„Az RMDSZ nem képvisel minket” – interjú Makkai Bencével, a Nem az én nevemben csoport tagjával

Panaszkodtak. Demeter Szabolcs informatikus, Kovács Andrea ügyvéd és Makkai Bence tárgyalt az RMDSZ-vezetőkkel •  Fotó: Facebook/Makkai Bence

Panaszkodtak. Demeter Szabolcs informatikus, Kovács Andrea ügyvéd és Makkai Bence tárgyalt az RMDSZ-vezetőkkel

Fotó: Facebook/Makkai Bence

A napokban Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és Porcsalmi Bálint ügyvezető elnök fogadta a kolozsvári Nem az én nevemben Facebook-csoport képviselőit, miután a csoport tagjai a közösségi oldalon hevesen bírálták a szövetség által az igazságügyi törvények módosításában játszott szerepet, illetve általában véve az RMDSZ politikáját, és petíciót is indítottak ellene. Lapunknak Makkai Bence reklámgrafikus, a csoport tagja számolt be a találkozóról, illetve arról, konkrétan miért elégedetlenek.

Balogh Levente

2018. július 24., 11:262018. július 24., 11:26

– A napokban fogadta a Facebook-csoport képviselőit az RMDSZ két vezetője. A találkozón azon ügyek vetődtek fel, amelyek a csoport tagjainak körében elégedetlenséget váltottak ki. Kik ennek a csoportnak a tagjai, miért jött létre, mit képvisel? Mi az, amivel civilekként elégedetlenek az RMDSZ jelenlegi irányvonalában?

– A Nem az én nevemben csoport egy laza, önszerveződő csapat és egy gondolkodási keret. A csoport magja Kolozsváron élő és dolgozó személyekből áll, de többen csatlakoztak hozzánk Erdély más részeiről is. A tagok közös jellemzője az elégedetlenség, illetve az, hogy ennek az elégedetlenségnek hangot is adunk. Elégedetlenségünk célpontja az RMDSZ, amelyről úgy véljük, hogy egyáltalán nem vagy csak minimálisan képvisel minket, a romániai magyarokat.

Idézet
A szövetség azt az érzést kelti bennünk, mintha egy hermetikusan elzárt térben létezne és politizálna, valahol félúton Magyarország és Románia között.

Ez valamelyest magyarázná az RMDSZ nem létező válaszait a romániai problémákra: infrastruktúra, gazdaság, egészségügy, általános – nemcsak a kisebbségi – tanügyi kérdések. Ezek a válaszok akár nem léteznek, akár „csak” nem jönnek át, a végeredmény szempontjából majdnem ugyanazt jelentik: a romániai valóság mintha nem létezne sem az RMDSZ, sem a tömbben élő magyarok számára! A csoport létrejötte egyébként szorosan kötődik a Iordache-bizottság munkájához, akkor alakult, amikor mindannyiunk számára nyilvánvalóvá vált, hogy az RMDSZ részt vesz annak tevékenységében anélkül, hogy a bizottság munkájának tárgyát képező módosításokat a közösség körében tematizálta volna.

Idézet
Ekkor szerveztük első flashmo­bunkat a Majális utcai székház elé, párhuzamosan az Umbrela Anti­corupţie PSD-székház előtti akcióival.

Többen az Umbrela-csoport tagjai is vagyunk, sőt van társunk, aki önkéntesként a Fără penali în funcții publice kezdeményezéshez gyűjt aláírásokat. Egyben kezdeményeztük a Nem az én nevemben petíciót, amit több mint 1100-an írtak alá eddig. Ezt adtunk át Kelemen Hunor szövetségi elnöknek július 12-én a csoport nevében hárman: Kovács Andrea ügyvéd, jómagam és Demeter Szabolcs informatikus, aki egyben a petíció kezdeményezője is.

– Utólag arról írt: a találkozón a sajtózárlatról, etnikai alapú politizálásról, általános elégedetlenségről, percepcióról és az igazságügyi törvények módosításáról is beszélgettek. Mit értenek sajtózárlat alatt?

