Nagyvárad román polgármestere szerint a város hírnevét öregbíti a Szent László Napok

A hétfő esti nyitógálán a Debreceni Népi Együttes állt a közönség elé Tűzliliom című előadásával •  Fotó: Molnár Ferenc/Szent László Napok

A hétfő esti nyitógálán a Debreceni Népi Együttes állt a közönség elé Tűzliliom című előadásával

Fotó: Molnár Ferenc/Szent László Napok

Nagyváradon hétfő este hivatalosan is megnyitották a hét végéig tartó Szent László Napok kulturális fesztivált, melyet tizedik alkalommal szervez meg a helyi Szent László Egyesület a partnereivel együtt.

Hírösszefoglaló

2022. június 21., 00:192022. június 21., 00:19

2022. június 21., 00:342022. június 21., 00:34

A Szigligeti Színházban tartott nyitógála előtt mondott köszöntésében Szilágyi Péter, a budapesti Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára úgy vélte: Szent László alakja, jelleme áthatja a magyarság múltját és jelenét, és azt az összetartozást jelképezi, amelyért a magyar kormány is cselekszik tizenkét éve.

•  Fotó: Molnár Ferenc/Szent László Napok Galéria

Fotó: Molnár Ferenc/Szent László Napok

A legendákban megjelenő lovagkirály szerinte a keresztény értékeket és a nemzeti érdeket testesíti meg. Orbán Viktor miniszterelnököt idézve jelentette ki, hogy ma is a nemzeti érdek képviselete az egyik legfontosabb összetevő a siker receptjében.

A szülőföldön való megmaradás elősegítését pedig az egyik legfontosabb nemzeti érdeknek nevezte.

Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke beszédében arra figyelmeztetett, hogy míg Szent László a kunokkal küzdött, ma más külső és belső ellenségekkel szemben van szükség Erdély védőszentjének és patrónusának az oltalmára.

Szilágyi Péter helyettes államtitkára szerint Szent László alakja, jelleme áthatja a magyarság múltját és jelenét •  Fotó: Molnár Ferenc/Szent László Napok Galéria

Szilágyi Péter helyettes államtitkára szerint Szent László alakja, jelleme áthatja a magyarság múltját és jelenét

Fotó: Molnár Ferenc/Szent László Napok

„Mi, mai magyarok egyenlőtlen harcot folytatunk minálunk nagyobb erőkkel szemben. Ha katolikus volnék, szent királyunk segítségét kérném, hogy hadakozzék érettünk, de mindenképpen az ő bízó hitével kérem Istent, hogy tartson meg, és emeljen fel bennünket, áldja meg és tegye boldoggá Váradot” – idézte a Királyhágómelléki Református Egyházkerület volt püspökét az MTI.

Tőkés László: ma is szükség van Erdély védőszentjének és patrónusának az oltalmára •  Fotó: Molnár Ferenc/Szent László Napok Galéria

Tőkés László: ma is szükség van Erdély védőszentjének és patrónusának az oltalmára

Fotó: Molnár Ferenc/Szent László Napok

Florin Birta, Nagyvárad nemzeti liberális (PNL) polgármestere büszkeségének adott hangot, amiért a város partnere lehet a szervezőknek egy olyan fesztivál megszervezésében, amelyik a város hírnevét öregbíti. Kijelentette: Nagyvárad többnemzetiségű, többnyelvű város, ezért olyan rendezvényeket kell itt szervezni, amelyek által otthon érzik magukat a város polgárai. A Szent László Napokat ilyennek tartotta.

Puskás István, Debrecen alpolgármestere azt kívánta, hogy a rendezvénysorozat erősítse meg a közönséget nagyváradiságában, a városhoz tartozás élményében.

Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke köszöntésében a párt Kós Károlytól vett jelszavát idézte: „Dolgoznunk kell, ha élni akarunk és akarunk élni, tehát dolgozni fogunk”. Megjegyezte: az EMNP szellemi holdudvara hívta életre a Szent László Napok mellett a kolozsvári, a brassói és a temesvári magyar napokat, valamint a marosvásárhelyi Vásárhelyi Forgatagot is.

