Fotó: Boda L. Gergely
Nem örülnek a székelyföldi önkormányzati vezetők, politikusok Dan Şova közlekedésügyi miniszter bejelentésének, miszerint pénzhiány miatt nem építik meg az észak-erdélyi autópálya Marosvásárhely és Brassó közötti szakaszát, ehelyett négysávos országutat építenének a két megyeszékhely között. A Krónikának nyilatkozó elöljárók szerint azonban Románia annyira le van maradva infrastrukturális fejlesztések terén, hogy egy újabb gyorsforgalmi út megépítése is már előrelépésként könyvelhető el, hiszen, mint mondják, ez is több, mint a semmi.
„Ahány miniszter, annyi terv\"
A Maros megyei önkormányzat új alelnöke, Kelemen Márton lapunk érdeklődésére elkeserítőnek nevezte Dan Şova bejelentését, ugyanakkor úgy érzi, a gyorsforgalmi út létrehozása sem nevezhető hátrányosnak a térség szempontjából. Kelemen azzal érvelt, hogy a magyar határ irányából érkező nehéz forgalom Tordától amúgy is letérne dél felé, azaz Szászsebes irányába, mentesítve a Marosvásárhely és Brassó közötti, jelenleg is rendkívül forgalmas műutat.
A gondot szerinte a jelenlegi, közel 170 kilométeres út kiszélesítése jelentené. „Sok a szerpentin, de azon falvak száma sem csekély, ahol a házak közelsége nem teszi lehetővé az út szélesítését. Ezeken a szakaszokon új, alternatív utat kellene építeni. Úgy érzem, a lehetőségekhez mérten ez a maximum, amit az RMDSZ ki tudott csikarni a koalíciós partnerétől. Ettől függetlenül nem szabad lemondanunk az autópálya-szakasz megépítéséről\" – jelentette ki Kelemen Márton.
Hasonló véleményen van Borboly Csaba, a Hargita megyei közgyűlés elnöke is, aki azonban kétkedve fogadta a közlekedésügyi miniszter legújabb bejelentését. „Ahány miniszter, annyi terv, de aszfaltszőnyeg szinte semmi. Nem kell túl komolyan venni a helyzetet. Şova ma miniszter, holnap nem. Jön valaki más, akinek más elképzelése lesz\" – nyugtázta Borboly.
Megítélése szerint a gyorsforgalmi út sem lenne rossz, csakhogy míg a négysávos országút főként az idegenforgalom fellendítését szolgálna, az autópálya megépítése már komoly befektetőket vonzana a térségbe.
„Az autópálya lenne a prioritás\"
Az RMDSZ háromszéki és brassói elöljárói szerint bármilyen infrastrukturális fejlesztésnek örülni lehet a térségben. „Természetesen az autópálya megépítése a legfontosabb cél, de ebben az országban már régóta csak azt hisszük el, amit látunk. A gyorsforgalmi út is több, mint semmi, csak már egyszer legyen belőle valami\" – fogalmazott Tamás Sándor.
A Kovászna megyei elnök rámutatott, a szomszédos országokhoz viszonyítva nagyon lemaradt Románia az infrastruktúra fejlesztése terén.
„Huszonöt év alatt ebben az országban 100 kilométer autópálya épült, míg a sokkal kisebb Magyarországon közben 1100 kilométer, Horvátország pedig – ahol a kilencvenes évek közepén még dúlt a háború – át van szőve autópályákkal és gyorsforgalmi utakkal – szögezte le a háromszéki elöljáró. – Arra is felkaptuk a fejünket, amikor Victor Ponta miniszterelnök egy adott ponton a Brassó és Bákó közötti autópálya megépítéséről beszélt, hiszen Háromszéknek mindenképpen gazdasági fellendülést jelent egy sztráda közelsége. A felmérések azt mutatják, az autópályák 50–100 kilométeres körzetében mindenhol fellendült a kereskedelmi és az idegenforgalom, és ennek megvan a gazdasági lecsapódása is.\"
Az úthálózat fejlesztése kapcsán ugyanakkor elmondta, nemrég összeültek a központi fejlesztési régió megyéinek tanácselnökei, és informális munkamegbeszélésen megrajzolták, melyek a prioritások az országutakat összekötő megyei utak korszerűsítése tekintetében. Kovászna megyében a legfontosabb a Szent Anna-tóhoz vezető, Kézdivásárhely és Bükszád közötti út felújítása, valamint a Sepsiszentgyörgy és Brassó közötti gyorsforgalmi út megépítése – fejtette ki az önkormányzati vezető.
Kovács Attila, az RMDSZ Brassó megyei elnöke a Krónikának elmondta, úgy tudja, egyelőre nem volt hivatalos egyeztetés az RMDSZ-szel a Brassó és Marosvásárhely közötti gyorsforgalmi út megépítéséről. „Hallottam a közlekedésügyi minisztérium legújabb bejelentéséről, és csak azt tudom mondani, ez is több, mint a semmi\" – summázta a politikus.
