A felek megtekintették az aradi önkormányzat által felajánlott parcellát
Fotó: Facebook/RMDSZ Arad Megye
Magyar hősi temető létrehozásáról tárgyaltak a héten Aradon a Magyar Honvédelmi Minisztérium – Hadtörténeti Intézet és Múzeum és a Román Hősök Kultuszát Ápoló Hivatal (ONCE) képviselői – számolt be az Arad Hírek portál.
2021. április 17., 08:292021. április 17., 08:29
2021. április 17., 09:582021. április 17., 09:58
A sírkertben a második világháború tordai csatájában elesett kilencven magyar honvéd földi maradványait helyeznék el, amelyeket korábban a kolozsvári zsidó temetőben hantoltak ki. A csütörtöki találkozón részt vett Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának katonai attaséja, Călin Bibarț aradi polgármester, valamint az RMDSZ helyi képviselői is.
A szövetség megyei szervezetének pénteki közleménye szerint
Az Aradi Hírek emlékeztet: az ONCE már két évvel ezelőtt megkereste az aradi önkormányzatot, hogy „befogadná-e” a földi maradványokat. Călin Bibarț polgármester a 2019 augusztusi közleményében úgy fogalmazott: „Arad számtalanszor bebizonyította, hogy az etnikai és felekezeti sokszínűség városa”, ezért nyitott volt a megkeresés iránt.
Fotó: Facebook/RMDSZ Arad Megye
Faragó Péter parlamenti képviselő, az RMDSZ megyei szervezetének elnöke az Aradi Híreknek elmondta, hogy a Hadtörténeti Intézet és Múzeum vezetői egy 900–1000 négyzetméteres telekre tartanak igényt, és amint megkapják a területet, hozzá is látnak az emlékhely kialakításához, „hiszen rendelkeznek a szükséges költségvetéssel”. Az önkormányzat a Bodrogi úti Alsótemetőben kínált fel egy parcellát; az említett sírkertben már nyugszanak világháborúban elesett román, magyar, szerb és orosz katonák.
A kolozsvári új zsidó temetőben 2015-ben tárták fel az 1944 szeptemberében és októberében a Torda környéki csatákban elesett magyar katonák csontjait. A honvédok exhumálását az tette szükségessé, hogy az új zsidó temető érintett parcellája más rendeltetést kapott.
2016-ban még arról cikkezett a kolozsvári Szabadság napilap, hogy a Maros megyei Mezőpanitban temetik újra a kihantolt földi maradványokat, miután nem sikerült kialakítani egy központi magyar gyűjtőtemetőt a szintén Maros megyei Jobbágytelkén.
Mezőpanitban temetik újra a Kolozsváron tavaly júliusban kihantolt, a második világháborúban elesett mintegy kilencven magyar honvéd földi maradványait, miután nem sikerült kialakítani egy központi magyar gyűjtőtemetőt Jobbágytelkén – írja a Szabadság.
Azonban Mezőpanitban sem találtak végső nyugalomra a honvédek. A marosvásárhelyi Népújság napilap 2018-ban arról cikkezett, hogy a kilencvenkét kihantolt honvéd csontjai kis koporsókban sokáig az egyik marosvásárhelyi temetkezési vállalat raktárában álltak, majd Mezőpanit egyik iskolájának termébe, onnan pedig a községközponti új ravatalozóházba kerültek, hogy majd örök nyugalomra helyezzék őket. Ám ez azóta sem történt meg.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
szóljon hozzá!