A „múzeális értékű” gyalui híd rekordlassúsággal épült
Fotó: Pro Infrastruktúra Egyesület
Felcsillanó sztrádaremény: még szeptember végén átadhatják a Szamos-hidat Gyalunál, aminek köszönhetően 9,5 kilométerrel hosszabb lesz az észak-erdélyi autópálya.
2018. szeptember 18., 16:212018. szeptember 18., 16:21
Jó hírrel indította a hetet a romániai közúti infrastruktúra helyzetét fokozott figyelemmel követő Pró Infrastruktúra Egyesület: drónfelvétellel illusztrált Facebook-bejegyzésben közölték hétfőn reggel, hogy még a hét elején megtörténik a Szamos-híd „előzetes átvétele”, és szeptember 27–28-án a tényleges átvételre is sor kerülhet. Mint ismeretes,
ami „autópálya-múzeumként” került be a közbeszédbe, miután a műszaki átvétele ugyan megtörtént, de a híd híján teljesen hasznavehetetlen volt.
Mint a Pro Infrastruktúra Egyesület fogalmazott, az építő olasz Tirrena Scavi vállalat a pénteken készült felvételek tanúsága szerint célegyenesben van a 766 méteres szakaszon, és ma lesz az utolsó nap, amikor még kopóréteget terítenek el az aszfaltcsíkon. Ezt követően jöhet a festés, a védőkorlátok elhelyezése, és amennyiben nem lesz késés, úgy a hónap végén megtörténhet az átadás.
– adott hangot reményének az egyesület.
Mint ismeretes, a Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután csak 52 kilométer épült meg Gyalu és Aranyosgyéres között, a felek közös megegyezéssel felbontották a szerződést. A hatóságok újabb versenytárgyalásokat írtak ki több szakaszra.
Jelenleg az észak-erdélyi pályán a meglévő szakasztól keletre, Aranyosgyérestől Marosvásárhelyig folynak még építési munkálatok.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!