Florin Birta polgármester szerint a Szent László Napok által otthon érzik magukat a város polgárai •  Fotó: Molnár Ferenc/Szent László Napok Galéria

Florin Birta polgármester szerint a Szent László Napok által otthon érzik magukat a város polgárai

Fotó: Molnár Ferenc/Szent László Napok

„Helyzetünk javulását nem valamely rajtunk kívül álló erőtől vagy eseménytől kell várnunk ma sem, hanem felelősen és bátran kell vállalnunk az önsorsjavító munkát. A Szent László Napok jellemzően ilyen” – jelentette ki a politikus.

•  Fotó: Molnár Ferenc/Szent László Napok Galéria

Fotó: Molnár Ferenc/Szent László Napok

Zatykó Gyula főszervező arra biztatta a közönséget, hogy próbálják egy hétre lekapcsolni a világ válságaiból fakadó gondokat, a nehézségeket, és lássák meg a jót a szépet, a kellemest, amit a fesztivál kínál. Úgy vélte: a 10. Szent László Napok afféle oázis lehet a színvonalas és változatos programjaival. Megemlítette, hogy a programsorozat nyitógáláját Debrecen városa, a zárókoncertjét pedig Nagyvárad önkormányzata ajánlotta fel. A nyitógálán a Debreceni Népi Együttes állt a közönség elé Tűzliliom című előadásával, mely Wass Albert A funtineli boszorkány című regényének a táncszínpadi előadása, a vasárnapi fesztiválzárás előtt pedig Ákos koncertezik Nagyvárad főterén.

•  Fotó: Molnár Ferenc/Szent László Napok Galéria

Fotó: Molnár Ferenc/Szent László Napok

A tizedik Szent László Napok programja a Szentlaszlonapok.ro honlapon böngészhető.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 08., csütörtök

Sokkoló kisfilm világít rá újra a George Simion vezette AUR magyarellenességére

A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat újból közzétette közösségi oldalán az AUR megalakulásáról és a szélsőséges nacionalista politikai párt programjáról szóló, sokkoló dokumentumfilmjét.

Sokkoló kisfilm világít rá újra a George Simion vezette AUR magyarellenességére
2025. május 08., csütörtök

Vasúti munkálatok miatt dugók várhatók az egyik forgalmas dél-erdélyi útszakaszon

Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.

Vasúti munkálatok miatt dugók várhatók az egyik forgalmas dél-erdélyi útszakaszon
2025. május 08., csütörtök

Vészhelyzet: két hétig biztosan nem látogatható a parajdi sóbánya

A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.

Vészhelyzet: két hétig biztosan nem látogatható a parajdi sóbánya
2025. május 08., csütörtök

Kutyafalka támadt egy férfira és kislányára Szászfenesen

Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.

Kutyafalka támadt egy férfira és kislányára Szászfenesen
2025. május 08., csütörtök

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia
2025. május 08., csütörtök

Kelemen Hunor a Krónikának: Simion magyargyűlöletből táplálkozik, Nicușor Dan sosem volt ellenséges a magyarokkal

Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.

Kelemen Hunor a Krónikának: Simion magyargyűlöletből táplálkozik, Nicușor Dan sosem volt ellenséges a magyarokkal
2025. május 08., csütörtök

Beindult az élet a nagyváradi repülőtér cargo-termináljában

A héten elindultak a rakományszállítási szolgáltatások a nagyváradi repülőtéren.

Beindult az élet a nagyváradi repülőtér cargo-termináljában
2025. május 08., csütörtök

Kutyagyilkosság miatt keres a rendőrség egy férfit

Egy feltehetően lelőtt kutya miatt indított bűnügyi nyomozást a Temes Megyei Rendőr-főkapitányság. Az állatot a Temesvárral határos Újmosnicán valószínűleg lelőtte az elkövető, majd a kutya tetemét a személygépkocsija csomagtartójába tette és elhajtott.

Kutyagyilkosság miatt keres a rendőrség egy férfit
2025. május 08., csütörtök

Parajdi sóbánya: éjjel-nappal dolgoznak a beszivárgott víz eltávolításán

A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.

Parajdi sóbánya: éjjel-nappal dolgoznak a beszivárgott víz eltávolításán
2025. május 08., csütörtök

Öt ukránt kellett megmenteni a máramarosi hegyekben, egy hatodikat még keresnek

Öt ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei Salvamont munkatársai az elmúlt éjszakán; továbbra is keresnek viszont egy hatodik személyt – közölte csütörtökön Dan Benga, a hegyimentő-szolgálat vezetője.

Öt ukránt kellett megmenteni a máramarosi hegyekben, egy hatodikat még keresnek