– A romániai magyar sajtó jelenlegi helyzetére kerestük a megfelelő fogalmat. Arra az aktuális helyzetre, ami senkinek sem kedvez. Kiváltképpen a romániai magyar közösségnek nem.

Idézet
Abból a valós helyzetből indulunk ki, hogy az RMDSZ számára kellemetlen témák ritkán jutnak el a nagyközönségig: mintha óvakodna a sajtó attól, hogy túlságosan kritikus hangnemet üssön meg a „párttal” szemben.

Vannak ugyan adott esetben kritikusabb hangvételű cikkek, vannak témák, amiket különféle portá­lok alaposabban körüljárnak, de ezek mintha nem egy frontot alkotnának, hanem nagyon minuciózusan el lennének szigetelve, hogy az az információ, ami ott lát napvilágot, egyrészt minél kisebb lefedettségre tegyen szert.

A kisebbségpolitikai kérdések mindannyiunk számára fontosak. Közösségünknek szüksége van a változatosságra, érvek nyilvános ütköztetésére. Mindannyiunknak nyert ügye van azzal, ha szabadon beszélhetünk például a magyar közösség nevében vitt politizálásról, a magyar érdekképviselet céljairól, kötelességeiről, felelősségéről vagy akár az intra- és interetnikus kapcsolatok előnyeiről-hátrányairól. Ezeknek értékes hozadéka lenne a civil öntudat kiterjesztése, megerősítése, ami „sajtózárlat” mellett több időt és munkát igényel.

A sajtózárlat kialakulásának oka is van. Bár a szövetség a saját ujja mögé bújik azzal, hogy deklaráltan csak a Maszol.ro van a tulajdonában, mégis a birtokláson kívül sok más módja van annak, hogy a sajtóra nyomást gyakoroljon, és gyakorol is! A közvetlen eredménye ennek a „sajtózárlatnak” az, hogy a szövetség úton-útfélen románozhat, és szekusállamot kiálthat, de ha valaki másként vélekedik a román–magyar hídszerepekről, és nyit más közösségek felé – akár európai értékek mentén – azt egyből lerománozzák, lemagyarárulózzák, a sorosozásról meg Stockholm-szindrómázásról és egyéb szitokfélékről ne is beszéljünk.

Idézet
Az is kérdés, hogy a kialakult helyzetért mekkora a felelőssége az RMDSZ-nek? Hogy ilyen a közhangulat, ennyire éles lett a szakadék a magyarságban, illetve európaiságban hívők között, és ennyire elszabadultak az indulatok a közösségi oldalakon, abban a politikumnak is igencsak nagy felelőssége van.

– Miért vetődött fel az etnikai alapú politizálás kérdése? Az RMDSZ hivatalosan etnikai szervezet, amely egyéb, országos ügyek mellett elsősorban az erdélyi, partiumi, bánsági magyar közösség problémáival, jogköveteléseivel foglalkozik. Ez problematikus?

– Az etnikai politizálást több szempontból is problematikusnak tartjuk. Az etnikum nem feltétlenül egy szerencsés politikai rendszerező elv, ami mentén az emberek, szavazók felsorakozhatnak. Az etnikum, mint például a magyar közösség, felsorakozhat az entitás mögé, de akkor a minket képviselő entitás nem lehet párt, hanem érdekvédelmi szervezet, ami a magyarok specifikus problémáira figyel oda. Ebből kifolyólag az etnikai alapú politizálás olyasmikre adhat választ, hogy beszélhetünk-e magyarul a hivatalnokokkal, vagy sem, van-e kétnyelvű utcanév- vagy helységnévtábla, tanulhatunk-e anyanyelvünkön, és így tovább.

Idézet
A korrupció vagy a lopás viszont pont ugyanúgy korrupció és lopás magyarul mint románul, németül vagy cigányul.

