Térfoglalás. Megtöltötték a város főterét a nagyváradiak a 10. Szent László Napokon
Fotó: Facebook/Szent László Napok
Korábban még nem látott számban vonultak ki a hétvégén a város főterére, a Szent László térre a nagyváradi magyarok. A 10. Szent László Napok alkalmával ugyanis rendhagyó módon itt tartották a kulturális fesztivál nagykoncertjeit.
2022. június 26., 15:092022. június 26., 15:09
Soha nem látott még akkora tömeget Nagyvárad főtere, a Szent László tér, mint a hétvégén, a 10. Szent László Napok alkalmával. A tíznapos magyar kulturális fesztivál jubileumi kiadásán rendhagyó módon a várból a belvárosba költöztek a nagykoncertek, és a váradi magyarok belakták a teret.
Már Tóth Gabi péntek esti fellépésén elárasztották a Fekete Sas palota előtti területet a bulizni vágyók, majd a Bagossy Brothers Company koncertjén csápoltak.
Fotó: Facebook/Szent László Napok
Fotó: Facebook/Szent László Napok
Fotó: Facebook/Szent László Napok
Szombat estére tovább nőtt a tömeg, már a Transylvanium koncertjére szép számmal érkeztek, majd a bemelegítő után a magyar slágereket játszó székelyudvarhelyi banda átengedte a terepet az est sztárvendégének, Nagy Ferónak és a Beatricének.
Az évtizedek óta töretlenül népszerű magyarországi zenekar interaktív koncerttel hálálta meg a közönség szeretetét, kicsik és nagyok, fiatalok és idősek együtt énekelték a 8 óra munkát és a többi slágert. Nagy Feró változtatott előbbi a szövegén: Nagyváradon, itt van a nagy élet… hangzott az alternatív verzió.
Fotó: Facebook/Szent László Napok
Fotó: Facebook/Szent László Napok
Fotó: Facebook/Szent László Napok
A társaság kisebb része a közeli kocsmák teraszán folytatta az estét, vagy végigsétálva a söröző vendégekkel megtelt Zöldfa utcán, visszasietett a várba, hogy elkapja még az utolsó rendelést.
A 10. Szent László Napok az „Egy fesztivál, két helyszín” jegyében zajlott, a korábbinál nagyobb tömegre számító szervezők a nagykoncerteket idén először kivitték a főtérre, míg a többi kísérőrendezvény az eddig jól bevált helyszínen, a várban maradt.
Fotó: Facebook/Szent László Napok
A kézművestermékek mellett finom falatokból is lehetett váltogatni, és idén mintha sokkal több román szót lehetett volna hallani, mint korábban – a többségi lakosokat elsősorban a lacikonyha vonzotta.
A gasztronómia a rendezvények közé is beférkőzött, szombaton délután Cserna-Szabó András mesélt a közönségnek az irodalom és a gasztronómia elválaszthatatlan voltáról. A József Attila-díjas író lapunk munkatársának, Balogh Levente moderátornak a kérdéseire elmondta: az erdélyi konyha többet megőrzött a magyar gasztronómia hagyományaiból, mint a magyarországi, és arról is beszélt, miért fontos beazonosítani a magyar gasztronómiai hagyományokat.
Fotó: Facebook/Szent László Napok
Fotó: Facebook/Szent László Napok
Délután a zenéé volt a főszerep, előbb magyar nóták csendültek fel, majd tradicionális zsidó klezmer énekeket hallhatott a közönség az Oradea Wind Ensemble koncertjén. Az addig ülő nézőket a Blues B. R. Others Show színvonalas előadása „állította fel”, az energikus show-t nem lehetett tánc nélkül végignézni.
A hétvégi eseménykavalkádból kiemelkedik a pénteki rangos történelmi konferencia, de a szokásos programpontok sem maradhattak el, volt örömfőzés és az elszármazottak találkozóját is megtartották, és Szent László homokszobra is elkészült, mellyel sokan szelfit készítettek.
Fotó: Szent László Napok
A rendezvénysorozat a tervek szerint vasárnap este, Ákos nagyszabású koncertjével ér véget, aki szombaton két novellájából rendezett filmjét is bemutatta a nagyváradiaknak.
Nem mindennapi látvány, Szent László két és fél méteres homokszobra fogadja a látogatókat a nagyváradi várban. Monostori Ferenc magyarországi szobrászművész alkotása a nagyváradi városünnep keretében készült el.
Nagyváradon hétfő este hivatalosan is megnyitották a hét végéig tartó Szent László Napok kulturális fesztivált, melyet tizedik alkalommal szervez meg a helyi Szent László Egyesület a partnereivel együtt.
Már tizedik alkalommal szervezik meg a nagyváradi magyarság ünnepét, a héten zajló Szent László Napokat. Zatykó Gyula főszervezőt a jubileumi fesztivál újdonságairól, az elmúlt évtizedben elért eredményekről és a jövőbeli tervekről kérdeztük.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
szóljon hozzá!