Számok és tervek
Amint arról beszámoltunk, Dan Şova közlekedésügyi miniszter szerint az említett autópálya-szakasz kivitelezésére nem tudnak lehívni európai uniós alapokat, de az Országos Útügyi és Autópálya-társasággal (CNADNR) év végéig egyeztetnek arról, hogy a Marosvásárhelyt Brassóval összekötő országút megépítésére milyen forrásokat használhatnak fel.
„Vásárhely és Brassó között egyébként sem annyira nagy a forgalom, hogy indokolt lenne a sztrádaépítés, a két-két sávot pedig akár korláttal is el lehetne választani\" – magyarázta a tárcavezető. A Victor Ponta miniszterelnök által decemberben ismertetett autópálya-stratégiából az is kiderült, hogy a Székelyföldet érintő másik autópálya, a Marosvásárhelyt Moldvával összekötő sztráda megépítésére sem lesz pénz a következő öt évben.
A megvalósíthatósági tanulmány ugyan elkészült ez utóbbi esetében is, de Şova túlzásnak nevezte a 9 milliárd eurós előirányzott költséget, és bejelentette: hamarosan újabb tanulmányt rendel. A miniszter egyébként csütörtökön úgy nyilatkozott, az üzemanyag 7 eurócentes adójából származó bevételekből közel 700 kilométer autópályát lehetne építeni.
Dan Şova szerint az adóból megépíthetik az Alexandria–Craiova-, a Craiova–Calafat-autópályákat, a Marosvásárhelyt Târgu Neamţ-cal összekötő sztrádát, a Gyalu és Berettyószéplak közötti sztrádaszakaszt, a Bukarestet Giurgiuval, és a Paşcani-t Szeretvásárral összekötő sztrádákat. Rámutatott: a kormány arra számít, a literenkénti 7 eurócentes üzemanyagadóból évi 2,4 milliárd lej bevétele származik az államnak. Ezt a pénzt az uniós infrastrukturális projektet társfinanszírozására fordítanák.
A Nagyvárad–Marosvásárhely–Brassó-útvonalon haladó észak-erdélyi autópálya megépítésére 2004-ben kötött szerződést a kormány az amerikai Bechtellel, amit tavaly bontottak fel. Uniós források nélkül ugyanis a kormányköltségvetés nem tudta finanszírozni az építkezést, így a 415 kilométeres sztrádából alig 52 kilométert adtak át a forgalomnak. Ezért a részért és néhány további félkész szakaszért Románia 1,2 milliárd eurót fizetett a Bechtelnek.
Az RMDSZ kormányzati részvétele egyik feltételeként megállapodott Victor Ponta miniszterelnök szociáldemokrata pártjával az észak-erdélyi autópálya építésének folytatásáról, az Aranyosgyéres és Marosvásárhely közötti szakaszra helyezve a hangsúlyt.
Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke a koalíciós egyezségre alapozva úgy vélekedett: két-három éven belül elkészülhet az észak-erdélyi autópálya Aranyosgyéres–Marosugra közötti szakasza. Ezúttal az európai kohéziós alapokból akarják finanszírozni az építkezést. A közlekedési minisztérium ígérete szerint májusban írják ki a versenytárgyalást az Aranyosgyéres–Marosugra-Marosvásárhely-autópálya megépítésére.
Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke egyébként nemrég úgy nyilatkozott, hiába teljesíti az ország az euró bevezetéséhez szükséges főbb feltételeket, ameddig nincs legalább egy olyan autópálya, amely átszeli a Kárpátokat.
A puding próbája az evés – hangzik el anyaországi közszereplők vagy egyszerű romániai magyar választópolgárok szájából, akik burkoltan, óvatosan vagy nyíltan az AUR államfőjelöltjével, George Simionnal szimpatizálnak.
Forró víz által okozott másodfokú égési sérülésekkel került be a besztercei megyei sürgősségi kórházba szerdán egy egyéves és 10 hónapos gyermek – tájékoztatott a Beszterce-Naszód megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Tömegszerencsétlenséget került el szerda délután egy balázsfalvi iskolabusz sofőrje, aki az utolsó pillanatban félrehúzott, hogy a vele szembe nagy sebességgel haladó haszonjárművel ne ütközzön frontálisan, egy négyéves gyerek könnyebben megsérült.
Orosz Krisztofer Levente RMDSZ-es alpolgármester a Krónikának elmondta: idén nem szerveztek ünnepségsorozatot, de jövőre nagyszabású rendezvénnyel, köztük magyar jellegű eseményekkel is megünneplik a 700. évfordulót.
Egy román-török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda (Miercurea Nirajului) és Sóvárad (Sărățeni) közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
A közúti beruházásokért felelős társaság (CNIR) szerdán kiadta a megbízást az észak-erdélyi autópálya (A3) Bisztraterebes és Bihar közötti szakasza kivitelezésének elindítására.
Antiszemita és rasszista jelszavakat festettek az egyik aradi zsidó temető sírköveire, néhányat közülük meg is rongáltak aradi és borosjenői illetőségi fiatalok, akiket őrizetbe vett a rendőrség.
Egy feltételezhetően a Maros folyóba esett férfit keresnek Maroshévízen – közölte szerdán a katasztrófavédelem.
Tricentenáriumát ünnepelte a kolozsvári piarista (egykori jezsuita) templom május 13-án, kedden délután.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
szóljon hozzá!