Itt visszacsatolnánk az első kérdésre adott válaszokra, az elégedetlenség elsődleges forrására: az etnikum megléte nem ad választ a szociális, igazságügyi vagy gazdasági kérdésekre. Mi alapján dolgozunk ki egy szociális hálót, vagy mi alapján számoljuk fel a szegregációt? Hogy valaki magyar, vagy sem?

Az etnikai alapú politizálásnak megvan az a veszélye, hogy egy jó politikai kezdeményezést „csak” azért seperjenek le az asztalról, mert az „román” vagy „magyar”. És ezzel az eredménnyel már csak a nacionalista kedélyeket lehet korbácsolni. És nemcsak lehet, hanem teszik is. Az etnikai politizálás kevésbé szerencsés eredménye az is, hogy az RMDSZ deklaráltan – minden magyar nevében fellépő – érdekvédelmi szervezet, viszont működését tekintve politikai párt! Hiányolok innen valami magyarázatot…

– Az igazságügyi törvények módosítása kapcsán milyen álláspontot képviseltek?

– A szövetségnek tartózkodnia kellett volna a Iordache-bizottság munkáitól.

Idézet
Elsősorban azért, mert nincsenek megfelelően felkészült szakpolitikusai – gondoljuk csak Márton Árpád teljesítményére, aki mindannyiunk nevében tevékenykedett a bizottságban.

Aztán, amennyiben a rendkívüli eljárásban módosított jogszabályok a bizottság által elfogadott formában lépnek hatályba, azok mindössze egy szűk körnek és nem a társadalom egészének kedveznek majd.

Az igazságügyi törvények módosításánál rengeteg javaslatot törvénykezdeményezési jogosultsággal nem rendelkező szakmai szervezetek fogalmaztak meg – például a Dana Gârbovan-féle Romániai Bírák Országos Szövetsége (UNJR). Az ő javaslataikat a PSD–ALDE szó szerint átvette, ami ugyancsak meglepő, és teljesen idegen a romániai jogalkotási eljárásoktól. Civil törvénykezdeményezések esetén szigorú feltételeknek kell teljesülniük, itt mégis az történt, hogy kihasználva egy konjunktúrát, talán a honatyák hozzá nem értését is, pár bírói szervezet olyan jogszabályt készíttetett magának, amilyet akart. Cserébe támogatták az államelnöki jogkörök megcsonkítását, szakmai síkra terelve a kérdést. A Velencei Bizottság jelentése egyébként aggályosnak is tartja az új szabályokat.

– Mennyire volt komoly fogadókészség az önök által fölvetett problémák megvitatására, álláspontjuk megfontolására?

– Ezzel kapcsolatban várakozó álláspontra helyezkednénk. Egészen addig, ameddig nem látunk valamiféle változást legalább a szövetség kommunikációjában. Viszont a kommunikációtól a romániai valóságba való visszalépésig nagyon hosszú az út. Reméljük, közösségünk nevében is, hogy a magyaroknak sikerül olyan képviselőket kitermelniük maguknak, akik deklaráltan a saját országuknak tekintik Romániát, és azzal foglalkoznak, ami az ország egészének, így a romániai magyaroknak is jó.

Porcsalmi Bálint: a felelősség az RMDSZ-é

Porcsalmi Bálint ügyvezető elnök a Maszol kérdésére a találkozóról azt mondta: az RMDSZ nem zárkózik el a párbeszédtől, bárkit meghallgatnak, aki a székház ajtaján bekopogtat. „Hogy csak egy példát említsek, a Szájkaraté, amit több erdélyi városban is megszerveztünk RMDSZ-es politikusok részvételével, egy mindenki számára nyitott lehetőség és lazább keret, amelyben nyíltan és őszintén beszélünk, sokszor vitázunk, hallatjuk a véleményeket. Jókat és rosszakat egyformán. Persze nincs olyan illúziónk, hogy sikerül mindenki szája íze szerint képviselnünk a közösségi érdekeket. Aki a politikában tevékenykedik, annak nagyon józanul kell ezt látnia. Nekünk fontos, hogy meghalljuk a kritikát, hogy meghallgassunk minden véleményt még akkor is, ha nem értünk azzal egyet. Azt is határozottan mondom, hogy a közösségi felhatalmazásra – amelyet bárhonnan is nézzük, értelmezzük, létezik és legitim – mi mindig felelősen tekintünk” – mutatott rá az ügyvezető elnök.

