hogy még a hét elején megtörténik a Szamos-híd „előzetes átvétele”, és szeptember 27–28-án a tényleges átvételre is sor kerülhet. Mint ismeretes,
ami „autópálya-múzeumként” került be a közbeszédbe, miután a műszaki átvétele ugyan megtörtént, de a híd híján teljesen hasznavehetetlen volt.
Mint a Pro Infrastruktúra Egyesület fogalmazott, az építő olasz Tirrena Scavi vállalat a pénteken készült felvételek tanúsága szerint célegyenesben van a 766 méteres szakaszon, és ma lesz az utolsó nap, amikor még kopóréteget terítenek el az aszfaltcsíkon. Ezt követően jöhet a festés, a védőkorlátok elhelyezése, és amennyiben nem lesz késés, úgy a hónap végén megtörténhet az átadás.
– adott hangot reményének az egyesület.
Mint ismeretes, a Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután csak 52 kilométer épült meg Gyalu és Aranyosgyéres között, a felek közös megegyezéssel felbontották a szerződést. A hatóságok újabb versenytárgyalásokat írtak ki több szakaszra.
Jelenleg az észak-erdélyi pályán a meglévő szakasztól keletre, Aranyosgyérestől Marosvásárhelyig folynak még építési munkálatok.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!