„Nekünk az igazságszolgáltatási törvények módosításakor is az volt a felelősségünk, hogy helyes döntéseket hozzunk még akkor is, ha ezek nem népszerűek. Véleménye, politikai opciója, dühe mindenkinek lehet – de felelősségünk nekünk van. És ez alól nem szabad kibújnunk. A magyar emberek, támogatóink és kritikusaink egyaránt, a jövőképet, a megoldásokat és a cselekvést is az RMDSZ-től várják ” – nyilatkozta, és hozzátette: mindenféle félretájékoztatás ellenére idővel bebizonyosodik, hogy az RMDSZ a jó döntéseket hozta meg.

4 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 29., kedd

Halálos balesettel indult a nap Bihar megyében

Autóbalesetben életét vesztette kedd reggel két személy a 76-os országúton a Bihar megyei Biharpoklos térségében.

Halálos balesettel indult a nap Bihar megyében
2024. október 29., kedd

Elnyomja a parlamenti és elnökválasztás „zaja” az alpolgármesteri tisztségért folyó tárgyalásokat

A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.

Elnyomja a parlamenti és elnökválasztás „zaja” az alpolgármesteri tisztségért folyó tárgyalásokat
2024. október 28., hétfő

Egyházzenei áhítatot tartanak az elhunytak lelki üdvéért november elsején

November elsején, pénteken egyházzenei áhítatot tartanak az elhunytak lelki üdvéért a kolozsvári Szent Mihály Templomban.

Egyházzenei áhítatot tartanak az elhunytak lelki üdvéért november elsején
2024. október 28., hétfő

Novemberre búcsút int a vénasszonyok nyara – A Romgaz felkészült a hideg évszakra

Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.

Novemberre búcsút int a vénasszonyok nyara – A Romgaz felkészült a hideg évszakra
2024. október 28., hétfő

Óránként 176 kilométeres sebességgel hasít egy erdélyi vonat

A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.

Óránként 176 kilométeres sebességgel hasít egy erdélyi vonat
2024. október 28., hétfő

Stílszerűen a reformáció emléknapjára érkezik a kincses városba a kollégiumokról szóló kiállítás

Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.

Stílszerűen a reformáció emléknapjára érkezik a kincses városba a kollégiumokról szóló kiállítás
2024. október 28., hétfő

Beiktatták tisztségébe a Hargita megyei önkormányzat új elnökét, megalakult a megyei közgyűlés

Beiktatták tisztségébe hétfőn Bíró Barna Botondot, Hargita megye új tanácselnökét, és a székelyföldi megye közgyűlése is megalakult.

Beiktatták tisztségébe a Hargita megyei önkormányzat új elnökét, megalakult a megyei közgyűlés
2024. október 28., hétfő

Fechet: megkapja a ratosnyai vízerőmű a környezetvédelmi engedélyt

A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.

Fechet: megkapja a ratosnyai vízerőmű a környezetvédelmi engedélyt
2024. október 28., hétfő

Emléktáblát avatott lelkipásztorai tiszteletére az Arad-belvárosi református gyülekezet

A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.

Emléktáblát avatott lelkipásztorai tiszteletére az Arad-belvárosi református gyülekezet
2024. október 28., hétfő

Nem adnák vissza a katolikusoknak a váradi filharmóniát: újabb visszaszolgáltatási döntést érvénytelenítettek

Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.

Nem adnák vissza a katolikusoknak a váradi filharmóniát: újabb visszaszolgáltatási döntést érvénytelenítettek